שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
הבול הראשון בעולם

דר' אנג'אלי דוטה

בול 1 פני שחור, בריטניה 1840

1 פני שחור, בריטניה 1840
(Alberto Bolaffi, Indepex 97)

הפני השחור והדואר-פני הם יציר מוחו של סר רולנד היל, האיש אשר נחשב לאבי הדואר המודרני. הדואר-פני הביא למהפכה בשירותי הדואר ואיפשר שליחת מכתב לכל מקום בבריטניה תמורת עלות דמי דואר קבועה (בד"כ פני אחד). ב-1837 סר רולנד היל, מנהל בית-ספר, פרסם חוברת תחת הכותרת "רפורמה במשרד הדואר: חשיבותה ושימושה המעשי", בה טען כי העלות האמיתית של משלוח מכתב מלונדון לאדינבורו היא בערך 1/36 של הפני, אם בתי הדואר יגבו פני-דואר אחד עבור כל מכתב, יותר אנשים יכתבו מכתבים ובתי-הדואר ירוויחו יותר. בעזרת תמיכה ציבורית רחבה, ניסה היל בסופו של דבר לשכנע את משרד הדואר לאמץ את תוכניתו.

עד שרולנד היל הציג את הרפורמה שלו, דמי המשלוח למכתב שולמו בד"כ ע"י המקבל ולא ע"י השולח המקורי, על הדוור היה לגבות את דמי המשלוח בשעת מסירת הדואר. היל הציע כי התשלום על משלוח המכתבים יתבצע לפני השליחה, במזומן או ע"י רכישת גליונות מכתבים ומעטפות מראש וכמעט כמו במחשבה נוספת "חתיכת נייר גדולה מספיק כדי לשאת את החותמת שמראה כי ההיטל שולם, עם שכבה דביקה שמביא המכתב יצמיד מאחור בעזרת מעט לחות".
בתחילה הובע חוסר נכונות להצעה שכזאת משום שדמי המשלוח היו די גבוהים - בתחילת המאה ה-19 דמי המשלוח עלו במהירות ועד שנת 1814 עלות מכתב היתה 4 פני למרחק של 7 מייל (11.2 ק"מ), עבור מעל ל-7 מייל ופחות מ-15 מייל (24.1 ק"מ) העלות היתה 6 פני. באותו הזמן משכורת עובד היתה 6 פני ליום. בנוסף, חברי פרלמנט היו זכאים למשלוח חינם, אשר לעיתים קרובות נוצל בצורה בלתי הולמת.

אף על פי כן, התמיכה הציבורית בהצעתו של רולנד היל התעצמה, הוא התמנה למשרד האוצר בספטמבר 1839 והתחיל לעבוד על שינויי הדואר. הרפורמה הראשונה היתה הצגת דואר-פני אחיד בדצמבר 1839 אשר הופחת ל-פני אחד בינואר 1840.
משרד האוצר הזמין את הציבור למסור הצעות לעיצוב התוויות הדביקות אותן הציע היל ושמשרד הדואר ינפיק בעלות פני האחד. יותר מ-2,600 הצעות נמסרו, אך רק 49 מהן התאימו לבולים דביקים. הצעה אחת של בנג'מין צ'וורטון ענתה על חששות פקידי האוצר כי ניתן יהיה לזייף התוויות וכך לרמות את משרד הדואר, צ'וורטון הציע כי התוויות ישאו "ראש אישה יפה מאוד" משום שלזייפנים יהיה קשה יותר להעתיק דיוקן מאשר כל עיצוב אחר. פרסים להצעותיהם החדשניות ניתנו לבנג'מין צ'וורטון, הנרי קול, צ'ארלס וויטינג, ג'יימס בוגארדוס ופרנסיס קופין.

