שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
בוליה המיוחדים והמוזרים של בהוטן

מרבית אספני הבולים בעולם כבר מכירים את הבולים המיוחדים של המדינה הקטנה הנמצאת במרומי רכס הרי ההימלאיה בבידוד וסגר מרצון ● אבל מה שמדהים הוא הסיפור המרתק העומד מאחורי הנפקת הבולים המיוחדים שהגיעו אליה דרך איש עסקים אמריקאי...

משה רימר

דגל בהוטןדומה כי אין גבול לכושר ההמצאה של מדינת בהוטן בהנפקת בולים חריגים ומוזרים. המדינה הקטנה הזו הנמצאת במרומי רכס הרי ההימלאיה, זוכה, בזכות מדיניות חריגה זו, לכותרות ולהתפעמות בקרב אספני הבולים בעולם. כיצד הגיעה המריבה הקטנה הזו להחלטה על הנפקת בולים מיוחדים, זו השאלה המסקרנת שהתשובה עליה מופיעה במאמר.
בהוטן, שכמעט ואינה מוכרת בעולם הרחב וספק רב אם יש כאלה היודעים בכלל על קיומה, מה גם שאינה מגיעה לכותרות התקשורת העולמית, היתה זו אשר הנפיקה בין השנים 1973-1996 עשרות סדרות של בולים חריגים, תלת מימדיים העשויים ממתכת או פלסטיק, בולים בעלי ריח ורדים ואפילו בולים המשמיעים מוסיקה...
מה אם כן הסיפור העומד מאחורי הנפקת הבולים המוזרים הללו המעוררים התפעלות בעולם הבולאי? ומה שמדהים יותר מכל בסיפור הזה, כי הבולים הללו הונפקו בעצתו של יועץ כלכלי אמריקאי ידוע שהתאהב במדינה הקטנה והקסומה הזו וראה בכך אפיק הכנסות חשוב לאיזון תקציב המדינה.

היכרות עם משפחת המלוכה

הסיפור המוזר הזה החל מייד לאחר מלחמת העולם השניה. בארט טוד, שהיה אמריקאי צעיר נצר למשפחת תעשיינים אמריקאית בענפי הנפט והפלדה, השתחרר משירותו הצבאי באיטליה, במסגרת חיל האוויר האמריקאי.
טרם חזרתו לארצות הברית והשתלבות בעסקי המשפחה, החליט טוד, להקדיש את זמנו החופשי לטיולים וללימודים. הוא נרשם ללימודים באוניברסיטת אוקספורד היוקרתית בבריטניה. שם, בין שעות הלימודים והבחינות, הוא זכה להכיר בנסיבות חברתיות סטודנטית צעירה שהיתה בת למשפחת המלוכה של בוהטן. סיפורה על ארצה הרשימו וסיקרנו אותו מאוד.
עם סיום לימודיו באוקספורד, הוא יצא לטיול עולמי ממושך, טרם השתלבות בעולם העסקים האמריקאי. יחד עם שניים מחבריו הוא נדד בטרמפים במרחבי אירופה, המזרח התיכון ומדינות אסיה. בהגיעו להודו נזכר טוד בסיפוריה המסקרנים של בת למשפחת המלוכה של בהוטן על ארצה המיוחדת והחליט לבקר בה ולעמוד מקרוב על המדינה המיוחדת הזו.
באותם הימים, לא היה זה מעשה של מה בכך. בבהוטן של אותם הימים לא היה שדה תעופה ולא היו דרכים סלולות להגיע אל המדינה המבודדת הנמצאת על הפסגות המושלגות של ההימלאיה. שלושת החברים נאלצו לטלטל את עצמם על גבי בהמות מסע ואף הליכה ממושכת ברגל עד הגיעם לבירת המדינה תימפו.
ההיכרות עם בת משפחת המלוכה של בהוטן הועילה למבקרים החדשים. שלושת החברים זכו לאירוח כיד המלך וחביבותם של המארחים, עברה כל גבול. מהר מאוד הוא נשבה בקסמה של המדינה הזו שמנהגיה ותושביה נחרטו בזיכרונו ימים רבים.

