שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
הצייר יהודה פן – מורו של מרק שגאל

בוריס וולודרסקי

בול יהודה פן, רוסיהשמו של הצייר, יהודה פן, לא זכה לאותה מנת פרסום בינלאומי לה זכה תלמידו מארק שגאל. פן נולד ב-5 ביוני 1854 בעיירה הקטנה – נובו אלכסדרובסק – שבתחום קובנה. הוא נולד למשפחה ענייה מרובת ילדים. בהיותו בגיל 4 נפטר אביו, ואימו העבירה אותו ללמוד בחדר, כבר בשחר ילדותו נתגלו אצלו כישרונות הציור.
בגיל 13 הוא עבר לעיר דוינסק, ועבד כעוזר למעצב. במסגרת עבודתו הוא עיצב בתי כנסת, בתי קהילה יהודית, רחובות בעיר ועוד. פן ניהל אורח חיים דתי ולבש בגדים יהודיים מסורתיים ולא דבר רוסית.
בין השנים 1880-1886 למד באקדמיה לאמנות של סנט-פטרבורג. בשנת 1887 התיישב בעיירה ויטבסק שבביילורוסיה, הנמצאת "בתחום המושב" בו הותר ליהודים להתגורר בימי רוסיה הצארית, כאשר מרבית תושבי העיר היו יהודים (52%). בעזרת חבריו קיבל אישור המושל לפתוח בית ספר פריט לציור, היה זה בית הספר הפרטי הראשון לציור, שמרבית תלמידיו היו יהודים ולכן לא למדו בו בשבתות וחגים וכן שפת הלימוד היתה אידיש. על תלמידיו המנו הציירים היהודים שהפכו עם השנים למפורסמים דוגמת: מארק שגאל, לזר ליסיצקי, סולומון יודובין ואיסיפ צדקין.
הנושא המרכזי בציוריו של פן היה תיאור חיי היום יום של היהודים בעיירה שכלל תלמידי ישיבה, עניים, בעלי מלאכה ועוד. הוא ותלמידיו ציירו גם תמונות נוף רבות של העיירה.
לאחר המהפכה הקומיניסטית, הפך בית הספר הפרטי למכללה עממית לאמנות. פן המשיך ללמד במכללה עד שנת 1923, אז יצא לגמלאות, אך המשיך לצייר בביתו. בשנת 1927 צויינו לו 30 שנות יצירה. פן נרצח בביתו בליל ה-28 לפברואר 1937, נסיבות הרצח ומבצעו נשארו בגדר תעלומה


פורסם במגזין "שׂבֶל" בהוצאת התאחדות בולאי ישראל, גליון 55, דצמבר 2004.

תגובות