שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
גן השלושה – האמנם?

דודו ליבני, קיבוץ ניר דוד

טלכרט גן השלושה, 2001, ישראל

גן השלושה... האמנם?

שמחתי מאד לקראת סדרת כרטיסי אתרי התיירות בהפקת בזק ושהפצתם החלה ביולי 2000. לצערי הרב עלי לדווח שהתמונה המופיעה על כרטיס "גן השלושה" אינה מגן השלושה ולמיטב ידיעתי היא בכלל לא מהארץ. גם הכיתוב שמאחורי הכרטיס שגוי ואינו מדוייק. אני מתגורר בסמוך לגן השלושה ומכיר את הגן שנים רבות. הראיתי את הכרטיס למנהל הגן כיום וגם הוא לא הכיר את התצלום המופיע עליו, הוא מסר לי ששוחח עם מנהל השיווק של רשות הגנים הלאומיים, ונאמר לו שהרשות לא שותפה בתהליך ההפקה של הכרטיסים. מדוע? כל ניסיונותיי להגיע למקור התמונה לא הצליחו. מסטודיו "בילט" אשר עיצב את הכרטיסים טענו כי התמונות הועברו אליהם ממשרד הפרסום "אריאלי", שם פתרו אותי בכל מיני תשובות שלא מן העניין.
כך הופצו להם מאה ועשרים אלף כרטיסי טלכרט שגויים ומטעים. ויש לי שאלה לחברי אגודת אספני הטלכרט, המתייחסים אל כרטיסי הטלכרט של בזק כהליך רשמי של המדינה – מה היה קורה אילו השירות הבולאי היה מוציא בול עם תמונה או אינפורמציה שגויה? הייתי מעוניין לשמוע את תגובת בזק לנאמר במאמר זה.

גן השלושה (הסחנה)ובינתיים קצת מידע על גן השלושה (הסחנה) – בתלמוד הבבלי נכתב המשפט "אם גן עדן בארץ ישראל הוא, בקעת בית שאן פתחו" (בבלי, עירובין יט). ברוח זו המשיל ר' אשתורי הפרחי, מחבר הספר "כפתור ופרח", שהצהיר לפני למעלה מ-600 שנה: "בית שאן... יושבת על מים רבים, מי מנוחות, ארץ חמדה מבורכת... כגן השם תוציא צמחה ולגן עדן פתחה...". הכותבים הנכבדים התכוונו ודאי לסחנה ("חמה" בערבית), או כפי שהוא נקרא כיום "גן השלושה".
גן השלושה הוא גן לאומי המשתרע למרגלות הגלבוע בעמק בית שאן על גבול עמק יזראל. הוא מפורסם בבריכת מים טבעית גדולה המחולקת לאורכה לבריכות משנה ע"י מפלים, והניזונה מנביעה קבועה וחזקה (השלישית בישראל אחרי מעיינות הירדן והירקון) מהמים החמימים, 28 מעלות בכל ימות השנה. מסביב לבריכות מדשאות ענק בשטח של כ-160 דונם, עצים מצלים, דקלים, גשרוני אבן, טחנת קמח המופעלת ע"י כוח המים וכמו כן מוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית ואתר חומר ומגדל המשחזר את שיטת ההתיישבות של קיבוץ ניר דוד (תל עמל) הסמוך, שיטה שאומצה ע"י הנהגת היישובים בשנים 1936-39 ואיתה עלו על הקרקע כ-53 ישובים ברחבי הארץ באותה תקופה.
גל השלושה (הסחנה)באזור גן השלושה נמצאו שרידים מהתקופה הפליאוליטית התיכונה (100,000 שנה) וכן שפע כלי צור מהתקופה המאבוליטית (7,000-10,000 שנה) שהיתה תקופת מעבר האדם מציד לחקלאות ודייג. המוזיאון הארכיאולוגי בגן ממוקם על תל שבו נמצאו שרידים של יישוב אורגים ודייגים מימי המלכים דוד ושלמה (1,000 לפנה"ס). המקום מוזכר בכתביהם של החוקרים קונרד וקיצ'ינר שמיפו את הארץ בשנות ה-70 של המאה ה-19 וביקרו במקום באחד ממסעותיהם. במשך מאות שנים ננטש העמק והמעיינות הרבים שבו הציפו שטחים נרחבים והפכו לביצות המפיצות קדחת ממאירה.
עם הגעת המתיישבים היהודים בשנות השלושים יובשו הביצות, אפיקי המעיינות נוקו ונחפרו שוב והחל עיבוד חקלאי מאסיבי של אדמות העמק. הסחנה נשארה בריכה מוקפת סלעים וקני סוף. רק ב-1954 ביוזמת המועצה האזורית בקעת בית שאן הוחל בתיכנון ובביצוע הקמתו של גן השלושה. היזם והאחראי בשטח היה צבי בהיר, חבר קיבוץ ניר דוד ואילו המתכנן היה אדריכל הגנים ליפא יהלום. בשנת 1958, בחג העשור למדינת ישראל, נפתח הגן רשמית בטקס חגיגי בנוכחות נשיא המדינה השני יצחק בן צבי. הגן נקרא "גן השלושה" על שמם של חיים שטורמן, אהרון אטקין, ודוד מוסינזון שהיו פעילים באזור בשנות השלושים בנושאים של התיישבות ובטחון ונהרגו כשרכבם עלה על מוקש לא רחוק מקיבוץ מעוז חיים ב-1938. שמם מונצח על סלע אבן גדול ליד מעיין הסחנה עצמו.
גן השלושה נחשב כיום לאחד המקומות היפים בארץ, השבועון TIME Magazine האמריקאי בפרוייקט מיוחד מלפני כמה שנים בו מיפה את 20 המקומות היפים ביותר בעולם, כלל את גן השלושה באותה הרשימה. הגן מנוהל ע"י רשות הגנים הלאומיים והמועצה האזורית בקעת בית שאן, כ-420 אלף איש מבקרים בו מדי שנה.


פורסם בבטאון עמותת אספני הטלכרט בישראל, גיליון מס' 21, מרץ 2001.

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
3.טלכרט גן השלושה yahel samuel15/11/2007 10:09

רצתי להגיד לכול האספנים שאם יש טעות בתמנה של הטלכט גן השלושה זה פשוט מעלה את ארך הלכרט של האספנות

[הוסף תגובה]

2.......אושר גבאי04/08/2007 11:43

ואני גם מבית שאן..ליד הסחנה

[הוסף תגובה]

1.יש לי את הטלכרט הזה לפחות10 אושר גבאי04/08/2007 11:42

לפחות 10 פעם
הוא לא כול כך ישן..

[הוסף תגובה]