שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
איינשטיין ממשיך לצבור פופולאריות

אריה לין

אם נוציא מרשימת הקטלוגים של הבולים שהוקדשו לאישים את בולי המלכים והרודנים, נמצא ללא כל צל של ספק את איינשטיין בראש הרשימה. ואכן, המדען הדגול אלברט איינשטיין הוא חביבם של אספני בולי יודאיקה, פיזיקה, גרמניה, ארה"ב, פרסי נובל, אטום ועוד שורה ארוכה של מרכיבים באישיותו המוצאים בכל פעם ביטוי בבולים המונפקים לזכרו. בהזדמנויות שונות הונפקו בולי איינשטיין, אפילו בגרמניה, שעליה חל איסור הוצאת בולי איינשטיין עם דיוקנו בשל צוואתו, הופיעו ניסיונות ואפילו בול הנושא את שמו בלבד!
גיליון בולים זוכי פרס נובל, גינאה ביסאובאחרונה, מצאתי בכתב העת הגרמני "מיכל רונדשאו", עמוד מלא המוקדש לאיינשטיין וזאת משום שבגלויה רומנית חדשה מופיעה אילוסטרציה של קבוצת מדענים והכותב מצא ביניהם את דיוקנו של איינשטיין. עתה צפוי גל חדש של בולי איינשטיין וזאת לרגל המחקר החדש של לוויין מיוחד מטבעם נאס"א שנועד, לדברי המדענים, לבחון את תורת היחסות של איינשטיין.

אלברט איינשטיין בצילום מוגדל על רקע הדיוקן של אלפרד נובל ובול דיוקן של וינסטון צ'רצ'יל, גינאה ביסאווגם בגינאה ביסאו

בולי איינשטיין הגיעו גם לגינאה ביסאו, שהיא מושבה לשעבר של פורטוגל וזכתה לעצמאות ב-10.9.1974 ולכן היא מנפיקה בולים תחת שמה. באחרונה הופיעו שני פריטים עם איינשטיין ואישים נוספים זוכי פרס נובל בגליונית בת 6 בולים מופיעים לצידו אלברט שווייצר, האחות תרזה, אלכסנדר פלמינג, מרטין לותר קינג ומאדם קירי. בגליונית אחרת מופיע איינשטיין בצילום מוגדל על רקע הדיוקן של אלפרד נובל ובול דיוקן של וינסטון צ'רצ'יל.

וגם ברומניה...

ברומניה הופיעה שוב מעטפה מאויירת על שמות אישים בתחום מדעי הגרעין ביניהם מוזכרים שמותיהם של אלברט איינשטיין, נילס בוהר ואנריקו פרמי - שגם הם ממוצא יהודי.

4 הנפקות בגרמניה

בול לזכר אמיל פון ברינג ופאול אהרליך, גרמניהדואר גרמניה הקדיש כבר בראשית השנה 4 בולים לאישים ממוצא יהודי. בבול בן 1.44 אירו מופיעים אמיל פון ברינג ופאול אהרליך. אהרליך, הופיע כבר פעמים אחדות בבולי הדואר הגרמני בזכות המצאותיו במדע הרפואה בשנים 1854-1915. כל חייו היה קשור לענייני ישראל והיה אף חבר באגודה "למען ציון" ותמך ברעיון להקמת האוניברסיטה בירושלים. בשנת 1909 הוא זכה בפרס נובל לרפואה.
בול לזכר הזמר יוזף שמיד, גרמניהגם לזמר יוזף שמיד (1904-1942) הוקדש בול. הבול בערך נקוב של 55 פ"פ מראה את הזמר בשני צילומים על רקע תווי נגינה. שמיד, הופיע בעבר על שובלי בולים של אוסטריה.
בול ענף ספורט הנכים, גרמניההבול הרביעי שהוא בעל קשר עקיף ליודאיקה מוקדש לאולימפיידת הנכים שתתקיים השנה בגרמניה. מיסדו של ענף ספורט הנכים הוא סר לודויק גוטמן - יהודי בריטי.

בול לזכר חוקר האטום יולי בוריס חריטון, רוסיהדואר רוסיה לא מקפח

דואר רוסיה אינו מקפח את אספני היודאיקה והפריט הטרי ביותר שיצא שם מוקדש למדען היהודי, חוקר האטום, יולי בוריס חריטון (1904-1996). לחריטון הוקדש בול זיכרון, מעטפה מאויירת וחותמת אירוע. דיוקנו מופיע על גבי המעטפה המיוחדת 3 פעמים... אגב, בברית המועצות היה שמו המקורי יולי בוריסוביץ חריטון.
גלויה מאויירת עם קריקטורות שונות ביניהן הסופרים בוריס פסטרנק ומיכאל סווטלוב, רוסיהברוסיה הופיע פריט נוסף שימצא חן בעיני אספני היודאיקה: גלויה מאויירת עם קריקטורות שונות ביניהן הסופרים בוריס פסטרנק ומיכאל סווטלוב - שניהם ממוצא יהודי. בבול המודפס שבגלויה מופיעים שמות המאיירים - אך הם אינם יהודים.

 


פורסם במגזין "שׂבֶל" בהוצאת התאחדות בולאי ישראל, גליון 51-52, אפריל 2004.

תגובות