ייעוץ כלכלי לממשלת בהוטן

עם שובו לארה"ב, השתלב טוד בעסקי המשפחה המסועפים, אך לא שכח את המדינה הקסומה ששבתה אותו. לאחר נישואיו הוא חזר עם כלתו הצעירה לירח דבר בבהוטן. גם הכלה התאהבה במדינת בהוטן ובמהלך השנים, הם המשיכו לבקר בה לעתים מזומנות.
הקשרים שיצר טוד עם בית המלוכה הלכו והתהדקו עם השנים. בכל אחד מביקוריו במדינה הוא התקבל תמיד בסבר פנים יפות ובידידות רבה על ידי מנהיגיה. עם הזמן הוא גם התבקש לייעץ לממשלת בהוטן בנושאים כלכליים. הוא עשה זאת בחפץ לב, מה גם שטוד היה מיליארדר שעמד בראש תשלובת הענק המשפחתית לנפט ולפלדה. בסוף שנות ה-50 היה טוד בעל השפעה רבה על חיי המשק והכלכלה של ארה"ב ולכן עצותיו לממשלת בהוטן סייעו לה רבות בשיקום מערכת הבריאות, התחבורה והשירותים החברתיים.
כאשר ביקשה ממשלת בהוטן הלוואה של 10 מיליון דולר מהבנק העולמי להקמת שדה תעופה, התבקש טוד להכין את מסמכי הבקשה ולשמש כחבר במשלחת שהציגה את בקשת ההלוואה בפני הנהלת הבנק העולמי. הבנק העולמי דחה את בקשת ההלוואה, משום שבהוטן היתה באותם ימים נתונה בסכסוך עם הודו, והיחסים בין שתי המדינות היו מתוחים. הבנק העולמי חשש שמתן הלוואה לבהוטן תתפרש על ידי הודו כצעד המכוון נגדה ולכן דחה את הבקשה.

האם ניסתה בהוטן להנפיק בולים?

טוד, מאוכזב מדחיית בקשת ההלוואה, עזב את חדר הישיבות של הנהלת הבנק העולמי וכאשר ירד במעלית הוא הביע את צערו ואכזבתו מההחלטה באוזניו של פקיד ממשל אמריקאי בכיר, אשר השתתף בפגישה כמשקיף. הפקיד הבכיר אמר לו באותו מעמד, כי ישנן דרכים נוספות בהן יכולה מדינה כמו בהוטן להשיג כספים. "כיצד?" נדרך טוד בסקרנות והפקיד האמריקאי השיב "האם ניסתה בהוטן להנפיק בולים?", הוא שאל, והמשיך "רבות מהמדינות הקטנות, דוגמת סן מרינו ומונקו, מאזנות את תקציבן באמצעות הנפקת בולי דואר ומכירתם לאספנים. מדוע שבהוטן לא תעשה כך?".
טוד לא היה מימיו אספן בולים ועולם הבולאות לא היה נהיר לו, אולם כאיש עסקים ממולח הוא ניגש ברצינות לבדוק את הנושא על כל היבטיו. הוא גילה כי הפקיד האמריקאי לא הגזים בעצותיו, ואכן הסתבר לו כי מכירת בולים לאספנים היא בבחינת עסק "המגלגל" כספים בהיקף ניכר. תוך כדי בדיקתו הוא גילה קשיים רבים הקשורים באימוץ הרעיון, מה גם שלמדינה לא היתה מערכת דואר ממשלתית. מספר קטן של דברי דואר היו נשלחים בתוך הממלכה, בהוטן מעולם לא הנפיקה בולים ואת המכתבים המועטים שנשלחו לחו"ל, העבירו מעבר לגבול אל בתי הדואר ההודי הסמוך ושם הם בוילו בבולי הודו.

בול 2ch בוהטן 1962
בול 3ch בוהטן 1962

הצהרה פוליטית של גילוי עצמאות

טוד הניח את הצעתו להנפיק בולים בפני ממשלת בהוטן כאמצעי להגדלת הכנסות המדינה. מרבית חברי הממשלה גילו ספקנות רבה לגבי הצלחת התוכנית, אולם ההצעה קסמה להם, דווקא... מסיבות פוליטיות. ממשלת בהוטן ראתה בהנפקת בולי דואר הצהרה פוליטית של גילוי עצמאות וקביעת עמדה מול תביעותיה הטריטוריאליות של הודו.
ההצעה הממשלתית אושרה. טוד התבקש ליטול על עצמו את המשימה להדפיס את הבולים ולהפיצם למכירה.

בול 5ch בוהטן 1962
בול 15ch בוהטן 1962

הבולים הראשונים יוצאים לדרך

למרות שלא היה לו כל ניסיון קודם בענף הבולאות, הוא ניגש למשימה במרץ האופייני לו. כעבור זמן קצר, בשנת 1962, היו בוליה הראשונים של בהוטן מוכנים למכירה. ההנפקה הראשונה כללה סדרה של 7 בולים שהציגו נושאים שונים המאפיינים את בהוטן ואת תרבותה.
למרבה האכזבה, הבולים החדשים לא עוררו כל התרגשות בקרב ציבור אספני הבולים, האדישות היתה מוחלטת. העיתונות הבולאית כמעט ולא גילתה עניין בבולים הללו, הפרסום היה דל ביותר והיקף המכירות היה נמוך מאוד. מספר סדרות נוספות שהונפקו במהלך 3 השנים הבאות, זכו לתגובות אדישות דומות ולא נוצרה כל טלטלה בעולם הבולאות.
טוד, כאיש עסקים מצליח, הבין מהר מאוד כי כדי להצליח עליו לשנות כיוון, כדי לעורר את השוק הבולאי.

