שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
הנומן – אל בדמות קוף

ד"ר אלי מועלם

בול מהרשי וולמיקי – מחבר הראמאיאנה. מימין ראמה, סיטה ולקשמנה. הודו

מהרשי וולמיקי – מחבר הראמאיאנה. מימין ראמה, סיטה ולקשמנה. הודו

המיתוסים ההינדואיים הינם אוסף עשיר של סיפורים שהתפתחו במקומות ובזמנים שונים. השפע והגיוון התרבותי, החברה הרב-גוונית וההשפעות ההדדיות בין עמי הסביבה יצרו מיתולוגיה עשירה ביופיה ובסגנונה בעלת שפע רב של דמויות. עלילותיהם של האלים במיתולוגיה ההודית שסופרו במשך דורות רבים בעל פה קובצו על ידי מהרשי וואלמיקי (Maharsi Valmiki) לאוסף הנחשב לאפוס הגדול ביותר של המיתולוגיה ההודית – הראמאיאנה (Ramayana).

בול הנומן, לאוס

הנומן, לאוס

האל ראמה (Rama) הוא אחד האלים האהובים ביותר בהודו והוא גיבור אפוס הראמאיאנה. הנומן (Hanuman), האל הקוף, נחשב משרתו הנאמן של ראמה ועד היום משמשת דמותו כסמל לכח, עוצמה ונאמנות אין גבולות. כוחו ועוצמתו ניתנו לו על ידי האלים בכדי לרצות את ואיו (Vayu) אביו. ברהמה (Brahma) העניק להנומן חסינות מפני כלי נשק, אינדרה (Indra) העניק לו חסינות מפני ברקים, יאמה (Yama) אל המוות העניק לו חסינות בשדה הקרב והאל וורונה (Varona) הפך אותו לבעל חיי נצח. בבגרותו, נודע הנומן ביכולתו לגדול כהר או להצטמק לגודל יתוש.

בול רוואנה מלך השדים, לאוס

רוואנה מלך השדים, לאוס

יציאה לגלות

בול רמה וסיטה, נפאל

רמה וסיטה, נפאל

לימים, מחליט דשרטהה (Dasharatha) מלך איודהיא (Ayodhya), לכונן את ראמה כיורשו, אך אמו החורגת מצליחה להדיחו ובנה בהרטה (Bharta) תופס את מקומו. ראמה יוצא לגלות בלווית סיטה (Sita) אשתו ולקשמנה (Lakshmana) אחיו. באחד הימים, בעודם בגלות, פגשו השלושה את שורפנקהא (Shurpankaha), אחות השד הנורא רוואנה (Ravana) שליטה של לנקא (סרי-לנקא). שורפנקהא התאהבה בראמה אך זה דחה בתוקף את חיזוריה והציע לה את לקשמנה אחיו. כשנתקלה בסירוב גם מהאח, נמלאה זעם וניסתה לבלוע את סיטה בה ראתה מתחרה, אך לקשמנה התנפל עליה וכרת את אזניה, אפה ושדיה.

השלכת תכשיטים

שורפנקהא, מלאת זעם, הפצירה ברוואנה לשאת את סיטה לו לאשה. רוואנה, בדרכי עורמה ובעזרת כוחו האדיר, חטף את סיטה ועף עימה ללנקא. בשעה שעופפו, השליכה סיטה את תכשיטיה בכדי שישמשו סימני דרך לראמה. מלך הנשרים ג'טאיו (Jatayu), בנו של גרודה (Garuda), ניסה לתקוף את השד אך זה תקף אותו ופצעו אנושות. כשנחתו בלנקא, ניסה רוואנה לפתות את סיטה ולהפעיל עליה את קסמיו אך לשווא. כל חיזוריו ואיומיו לא הועילו וסיטה עמדה בסירובה להתמסר לו.

