שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
מסע למערב – עלילות מלך הקופים

Journey to the West - Monkey King Adventures

ד"ר אלי מועלם

למרות היסטוריה סינית כתובה בת כ-5000 שנה, תרבות מפוארת ומיתולוגיה עשירה, לא הונפקו בסין העממית בולים המתארים עושר זה עד שנת 1979! סדרת הבולים הראשונה שהונפקה תיראה את הרומן "מסע למערב – עלילות מלך הקופים". החל משנה זו, מונפקים באופן קבוע בסין בולים בנושא ספרות ומיתולוגיה סינית.

הנובלה "מסע למערב", או בשמה המוכר יותר בסין, "עלילות מלך הקופים" היא אחת מארבעת הנובלות הסיניות הקאלסיות שנכתבו לפני כ-400 שנה. "עלילות מלך הקופים" מבוסס על אירוע אמיתי בו נזיר סיני, קסואן זנג (Xuan Zhang, 602-664) אחרי שנים של לימוד ותלאות, צועד ברגל להודו, מקום הולדת הבודהיזם, לחפש אחרי הסוטרה, הספר הקדוש של הבודהיזם. כשחזר לסין, טנג הגדולה באותם ימים, החל לתרגם את הסוטרה לסינית ובכך תרם תרומה משמעותית להתפתחות הבודהיזם במדינה זו. הנובלה, אשר נכתבה ע"י וו צ'נגן (Wu Chengen) במאה ה-16, אינה אלא סמל אלגורי למסעו של קסואן זנג להודו. נובלה זו השתלבה, יחד עם עוד נובלות, מעשיות, משלים ואגדות, בקלסיקה הסינית והפכה להיות לאחת המפורסמות והמוכרות מביניהן אם לא המוכרת ביותר.

בול סון ווקונג הקוף - מלך הרי הפרחים והפירות, סין בול קרב עם הנסיך נקה (Necha), סין בול מלך הקופים עם אפרסקי האלמוות הגנובים, סין

סון ווקונג הקוף - מלך הרי הפרחים והפירות

קרב עם הנסיך נקה (Necha)

מלך הקופים עם אפרסקי האלמוות הגנובים

72 דמויות שונות

מלך הקופים, סון ווקונג (Sun Wukong), נולד מסלע שהופרה על ידי השמיים. סון ווקונג, בגר להיות קוף חכם וממולח, למד קונגפו ממסטר טאואיסטי והיה בעל יכולת להיהפך ל-72 דמויות שונות כמו עץ, ציפור, חיית טרף או יתוש קטן המסוגל לחדור לבטנו של היריב ולהלחם בו מבפנים. רכבו היה ענן השמיים באמצעותו עבר מרחקים עצומים בהרף עין.
סון ווקונג הקוף הכריז על עצמו כמלך הרי הפרחים והפירות, כשהוא מתריס בזאת כנגד יו הואנג דה די (Yu Huang Da Di) - "קיסר הג'דה" המושל היחיד על השמיים, הימים, הארץ והשאול. הכרזה זו שנחשבה בגידה חמורה, גרמה לצבא השמיים, בפיקודו של הנסיך נקה, לצאת במערכה כנגד מלך הקופים. באחת המערכות חטף הקוף את הנשק הסודי של צבא השמיים - מוט ברזל בעל יכולת להתארך או להתכווץ לפקודת בעליו. נשק זה שימש את הקוף בקרבותיו העתידיים. עם נשק זה, ירד הקוף לשאול ושכנע באיומים את מלך השאול שיהפוך אותו ואת מלוויו לבעלי חיי נצח.