לראשונה בולים עגולים

בול 4nu בהוטן 1966, הבול העגול הראשון בעולםבשנת 1966 ציינו בבהוטן מלאת 40 שנה לשלטונו של המלך. טוד ניצל את ההזדמנות להנפקת בולים עגולים, מודפסים על יריעות מתכת מוזהבת, כאשר במרכזו של כל בול דמות המלך. היו אלה הבולים העגולים הראשונים שהונפקו עד אז והבולים זכו לפרסום עולמי.
בול איש השלג האגדי מהרי ההימלאיה, בהוטן 1966המוני אספנים ביקשו לרכוש את הבולים הלא שגרתיים וההכנסות הגבוהות שבאו בעקבות כך מהמכירה, הבהירו לטוד כי הוא עלה על הנתיב הנכון.
סדרה של בולים משולשים, המציגים את איש השלג האגדי מהרי ההימלאיה, אשר נונפקה באותה שנה, זכתה אף היא הצלחה רבה.
בול 7ch בהוטן 1967, חלל בתלת מימדבשנת 1967 הנפיק טוד את הסדרה שהעלתה את בהוטן על מפת אספני הבולים העולמית. מדובר בסדרת בולי חלל שהודפסו בטכניקה מיוחדת אשר יצרה תמונה תלת מימדית. טוד ערך ניסויים רבים עד לקבלת התוצאה הרצויה והבולים המיוחדים, שהודפסו ביפן, נמכרו לאספנים נלהבים במאות אלפי עותקים.

בול 7ch בהוטן, בול פרחים שהוספג בבושם ריחניהגימיק הגדול מכולם

בול 4nu בהוטן 1967, תבליט פלסטיקההצלחה דרבנה והניעה את טוד להמשיך ולהמציא חידושים נוספים בכל שנה. בולי פלסטיק, המדמים מרקם של ציורי שמן מודפסים על ברזל, על משי, תבליטי פלסטיק ובולי פרחים שהוספגו בבושם ריחני. גימיק רדף גימיק והיקף המכירות של הבולים שהלך וגאה רק שכנע אותו כי מצא את נוסחת ההצלחה.

בולים בצורת... תקליט עם מוסיקה

בשנת 1973, הנפיק טוד את הגימיק הגדול מכולם. מדובר בסדרת בולים עגולים בצורת תקליט שניתן להניח על פטיפון ולהאזין להמנון הלאומי של בהוטן ולשירי עם מקומיים. סדרה זו, שהיתה גולת הכותרת ושיא ההצלחה של בולי בהוטן, היתה גם האחרונה שהונפקה על ידי טוד.
בשנת 1972 נפטר המלך ג'יגמה דורג'י וונגשק ולכס המלוכה עלה יורשו ג'גמה סינגה וונצ'וק. המלך החדש הביא עמו לשלטון את היועצים המקורבים לו, וכל יועצי המלך שנפטר ובכללם טוד, פרשו מתפקידם. אנשי הממשל החדש לא ראו בעין יפה את הנפקת בולי הגימיק, ומאז שנת 1973 חזרה בהוטן להנפיק בולים רגילים.
בול 9nu בהוטן 1973, בול שהוא בעצם תקליט מוסיקהבול 10ch בהוטן 1973, בול שהוא בעצם תקליט מוסיקההבולים המוזרים והבלתי שגרתיים של בהוטן נמכרו בהצלחה בקרב האספנים, אך לא זכו "בשם טוב" בעולם הבולאות המקצועית. בתערוכות בולאות בינלאומיות, לא מציגים את הבולים הללו וחלק מהקטלוגים אף מחרימים אותם, בטענה כי מדובר בהנפקות ספקולטיביות, אשר לא נועדו לשימוש "אמיתי" בדואר. יחד עם זאת, ראוי לציין כי מדינות הנחשבות "מכובדות", אינן נרתעות מלהנפיק בולים רקומים, תלת מימדיים וספוגים בבושם, יש מקום להרהור מחודש גם לגבי בולי בהוטן ולגבי בארט טוד איש העסקים האמריקאי ש"שבר" את הצורה המסורתית של הבולים.


פורסם במגזין "שׂבֶל" בהוצאת התאחדות בולאי ישראל, גליון 48/49' אוקטובר 2003.

תגובות