מלך הקופים

בול ציור קיר של סוגריווה מלך הקופים ואחיו באלי, הודו

ציור קיר של סוגריווה מלך הקופים ואחיו באלי, הודו

ראמה ולקשמנה פגשו, לאחר חיפושים מייגעים, בג'טאיו וזה סיפר להם את אשר התרחש ונפח את נשמתו. הם פנו דרומה ובדרך, בממלכת הקופים, פגשו את הנומן, שר בחצרו של סוגריווה (Sugriva), מלך הקופים הגולה. הנומן מפגיש את השניים עם סוגריווה, וזה מגייס את ראמה בעזרה בהדחת אחיו ואלי (Vali) גוזל המלכות. ראמה הורג את ואלי במהלך דו-קרב ביניהם. סוגריווה כרת ברית עם ראמה וגייס את צבא הקופים והדובים והעמיד בראשם את הנומן הקוף ואת ג'מבוואן (Jambawhan) מלך הדובים. בשעה שהצבאות הגיעו לשפת הים, זינק הנומן וחצה את הים המפריד בין הודו ללנקא. הנומן התגנב לארמונו של רוואנה והחל להשחיתו. רוואנה ציווה על משרתיו לכרוך את זנבו של הנומן ביריעות ולהעלותו באש. בעודו מובל בחוצות העיר בתהלוכה, השתחרר הנומן, דילג מבית לבית והצית את כל האי לנקא.

הנומן נושא את ההר מהרי ההימליה, גלויה מהודו

הנומן נושא את ההר מהרי ההימליה, גלויה מהודו

מלחמה גדולה

בול מקדש הנומן בקטמנדו, נפאל

מקדש הנומן בקטמנדו, נפאל 

בינתיים, עברו הקופים ללנקא כאשר גופו של הנומן שהתעצם משמש להם כגשר. מלחמה גדולה פרצה וידם של הקופים היתה על התחתונה וראמה ולקשמנה נפצעו קשות. הנומן עף להימליה בכדי להביא את צמח המרפא סנג'יוואני (Sanjiwani) אך מכיוון ולא זיהה אותו עקר את ההר כולו והביאו לראמה. אט אט נטתה המערכה לטובת ראמה והקופים עד שלבסוף הוכנע רוואנה ומת. תרועות נצחון הושמעו מכל עבר והאלים השיבו לחיים את הקופים שנהרגו בקרב. לאחר הקרב הגדול, התאחדו שוב ראמה וסיטה ויחד עם הקופים שבו למולדתם. מכיוון וראמה מפקפק בתומתה של סיטה, היא עומדת למבחן האש. האלים מופיעים לפני ראמה ומגלים לו שהוא למעשה אל ואחד מגלגולי האל ווישנו (Vishnu). אל האש מחזיר את סיטה לראמה, זכה וטהורה. דשרטהה מופיע ומזמין את ראמה לחזור לאיודהיא ולתפוס את השלטון. ראמה הוכתר למלך ברוב פאר והדר ובימי שלטונו ידעה הממלכה שגשוג ושלווה.

קוף נאמן

הנומן מופיע בסמלם של עסקים רבים, גלויה מהודו

הנומן מופיע בסמלם של עסקים רבים, גלויה מהודו

דמותו של הנומן, הקוף הנאמן בעל העוצמה, הינה דמות נערצת מאוד בכל רחבי העולם ההינדוהיסטי. במסורות רבות משמש הנומן כמושיע וכמציל. בשעת אסונות וצרה, נוהגים ההודים לפנות להנומן שיצילם ושרים שיר מזמור לכבודו (הנומן ח'ליסה Hanuman Khalissa) ומצהירים "הנצחון לכח ולעוצמה". פעם בשנה, בחודש ח'אייטרה (אפריל) חוגגים את הולדת הנומן. מקדשי הנומן רבים נמצאים בכל רחבי הודו ובארצות השכנות. עסקים רבים בהודו מאמצים את הנומן כסמל המסחרי שלהם למזל ולהצלחה כפי שניתן לראות בגלויות פרטיות רבות. מספר מדינות הנפיקו בולים המתארים את הנומן בפרט ואת אפוס הראמאיאנה בכלל. אחת הסדרות המפורסמות והמרהיבות ביותר של אפוס הראמאיאנה הונפקה על ידי ממלכת לאוס והיא פרי כפיו של האומן הצרפתי מארק לגיי.
במסורת ההינדוהיסטית, הנומן הינו משל לכח ולעוצמה הטמונים בכל אדם ואדם. האדם, ברצונו, ובעזרת האלים, יכול להגיע לתעצומות גדולות שאף הוא אינו מודע לקיומם בו. גדולתו של האדם מתבטאת בהפנית תעצומות אלו למטרות נעלות כפי שהנומן הפנה את כוחותיו האדירים לשירות האלים וכנגד כוחות הרשע על פני האדמה.


פורסם במגזין "שׂבֶל" בהוצאת התאחדות בולאי ישראל, גליון 55, דצמבר 2004.

תגובות