שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
מבצע בול צפת

חיים גרוסמן

אריה מוסקוביץ הרי הוא מ. אריה – צייר ומאייר ותיק, הוא ש"המציא" עבור כולנו ציורי גיבורים אהובים כמו גיבורי "חסמבה", "הספורטאים הצעירים", את "דנידין הרואה ואינו נראה", "קופיקו" ו"צ'יפופו" הממשיכים לפעול במקומותינו. מוסקוביץ הוא גם מעצבו של בול נדיר – בול צפת, שהופק בלחץ מציאות מלחמת העצמאות, שימש מספר ימים והיה לפריט אספני נחפץ ויקר ערך.

הצעתו הראשונה של אריה מוסקוביץ לבול צפת

הצעתו הראשונה של אריה מוסקוביץ לבול צפת

הימים ימי אפריל תש"ח, ימי מלחמת העצמאות בארץ ישראל של סיום המנדט ופינוי סופי של נציגיו בארץ, ומאבק כוחות המגן העבריים בכנופיות ערביות שתוגברו בכוחות גדולים של מתנדבים ערביים מחומשים ומצוידים. ב-16 באפריל נעזבה צפת על ידי השלטונות המנדטוריים ומיד הוכרז בחלקה היהודי של העיר ממשל צבאי של כוחות ההגנה במסגרת שלטון מנהלת העם. בעיר הנצורה והמאוימת מידי כוחות ערביים גדולים, נעשה ניסיון לקיים שגרת חיים סדירה ובמסגרתה גם להמשיך ולקיים שירותי דואר. ב-4 במאי 1948 נפתח משרד דואר ציבורי בבנין קצין העיר ונתעוררה בעיית ביולם של דברי הדואר. אריה מוסקוביץ – אז עולה חדש בן פחות משמונה עשרה, ששימש בעיר כמדריך מגמת האמנות בבית הספר המקומי, וזאת לנוכח פרסומו הרב כצייר שהחל לצייר כילד בן שלוש והספיק לשמש כצייר תפאורות ברומניה של תום מלחמת העולם השנייה ואף במחנה המעצר הבריטי בקפריסין – נקרא לסייע בעיצוב בולי הדואר הנדרשים בעיר המסוגרת והנצורה, בפתק החתום על-ידי המפקד הצבאי המבקש לשחררו מכל משימותיו האחרות לטובת פיקוד על "מבצע בולים" שבפתח.

שער עיתון קול צפת

שער עיתון קול צפת

ההצעה הראשונה אותה הציג אריה מוסקוביץ היתה ציור שבמרכזו יד אוחזת בחרב שהיא גם מוט נושא לפיד, על רקע הר מירון, מעוטרים במסגרת כמו אובלית, שבחציה התחתון עלי דפנה ובחלקה העליון הכיתוב "בול צפת". גבורת הווה נשזרה בזיכרון עבר של ימי בית שני במאבק הגליל להנפת לפיד חרות ועצמאות מול אויב רומי. הצעת בול זאת לא מומשה בהעדר כלים מתאימים לחריטת הציור על טבלת נחושת והפקתו. מאוחר יותר ביקש מוסקוביץ להפוך את הציור לחותמת דואר אך הסתבר כי הגלופה שהכין צוירה הפוכה בשל טעות, וכמובן לא צלחה. מסגרת הציור שמשה אחר כך, תוך התאמה מילולית-גראפית מתבקשת, לסמל שהוטבע על דף שערי "קול צפת" – שורת חוברות בהוצאה חד-פעמית בה הודפסו קטעי שירה ופרוזה לחיזוק רוחם של מגניי צפת הנצורה.

ניסיון הדפסת בול צפת

ניסיון הדפסת בול צפת

והבול הנחוץ מה יהה עליו? בהוראת מאיר מייברג, מפקד העיר מטעם ההגנה, הוחרם בית הדפוס היחיד בעיר – "דפוס פרידמן", שבעליו לא הסכים לבצע את הפקת הבול "בצורה חובבנית" כדבריו. בבית הדפוס, אליו פרצו כוחות הביטחון, לא היתה אלא מכונת הדפסה אחת, "כנראה מימי גוטנברג" נזכר מוסקוביץ לימים, מיושנת וכמעט בלתי ראויה לשימוש. בחיפוש אחר מוצא אפשרי הוחלט לנסות לתקן את המכונה ולעשות שימוש בחומרי הדפוס שנמצאו במקום – אופציה אפשרית יחידה בזמן קצר ובהעדר אפילו נייר ראוי להדפסה. בבית הדפוס נמצאה לאחר חיפושים נמרצים קופסה ובה אותיות מתכת כמו גם מגניי דוד במספר גדלים, מהם הרכיב אריה מוסקוביץ מעין גלופת תבליט שהורכבה מארבעה סמלי מגן דוד גדולים יותר בפינות ועשרים סמלים קטנים יותר שיצרו מסגרת מלבנית סביב לשורת אותיות שבם נרשם: "דואר צפת – 10 מיל – ארץ ישראל".

בול צפת

בול צפת הסופי

בהעדר נייר להדפסה החליט מוסקוביץ להשתמש בחבילת מעטפות שנמצאה בבית הדפוס. תחילה צץ הרעיון להדפיס בולים קטנים על שוליה המגוממים של המעטפה, אלא שהתוצאה שהופקה במכונת הדפוס היתה איור דהוי על רקע נייר לבן (איור 3). ניסיון נוסף להדפסה, הפעם על צידה הפנימי התכול והמרושת בקווים שחורים של נייר המעטפה, הביא להפקת בול מתקבל על הדעת הוא "בול צפת". במהלך של "ניצול הצלחה" הכין מוסקוביץ מספר תבליטים בשורה, שהפכו עם הצלחת ההדפסה למעין גלופה ממנה הופקו גיליונות של שנים עשר בולים, שפס ביניים לבן חוצה אותם. גיליונות אלו נחתכו לשניים והוצאו למכירה בדפים של שישה בולים כל דף – והרי לך יכולת מתחדשת להמשיך ולשלוח דברי דואר. סך הכל הודפסו 2,200 בולים שהיו בשימוש עד לשלהי חודש מאי 1948, עת הגיעו לעיר ששוחררה במסגרת "מבצע יפתח", בו טוהר הגליל העליון המזרחי כולו, בולי הדואר העברי, כדי לבשר באפיק נוסף על ריבונות ישראלית מתחדשת בגליל העליון. לפיד הגבורה והעצמאות העברית שב ונדלק.


פורסם בעלון עמותת הנומיסמטיקה בישראל.

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
4.בולי צפת anglo15/08/2009 21:23

יש לי כמה בולים מהתקופה ההיא
אני בטלפון 0503054241

[הוסף תגובה]

3.בול צפתהדוקטור12/11/2006 15:16

מעונין לרכוש במזומן

[הוסף תגובה]

2.אשמח עם תיצור איתי קשרשרון רומנו28/06/2006 19:28

052-5501690

[הוסף תגובה]

1.גלופה של בול צפתדן פרידמן08/04/2006 20:16

ברשותי נמצאת הגלופה המקורית של בול צפת

[הוסף תגובה]