הסקיצה המקורית של הפני השחור, רולנד היל 1839

הסקיצה המקורית של הפני השחור, רולנד היל 1839
(Alberto Bolaffi, Indepex 97)

היתה זו הצעתו של רולנד היל אשר הובילה לעיצוב הסופי, היה זה פרופילה של המלכה ויקטוריה אשר התבסס על דיוקן שנעשה כשהיתה נסיכה צעירה בת 18. הדיוקן הופיע גם על מדליה שעיצב וויליאם וויון, אשר הוטבעה לכבוד כניסתה הרשמית של המלכה לעיר לונדון ב-1837.
החוזה להדפסת הבול הדביק ניתן לחברת פרקינס בייקון ופטץ' (Perkins Bacon & Petch Co) הלונדונית, ועל האמן הנרי קורבולד הוטלה הכנת כמה ציורי פרופיל של המלכה הצעירה בהתבסס על המדליה של וויון. צ'ארלס ופרדריך האלת', אב ובן, גילפו את פרופיל המלכה ליצירת לוח אשר הכיל 240 טביעות.

הפני השחור, בול הדואר הראשון, הונפק ב-1 במאי 1840 למרות שהיה תקף למשלוח רק מה-6 במאי 1840. הבול הונפק בגליונות של 240 (בשורות של 12), היה עליו סימן מים של כתר קטן וצבעו היה שחור. בולים אלה לא היו משוננים ולמכירתם היה לחלקם בחיתוך, הדבק נמרח חם ע"י מברשות. היו כ-11 לוחות אשר בעזרתם הונפקו בערך כ-72 מיליון בולים שנותרו תקפים עד 1841.

השימוש הראשון בבול 1 פני שחור ובבול דואר בכלל, מאי 1840

השימוש הראשון ב-1 פני שחור ובבול דואר בכלל, מאי 1840
(Alberto Bolaffi, Indepex 97)

חותמת דואר (Maltese cross) מיוחדת ביטלה את הבולים, הסימן היה בתחילה שחור, אך משום שקשה היה לראות חותמת שחורה על בול שחור - צבעה שונה לאדום ב-1841.
היה זה מקור לדאגה כי אפשרי היה להסיר את סימן הביטול מבול משומש, ניסויים רבים בוצעו ליצירת דיו שחור שלא ניתן להסירו. ביולי 1840 כתב רולנד היל כי אחד מר דונובן, כימאי מדבלין, הצליח להסיר לא רק את הצבע השחור אלא גם את האדום מבולים מסומנים, בסופו של דבר הפתרון היה לשנות את צבע הבול משחור לאדום בינואר 1841. 10,000 גליונות של הפני האדום הודפסו והונפקו לציבור כחודש לאחר מכן.

מתוך 72 מיליון העותקים של הפני השחור שנמכרו, רק 16,800 היו מלוח 2 (בערך 700 גליונות), אלו הם הנדירים שבבולי הפני השחור. יותר מ-10 מיליון עותקים הודפסו מלוח 1a ו-1b, אך למרות זאת גם בול במצב בינוני עד עלוב מלוח 1 הוא יקר. רצועות של פני שחור הן נדירות, ובלוקים הם נדירים עוד יותר.
זיופים של הפני השחור הופיעו לראשונה ב-1840, הם היו חיקויים גסים שיוצרו מחריטת עץ. זיוף מלוח מתכת התגלה במרץ 1841 והוביל לראשונה לתביעתם והעמדתם לדין של זייפני בולים.

שיטת הביול של היל אומצה לבסוף ע"י שאר מדינות העולם, כשברזיל ראשונה לאמצה ב-1843. שיטתו הובילה למהפכה במערכת הדואר העולמית, וכבונוס התחילה את התחביב הפופולרי העולם.


דר' אנג'אלי דוטה היא חברת אגודת הבולאות והנומיסמטיקה של דקשינה קאנאדה, הודו.

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
2.בולים רון אוחיון10/12/2008 17:41

יש לי את הבול האורגינלי של התמונה הזאת POSTAS NAB,
משנת 1840 ויש עוד מלא הרבה כאלה ויותר יפים לרצינים בלבד לפנות
0526280833

[הוסף תגובה]

1.ב ISLE OF MAN יצאה ב 1990 סדרת מטבעות גלעד צוקרמן גינס29/06/2005 18:05

שהנציחה את הפני השחור.

[הוסף תגובה]