שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
כתבות נוספות

28 בפברואר 2006הדפס
בול חב"ד – חכמה בינה דעת

בול חב"ד, ישראל, 2006חסידות חב"ד ליובאוויטש נוסדה על-ידי רבי שניאור זלמן מליאדי, מחבר ספר התניא, בשנת התקל"ב (1772). בסיסה הרעיוני הוא הקירבה לבורא העולם באמצעות התבוננות שכלית והדרכת הרגש לאהבת השם, מכאן שמה חב"ד – חכמה, בינה, דעת. "ליובאוויטש" שפירושה ברוסית הוא אהבה – קוראת לשילוב בין אהבת השם לאהבת ישראל.

בשנת התש"א (1941) הצליח מנהיגה לעתיד של תנועת חב"ד רבי מנחם מענדל שניאורסאהן (שניאורסון) להינצל מאימת השואה, והגיע עם רעייתו הרבנית חיה מושקא לארצות-הברית, שם הצטרף לחותנו רבי יוסף יצחק שניאורסאהן, נשיאה השישי של חב"ד, במטרה להקים תשתית יהודית חסידית באמריקה. את מושבם קבעו ברובע ברוקלין שבניו-יורק, בשדרת איסטרן פארקווי 770. מכאן כינויו של הבית בפי החסידים "770".
בשנת התש"י (1950) התמנה רבי מנחם מענדל שניאורסאהן לנשיאה השביעי של חב"ד, אבל השפעתו ניכרה הרבה מעבר לגבולות תנועה זו: בהנהגתו פנתה התנועה לעם כולו, וחסידי חב"ד הפכו מנוף להפצת מעיינות היהדות והחסידות.
במצוותו החלו החסידים בפעילות מאומצת לשיקום ולהקמת ארגונים ומוסדות חינוך יהודיים ברחבי העולם כולו. עם הסיסמה "ופרצת" (בראשית כח, כד) קרא לחסידיו לצאת ל"מבצעים", המציעים לכל בן ובת ישראל קיום מצווה; המפורסמים שבהם: מבצע "תפילין", מבצע "נרות שבת קודש", מבצע "אהבת ישראל ו"מבצע משיח".

הבניין "770", שהוא הערך המספרי של "פרצת", הפך לסמל של תנועת חב"ד ומרכזה העולמי. נמצאים בו בית-המדרש הגדול, ספרייה יקרת ערך, חדר הרבי וחדרי מזכירות; מהבניין הועברו בשידור חי דבריו של הרבי לכל העולם. לפתחו שיחרו ראשי ממשלות ונשיאים מישראל ומהעולם, כשמדי יום ראשון משתרך תור של אלפים לקבלת דולר לברכה והצלחה.
בכפר חב"ד בארץ ישראל נבנה בהוראת הרבי בניין תאום, ובעקבותיו נבנו מבנים דומים ברחבי העולם.

הרבי הדגיש כי מטרתה של הפעילות היהודית הענפה בדורות האחרונים היא הגאולה האמיתית והשלמה, והורה לחסידיו להפיץ את הבשורה ש"הנה זה מלך משיח בא" כדי להכין את העולם כולו לבואו הקרוב. בהמשך לכך ציין שגאולה זו תתרחש בדורנו ותתחיל ממרכז חב"ד העולמי 770, בית-הכנסת, בית המדרש ובית מעשים טובים, שבו חי ופועל מנהיגו הרוחני של הדור.
לדברי הרבי, בבוא הגאולה ייעתק הבניין ממקומו וייקבע בסמיכות מקום לבית-המקדש השלישי הנצחי בירושלים.

הרב ישראל מיידנצ'יק
בית אגודת חסידי חב"ד – 770
כפר חב"ד

* דיוקן הרבי מליובאוויטש במעטפת היום הראשון צולם בידי שמעון רומאני, ניו יורק.

עיצוב: דנה זדה
ערך נקוב: 2.50 ש"ח
ממדי הבול: 30.8 מ"מ על 40 מ"מ
תאריך הנפקה: 28/02/2006 ל בשבט התשס"ו

מקור: רשות הדואר

תגובות