שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
מכירות יין פומביות: טיפים לקונה הפוטנציאלי

קטלוג מכירה פומבית של יינות משובחים, סותבי'ס"סותבי'ס", "קריסטי'ס", "שרי-ליהמן", The Chicago Wine Company ובתי מכירות פומביות מכובדים אחרים מדווחים באחרונה על מספר הולך וגדל של ישראלים הרוכשים יינות במכירותיהם. אפילו בבית המכירות הפומביות "תירוש" בהרצליה הפכו מכירות יין לעובדת חיים מקומית. ואולם, באופן לא מפתיע, רבים מן המבקרים במכירות אלה, ואין זה משנה אם הן נערכות בלונדון, בפריז או בהרצליה, נראים מעט "אבודים" כאשר מגיע הזמן להשתתף ולהציע הצעות מחיר. להלן תמצאו רשימה של טיפים שעשוייה לסייע לחדשים בתחום מכירות היין הפומביות.
רבים מהמבקרים לראשונה במכירות יין פומביות מדווחים אחר-כך כי או שהוציאו סכומי כסף גבוהים מכפי שהתכוונו, או שחששו להשתתף כלל במכירה, ניתן להימנע משתי בעיות אלה אם מחליטים מראש להיצמד לכמה כללים בסיסיים. ראשית, קראו בעיון את הקטלוג זמן רב כלל האפשר לפני המכירה, והחליטו אילו מהיינות מעניינים אתכם. מאחר שמכירת כל קבוצת יינות אורכת בדרך-כלל פחות מדקה, חשוב מאוד שתדעו מראש באילו מהיינות אתם מתעניינים. סימון הקטלוג לפני שהמכירה מתחילה הוא הדרך הטובה ביותר לשלוט בדחף הקניות האיפולסיוויות, שהן, כידוע, אחת הדרכים הנפוצות ביותר לבזבז כסף. לפיכך, על הקונה הפוטנציאלי גם לקבוע לעצמו מראש מחיר מקסימלי שהוא מוכן להוציא על כל יין ולהקפיד שלא לחרוג ממנו.
חשוב לזכור כי אין שום פסול בביקור במכירת יין פומבית בשביל הכיף בלבד, גם מבלי לרכוש דבר, ורק טיפשים יתחילו להציע מחירים כאשר אין להם מושג מה הם רוצים לקנות וכמה הם יכולים להרשות לעצמם להוציא, לפני שמתחילים להשתתף במכירה רצוי לזכור את הנקודות האלה:
קנו אך ורק מבתי מכירות פומביות ידועים, שבהם מקפידים לבדוק ה"היסטוריה" של היינות שהם מוכרים (היכן נרכשו היינות במקור, כיצד אוחסנו וכיו"ב). אל תהססו לתשאל את המארגנים על היינות שברצונכם לרכוש.
עיינו בקטלוג לפני תחילת המכירה, רצוי בבית, שם אתם יכולים לעשות "שיעורי בית" ולגלות בכמה נמכרו היינות שבהם אתם מעוניינים במכירות קודמות.
הקפידו לבדוק את המחיר שהייתם משלמים באופן רגיל בעבור יין מסוים. טיפשי לשלם יותר בעבור בקבוק במכירה פומבית מכפי שהייתם משלמים בחנויות שבהן אתם רגילים לקנות.
קטלוג מכירה פומבית של יינות משובחים, קריסטי'סהמציאות הגדולות ביותר ברוב המכירות הפומביות אינן ביינות הגדולים של בורדו ובורגונדי, אלא ביינות משאטו ויצרנים פחות ידועים, שרבים מהם מייצרים יינות לא פחות טובים אך הרבה פחות מבוקשים (ולפיכך הרבה פחות יקרים) מאלה של שכניהם המפורסמים יותר.
יש לשים לב גם לכמה אזהרות. זכרו, לדוגמה, כי אף שמארגן המכירה והקטלוג יתנו לכם את כל המידע הקיים, אין שום ערובה שהיינות הישנים יותר (במיוחד אלה שגילם 30 שנה ויותר) ראויים לשתייה, חשוב על לזכור, כי אם לא תאהבו את היינות שרכשתם אין שום אפשרות להחזירם.
מאחר שרבים מהיינות נמכרים בתיבות של 12 בקבוקים, ייתכן שכדאי לארגן מראש כמה ידידים שישתתפו במכירה כקבוצה ויציעו יחד מחירים ליינות שבהם אתם מעוניינים. לאחר המכירה, חלקו ביניכם את היינות שרכשתם.
לפני המכירה קראו היטב את הקטלוג, כדי לבדוק אם תצטרכו לשלם "אגרת קונה" (יש מכירות שבהן אין כלל סעיף כזה, בעוד שבאחרות נדרשים הקונים לשלם תוספת של עד 15% מסכום רכישתם); האם המחירים כוללים מע"מ; ואולי החשוב ביותר, האם תידרשו לשלם מסי יבוא על היינות שרכשתם.
ולבסוף, מכיוון שרובנו לא בקיאים ביינות של כל שאטו ושאטו, מומלץ לשים לב במיוחד לשנות הבציר של היינות שבהם אתם מתעניינים. אף על פי שיינות משאטו מסוימים מתעלים לעתים מעל מגבלות שנות הבציר שלהם, הרמה הכללית של שנת הבציר נותנת תמונה טובה של הערך המינימלי של היין שאתם קונים.


הופיע במגזין "יין וגורמה" גליון 22, מרץ 2000. טלפון 404–504–700–1.

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
2.מחיר הקוניאקגיורא מור25/03/2007 08:08

ברשותי קוניאק REMY MARTIN משנות ה-1938 הראשונות. הבקבוק מכיל 1 ליטרים
לבקבוק עדיין המכסה האורגנלי
אני מבקש לדעת אם לקוניאק הזה יש ערך כספי, אם כן מה ערכו היום בשוק?
תודה לכם על המידע

[הוסף תגובה]

1.מחירי יינותיהושע ברזני05/09/2006 11:41

ברשותי יין מפורטוגל משנות ה-50 הראשונות. הבקבוק מכיל 5 ליטרים ועטוי במין סל של נצרים. החוזק 11.2% שם היצרן vinicola do vale do dao וכבר לא קיים בשם זה. קנה אותו יצרן יינות בשם sogrape . אני מניח שאזור dao בפורטוגל ידוע כאיזור יינות משובחים. היין נקרא VINO TINTO והשם המסחרי של הבקבוק GRANADO .
לבקבוק עדיין המכסה האורגנלי בשעווה.
אני מבקש לדעת אם ליין הזה יש ערך כספי, אם כן מה ערכו היום בשוק?
תודה לכם על המידע

[הוסף תגובה]