שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
חיים במפרץ אילת: דגי השונית

ד"ר דוד דרום

במרץ 1997 הנפיקה חברת "בזק" סדרה של ארבעה כרטיסי טלכרט הנושאים צילומי דגים משונית האלמוגים של אילת פרי מצלמתו של כותב שורות אלה. מן הראוי להרחיב מעט בנושא זה המושך אליו מדי שנה מאות אלפי תיירים מהארץ ומחו"ל ונחשב לאחד מפלאי הטבע המדהימים ביותר.
מפרץ אילת הוא גוף מים טרופי יחיד במינו. אין דומה לו במבנהו הצר, הארוך והעמוק והוא ממוקם באיזור בעל תכונות אקלימיות קיצוניות, שעיקרן מילימטרים בודדים של משקעים שנתיים לעומת רמת התאדות של יותר מ-3.5 מ' בשנה. עומקו של מפרץ אילת מגיע ל-2,000 מ' והוא מחובר לים סוף במפתן צר ורדוד, מיצרי טיראן. לעובדה זו השפעה מכרעת על המבנה הכימי ועל התכונות הפיסיקליות של מימיו. עם כל אלה, נחשבות שוניות האלמוגים החובקות את חופיו בין האתרים העשירים בעולם במגוון צורות החיים המאכלסים אותם.
אל עושר הצורות, הצבעים והתנועה, המהווה כוח משיכה למאות אלפי חובבי שחייה וצלילה, נוסף גם מספר עצום של בעלי חיים וצמחים ימיים היוצרים מסכת צפופה של יחסים הדדיים. כל יצור וסיפורו עמו, כל יצור וקשריו ההדוקים עם מקום החיות הצפוף ביותר בטבע, שבו עליו לחיות, להיזון ולהעמיד צאצאים, במערכת מופלאה של שיווי משקל ביולוגי. במפרץ אילת קשורים לשונית האלמוגים ולסביבתה הקרובה כ-1,000 מינים של דגים.
כיצד זה שוררת שם שלווה כה גדולה – לפחות למראית עין? ההסבר לכך פשוט יחסית: במשך אלפי שנות קיומה והתפתחותה של שונית האלמוגים, נוצר שיווי משקל בין כל היצורים המאכלסים אותה. הרמוניה זו פועלת בכל מישורי החיים – בחלוקת מקורות המזון הרבים שמציעה השונית ובהקצאת תחומי מחיה שונים לכל מין.
הרבגוניות העצומה של צבעים וצורות, המאפיינת את דגי שונית האלמוגים ניצבת בניגוד בולט לסביבות חיים ימיות אחרות, מאוכלסות פחות. היא התפתחה כתוצאה מלחצים סביבתיים שונים במשך מאות אלפי שנות קיומו של הים הטרופי. צבעי ראווה התפתחו כדי לאפשר אבחנה תוך-מינית וזיהוי בן-זוג מתאים בין אלפי דגים המאכלסים את הסביבה הקרובה ואף לגרום לדחייה תוקפנית של בני אותו מין (כך אצל הפרפרון, למשל) העשויים לפלוש לתחום המחייה של אחיהם. יש דגים אצלם הצעירים שונים בצבע מן הבוגרים, תופעה המגינה עליהם מתוקפנותם של בני מינם הבוגרים. יש דגים המודיעים על ארסיותם בפסי צבע של שחור-אדום או צהוב-שחור (הזהרון, למשל), אחרים מוסווים מעיניהם של טורפים בעזרת צבעי הסוואה ויש כאלה המוסתרים בצבעי הסוואה על מנת להתקרב לטרף. המגוון הוא כמעט אינסופי. כדי לא להפר את שיווי המשקל המופלא הקיים בשונית האלמוגים, עלינו להסתכל ולא לגעת, לשחות להנאתנו בין הדגים ולא לפגוע בהרמוניה הקיימת, ונהנה אנחנו והדורות שיבואו אחרינו מאחד העולמות המדהימים של הטבע.
ועתה מילים אחדות על ארבעת הדגים שנבחרו להיות מיוצגים בסדרת כרטיסי הטלכרט בנושא טבע לשנת 1997: כל התמונות צולמו במפרץ אילת בעומקים של 2-10 מ' וצבעיהם האמיתיים של הדגים הובלטו ע"י שימוש בתאורה של מבזק אלקטרוני תת-מימי.