בול מלך הקופים בכבשן האש, סין בול קרב עם השד הלבן, סין

מלך הקופים בכבשן האש

קרב עם השד הלבן

תפקיד רשמי לקוף

לאחר קרבות נוספים, שכנעה הסיעה היונית של ממלכת השמיים את הקיסר לתת לקוף תפקיד רשמי בכדי לפייסו. הקוף קיבל את ההצעה אך, מספר ימים לאחר מכן, נוכח כי רומה וכי כל תפקידו לא היה אלא שומר סף. בכעסו החל שוב להתמרד ולצאת במלחמה כנגד צבא השמיים כשהוא מכריז שוב על היותו מלך. לאחר קרבות רבים, גבר עליו צבא השמיים אך כל הניסיונות להוציאו להורג כשלו. כאמצעי אחרון, ציווה הקיסר להשליכו לכבשן האש. להבות ועשן הכבשן, במקום לשרוף אותו, הוסיפו לקוף זוג עיני קריסטל בהן הוא יכול לראות דברים שאחרים אינם יכולים לראות.
לבסוף, לאחר שהקיסר פנה לבודהה בבקשת עזרה, הפיל בודהה על הקוף את הר חמשת האצבעות ולכד אותו תחתיו. הקוף נשאר לכוד ללא יכולת תנועה עד שכעבור חמש מאות שנה הגיע לעזרתו הנזיר קסואן זנג אותו הזכרנו בתחילת סיפורנו וחילץ אותו ממלכודתו. בודהה ציווה על הקוף להיות מלווהו של הנזיר במסעו למערב בחיפוש אחר הסוטרה בנוסף לשני מלווים נוספים - חזיר שנענש על תקיפת אחת מפיות ממלכת השמיים ומפלצת-ים. הארבעה החלו את מסעם למערב שגם הוא גדוש עלילות ובהם באו לידי ביטוי מלוא כוחם ועוצמתם של מלווי הנזיר ובמיוחד - מלך הקופים.

בול מלך הקופים במאמציו להציל את מלווי הנזיר, סין בול קרב עם נשות העכביש, סין בול מלך הקופים מוביל את המסע למערב, סין

מלך הקופים במאמציו להציל את מלווי הנזיר

קרב עם נשות העכביש

מלך הקופים מוביל את המסע למערב

אליטת משכילים

וו צ'נגן, מחבר "עלילות מלך הקופים", היה שייך לשכבה מצומצמת של אליטת משכילים בסין של המאה השש-עשרה. כתיבת עלילה לילדים לא הייתה מקובלת כלל על אנשים משכבה זו שגם בילדותם לא ניתנה להם האפשרות לבחור את חומר הקריאה שלהם וקריאת ספרות "נמוכה" הייתה סכנה ממשית עד כדי עונש הלקאה מידי המורים. מכיוון שכך, מסכימים המבקרים כי הנובלה אינה אלא ביקורת חריפה שכתב וו צ'נגן כנגד השלטון הפיאודלי ששרר באותם ימים בסין.
ואכן, וו צ'נגן עצמו ישב בכלא בעוון שחיתות. האשמות אלו לא היו אלא עלילות כנגד אנשים נון-קונפורמיסטים שיצאו בגלוי כנגד השלטון בדיוק כפי שזה נעשה בסין הקומוניסטית במאה ה-20 (רק בשנות ה-30 של המאה ה-20 הוכר וו צ'נגן על ידי שלטונות סין כמחבר הנובלה). ברם, אם מדובר בנובלה שהיא סטירה חריפה נגד השלטון, רק פליאה היא מדוע הנפיקה סין העממית את סדרת הבולים המתארת את "עלילות מלך הקופים".
בשלהי שנות ה-60 וה-70 חלה בסין "מהפכת התרבות" של מאו-צה-טונג שבין מאפייניה היה ההתנתקות מהמסורת ומהעבר הסיני. בסוף שנות השבעים, החלו הסינים להתפכח ממהפכת התרבות ואט אט לחזור לעברם המפואר. ייתכן מאוד, שבין כל מאפייני סוף עידן "מהפכת התרבות" ומבשרי הפתיחות בסין של סוף המאה העשרים יש מקום כבוד לסדרת בולים זו שהונפקה ב-1979 - "עלילות סון ווקונג - מלך הקופים".


פורסם במגזין "שׂבֶל" בהוצאת התאחדות בולאי ישראל, גליון 53-54, אוקטובר 2004.

תגובות