שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
כתבות נוספות

28 בפברואר 2006הדפס
בול עזר ויצמן – נשיאה השביעי של מדינת ישראל

עזר ויצמן, הנשיא השביעי של מדינת ישראל, נולד בתל אביב בשנת 1924 להוריו, יחיאל שעלה ארצה בעלייה השנייה וליהודית לבית קריצ'בסקי, ילידת הארץ, בת לאנשי העלייה הראשונה, משפחות ציוניות מבוני הארץ. דודו, חיים ויצמן, היה הנשיא הראשון של מדינת ישראל.

בול "עזר ויצמן", ישראל, 2006עזר גדל בחיפה ובמלאת לו 18 שנים, בעיצומה של מלחמת העולם השנייה, התנדב לחיל האוויר המלכותי הבריטי, סיים קורס טיס ברודזיה כטייס קרב ונשלח להודו, שם שירת עד שחרורו בשנת 1946.
כטייס בעל ניסיון נקרא להצטרף ל"שירות האוויר לישראל", הגרעין ממנו צמח חיל האוויר הישראלי והיה ממקימיו. במלחמת העצמאות שרת כמפקד טייסת הנגב. השתתף כטייס קרב בהפצצת הטור המצרי ליד גשר "עד הלום". התקדם בסולם הדרגות והתפקידים ובשנת 1958 התמנה למפקד חיל האוויר. בשמונה שנותיו כמפקד התרחב החיל, התעצם והתכונן לקראת אחד מהגדולים בהישגיו – השמדת חילות האוויר של מדינות ערב במלחמת ששת הימים. במלחמה זו ובמלחמת ההתשה שלאחריה שרת כראש אגף מבצעים במטה הכללי.
בשנת 1969 פרש מצה"ל והתמנה לשר התחבורה מטעם גח"ל (גוש חרות ליברלים) בממשלה בראשותה של גולדה מאיר. בתקופה זו נפצע בנו שאול בתעלת סואץ. בפרוץ מלחמת יום הכיפורים גויס לשירות מילואים בצוות הרמטכ"ל דוד אלעזר.
במסע הבחירות לכנסת התשיעית, שנערך בשנת 1977, עמד בראש מטה הבחירות של "חרות". בבחירות היסטוריות אלה הידועות בכינוי "המהפך" הוחלפה לראשונה מפלגת השלטון בישראל. בממשלה החדשה שהוקמה בראשות מנחם בגין התמנה לשר הביטחון. עמד בראש משלחת ישראל לשיחות השלום בקהיר ומילא תפקיד מרכזי בחתימת הסכם השלום הראשון שנחתם עם מדינה ערבית – מצרים.
דרכו הפוליטית עברה תמורות מהותיות. כחבר אצ"ל בבחרותו, תומך ב"ארץ ישראל השלמה" ובעל דעות ניציות מובהקות, שינה את גישתו והיה מראשי התומכים בתהליך השלום ובצורך בפשרה טריטוריאלית.
לקראת הבחירות לכנסת ה-11 בשנת 1984, הקים את רשימת "יחד" שזכתה בשלושה מושבים בכנסת והפכה לשון המאזניים בהכרעה על הקמת הקואליציה. עזר ויצמן הכריע בעד הקמת ממשלת אחדות תוך רוטציה בין מנהיגי שתי המפלגות הגדולות והצטרף לממשלה כשר בלי תיק וחבר הקבינט המצומצם. בשנת 1986, עם קיום הסכם הרוטציה, הצטרפה "יחד" למערך. בשנת 1988 התמנה לשר המדע והטכנולוגיה עד לפירוק ממשלת האחדות. משנת 1990 ישב כחבר כנסת על ספסלי האופוזיציה ובשנת 1992 פרש מהחיים הפוליטיים.
במרס 1993 נבחר עזר ויצמן לנשיא מדינת ישראל בתקופה רבת תהפוכות בחיי מדינת ישראל. במקביל להתקדמות בתהליך השלום וחתימה על הסכם השלום עם ירדן, התגברה הלחימה בלבנון. תהליך השלום נעצר והטרור גבר. העם שילם מחיר דמים כבד. הנשיא ויצמן הקפיד לערוך ביקורי תנחומים אצל כל אחת ממשפחות השכול ולבקר ולעודד את רוחם של הפצועים בבתי-החולים ברחבי הארץ. כנשיא היה מעורב ולא חשש להביע בגלוי את עמדותיו. במיוחד פעל והביע את דעתו למען קידום השלום. בית הנשיא היה פתוח בפני כל אזרח. הוא נפגש עם הציבור הישראלי על כל מגזריו: תושבי עיירות הפיתוח, עולים חדשים, בני מיעוטים, עובדים בתעשייה, בסיורים, ברמזור, ובשיחות אישיות עם אזרחים. היה ישיר ועממי, סמל לישראל המתחדשת, הצברית. נשיא אוהב ואהוב על אזרחי ישראל.

עזר ויצמן נפטר בט"ו בניסן תשס"ה, 24 באפריל 2005, ונקבר באור-עקיבא ליד קברי בנו שאול וכלתו רחל.

עיצוב: דניאל גולדברג
ערך נקוב: 7.40 ש"ח
ממדי הבול: 30.8 מ"מ על 40 מ"מ
תאריך הנפקה: 28/02/2006 ל בשבט התשס"ו

מקור: רשות הדואר

תגובות