טלכרט פרפרון לבן-מצח (Chaetodon fasciatus), ישראל, 1997פַרְפָרוֹן לְבֶן-מֵצַח Chaetodon fasciatus

דג שונית אופייני השייך למשפחת הפרפרונים. בני משפחה זו מאופיינים בגוף אליפטי גבוה ופחוס-צדדים מאד. קדמת הראש מתמשכת לחרטום מחודד, שבקצהו פה קטן הנושא שיניים זיפיות. הפרפרונים נוהגים לרחף בסמוך לפני השונית, נעזרים בסנפירי החזה בלבד, להחדיר את חרטומם המחודד אל בין ענפי האלמוגים או לסדקים בסלע וללקט שם תולעים וחלקי אלמוגים.
אורכו של הפרפרון לבן-מצח הוא כ-15 ס"מ ועל ראשו כתם שחור המסתיר את עיניו בדומה למסיכה. על המצח, מעל ה"מסיכה", מצוי פס לבן רחב המקנה למין זה את שמו. חי בדרך כלל בזוגות קבועים השומרים על תחומי נחלתם התת-מימית בקנאות רבה. זהו מין המצוי רק בים-סוף.

טלכרט זהרון הדור (Pterois miles), ישראל, 1997זַהֲרוֹן הָדוּר Pterois miles

הגדול והמפואר בדגים ממשפחת העקרבנוניים, מגיע לאורך של כ-50 ס"מ ומאופיין בסנפיר גב וסנפירי חזה בעלי קוצים ארוכים ביותר. שוחר לטרף בשעות בין-הערביים ובלילה וניזון מדגים קטנים, שאליהם הוא מתקרב בשחייה איטית, מזנק ובולע אותם.
זהירות! קוצי הסנפירים של הזהרון מחורצים לאורכם כשבחלקו הבסיסי של כל חריץ מצויה בלוטת ארס. בשעת דקירה מוחדר הארס אל תוך הפצע והכאב נורא, בדומה להכשה של נחש ארסי! הזהרון אינו מפחד מבני אדם, אלא ממשיך לרחף במים באיטיות כשהוא מפנה אליהם את קוצי הגב הארסיים שלו. ראוי להיזהר... ולסגת.

טלכרט פזית ים-סוף (Pseudanthias squamipinnis), ישראל, 1997פָזִית יַם-סוּף Pseudanthias squamipinnis

דג בצבע כתום עז באורך עד 13 ס"מ, עירני, פעיל ביום ונפוץ בלהקות גדולות במים רדודים (עד עמוק של 10 מ') בעיקר בשפת שונית האלמוגים. דג הפזית מתחיל את חייו הבוגרים כנקבה (על כרטיס הטלכרט מופיע צילום של להקת נקבות). לאחר עונת רבייה אחת, בהגיעו לאורך של כ-8 ס"מ, הופך הדג לזכר, משנה את צבעו לוורוד-ארגמן וממשיך לגדול.
בשעת סכנה מסתתרת כל הלהקה בין האלמוגים ובסדקי השונית. דגי הפזית ניזונים מליקוט יצורים מיקרוסקופיים (פלנקטון) מתוך גוף המים.

נוניב הקווים Macropharyngodon bipartitus

טלכרט נוניב הקווים (Macropharyngodon bipartitus), ישראל, 1997דג קטן (עד 12 ס"מ) החי בכוכים וסדקים ובין אלמוגים ורק לעיתים רחוקות מתרחק קמעה ממסתור השונית. הצעירים בצבע כתום עם ניקוד לבן משחירים בהתבגרותם ונושאים כתמי צבע עזים. הנקבה, המצולמת על גבי כרטיס הטלכרט, באורך של כ-8 ס"מ הופכת עם הזמן (בתהליך של שחלוף מין) לזכר גדול יותר הצבוע כתמים של כחול ואדום על רקע שחור. דג הנוניב ניזון מחסרי חוליות קטנים אותם הוא מלקט בזריזות. ניתן לראותו חומק במהירות מסחררת בין האלמוגים בים סוף, בשוניות מזרח אפריקה ובחופי מערב הודו.


פורסם בבטאון עמותת אספני הטלכרט בישראל, גליון מס' 7 יוני 1997.

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
1.יש לי את הטלכרט של פזית ים סוףLEG3513/07/2006 16:29

יש לי את הטלכרט של פזית ים סוף מישו רוצה אני ימכר לו? איי סי קיו 286565394 אימייל RSTPN@WALLA.CO.IL

[הוסף תגובה]