שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
בולי "זמסטבו" של רוסיה האימפריאלית

דר' יהושע מגר

מפת מחוזות רוסיה 1865-1917באחרונה פורסמו מאמרים על בולי "זמסטבו" והאחרון שבהם היה בביטאון האמריקני "אמריקן פילטליסט" מיולי 2004. קיים מגוון נרחב של נושאים בבולי "זמסטבו" ולכן יש להניח כי עיקר העניין במאמר יהיה של תימטיקאים.
בולי "זמסטבו" הם בולים אשר הונפקו בישובי הספר של המרחבים הכפריים של רוסיה. הראשונים שבהם הונפקו ב-1865 והאחרונים ב-1916, כאשר חלקם היו במחזור עד ל-1918. בשנות ה-60 של המאה ה-19, חולקה רוסיה ל-370 מחוזות כפריים ("זמסטבו" ברוסית משמעו "מחוז"). השלטונות של כל מחוז היו אחראיים לחינוך, לתחבורה, לדואר וכד'. הדואר הכללי היה באחריות בלעדית של השלטון המרכזי של רוסיה. אולם, הדואר של כל מחוז כפרי היה באחריותו של השלטון המקומי של מושל המחוז הכפרי.

בול "זמסטבו" ממחוז טביר, רוסיה בול "זמסטבו" ממחוז בוגולמה, רוסיה בול "זמסטבו" ממחוז אירביט, רוסיה

במספר מחוזות הבולים היו דומים מאוד לבולי הדואר המרכזי של רוסיה.
את הדוגמאות לכך ניתן לראות בבולים של טביר, בוגולמה ואירביט

ישובי המחוז החלו בהנפקת בולים מקומיים, עם שם הכפר או העיירה ובולים אלה היו הליך חוקי בגבולות שטח השיפוט של המחוז. כדי לשלוח מכתב מחוץ לתחום המחוז היה צורך להוסיף בול רגיל של רוסיה. בין השנים 1865-1869 הופעלה השיטה ב-30 מחוזות ועם הזמן היא התפשטה ל-160 מחוזות. משרדי הדואר שהיו קשורים עם מערכת הדואר הרוסית המרכזית היו רק בערים ובמספר כפרים גדולים, בכל יתר הכפרים פעלו משרדי הדואר עם בולי המחוז. דברי הדואר הכללי היו מובאים לדואר המרכזי ומשם היו מופצים בהפצה המקומית, יחד עם דברי הדואר של המערכת המחוזית הנהוגה בתוך גבולות המחוז. בין שתי שיטות ההפצה הדואריות לא שררה כל תחרות. מערכת הזמסטבו, הייתה ההמשך של המערכת הכללית - עד להבאת המכתבים לנמענים. שיטה זו הייתה מחויבת המציאות בגלל המרחקים הגדולים בין הכפרים.

בול "זמסטבו" ממחוז ספויק, רוסיה בול "זמסטבו" ממחוז גרזוביץ, רוסיה בול "זמסטבו" ממחוז קהרסון, רוסיה

במחוזות אחרים עוצבו הבולים לפי דוגמאות של מדינות אחרות כמו הבולים של ספויק, גריזוביץ וקהרסון

בתחילה, העברת הדואר בתוך המחוז נעשתה ללא צורך בבול ובמספר מקומות אף ללא צורך בתשלום. המחוז הראשון אשר הנפיק בולים של זמסטבו, היה מחוז שליסלבורג (שליד סן פטרסבורג), בולים אלה הופיעו בשנת 1865. רק באוגוסט 1870, התמסדה השיטה והפכה לחוקית (בחתימת מזכר מיוחד עד השלטון המרכזי). המערכת קיבלה אישור להעביר דברי דואר בגבולות המחוז בלבד. האישור שניתן היה להנפיק בולים מחוזיים השונים מבולי המדינה. וגם, על הדוור נאסר ללבוש מדים עם הסמלים של הדואר המרכזי.

בול "זמסטבו" ממחוז סומסק, רוסיה בול "זמסטבו" ממחוז ויטלוגה, רוסיה
בול "זמסטבו" ממחוז אטקרסק, רוסיה בול "זמסטבו" ממחוז נובואוזינסק, רוסיה בול "זמסטבו" ממחוז ילץ, רוסיה

בדרך כלל לבולי הכפר היה איור של סמל הכפר (נושא מעניין בפני עצמו לאספני ההרלדיקה)

למי שבחר לאסוף את בולי זמסטבו, צפויה מלאכה מתישה. במערכת זו הונפקו יותר מ-3,000 בולים שונים ותשתניות של הבולים עצמם רבות מאוד. הבולים הודפסו בשיטות שונות, עם ובלי ניקוב וללא דבק, על סוגי נייר שונים, גוונים לא אחידים וכד'. מרבית הבולים הודפסו במחוזות עצמם אך חלקם הודפס גם בבית הדפוס של הדואר המרכזי - לאחר שנת 1884. אספקט מעניין נוסף הוא עיצוב הבולים.

בול "זמסטבו" ממחוז זינקובסק, רוסיה

בול "זמסטבו" ממחוז ריאזק, רוסיה
בול "זמסטבו" ממחוז אוסטרוגוזק, רוסיה

בול

חלק מהבולים עוצב כמו בולי המספרים של בוואריה ובולי מספור אחרים

בתחילה ביטול הבולים שעל המכתבים, נעשה בצורה ידנית בעט ומאוחר יותר הוכנו חותמות מיוחדות, אך ההחתמה הידנית נמשכה. יש להיזהר מבולים שזויפו, מאחר וחלק מהבולים הינו בעיצוב פשוט למדי וניתן בקלות לזייפם. קיימים קטלוגים לבולים הללו וניתן להסתייע בהם לגילוי זיופים.

בול "זמסטבו" ממחוז בוגורודסק, רוסיה בול "זמסטבו" ממחוז לוחביצה, רוסיה בול "זמסטבו" ממחוז לבציאן, רוסיה
בול "זמסטבו" ממחוז שדרינסק, רוסיה בול "זמסטבו" ממחוז פסקוב, רוסיה בול "זמסטבו" ממחוז פסקוב, רוסיה

בול "זמסטבו" ממחוז אורגב, רוסיה

בחלק מהבולים יש איורים שיכולים להתאים למגוון נושאים של האספן הנושאי

בשנת 1918, הכינו הבולאים הרוסיים אנטונוב, בריטפוס, פברג, קלפן, קראוס ומליקוב ספר על בולי זמסטבו (הספר פורסם ב-1925 על ידי פ.ג. קוחין). לביטחון יתר, ברכישת בולי זמסטבו היקרים, ראוי לקבל תעודת אקספרטיזה.


פורסם במגזין "שׂבֶל" בהוצאת התאחדות בולאי ישראל, גליון 53-54, אוקטובר 2004.

תגובות