שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
חיילי הבדיל

"בקופסת עץ יפה שכבו זה לצד זה עשרים וחמישה חיילים העשויים בדיל. לכולם היה מעיל אדום ומכנסיים כחולים, על כתפיהם היו רובים והם היו דומים זה לזה כאחים תאומים. רק חייל אחד היה שונה מאחיו" – הנס כריסטיאן אנדרסן מהספר "חייל הבדיל אמיץ הלב".

רומן גרינפרס

לוחם משמר צרפתי 1812, בדיל 54 מ"מ

לוחם משמר צרפתי 1812,
בדיל, 54 מ"מ

מיניאטורות צבאיות היסטוריות קיימות בצורה זו או אחרת עוד מימי קדם. העתיקה ביניהן נתגלתה בפירמידות המצריות – פסל מיניאטורי של לוחם מצרי אשר גילו 4,000 שנה. המצרים, היוונים והרומאים השתמשו בפסלים פשוטים של חיילים לצורך תכנון וארגון קרבות. בסין העתיקה היו יוצרים מטיט מיניאטורות של חיילים, חקלאים, בעלי חיים וכלי עבודה. בימי ביניים מיניאטורות מעץ, טיט, זהב, כסף ועיסת נייר שימשו לאבירים כקמעות בטורנירים ובקרבות.

במאה ה-16 התחילו לייצר מיניאטורות מבדיל (סוג של מתכת) אשר כונו "חיילי הבדיל". חיילי הבדיל הראשונים היו פרימיטיביים למדי, במאה ה-17 הם כבר קיבלו צורות מדויקות יותר. בסוף המאה ה-18 בלטו בתחום אומנים איטלקיים וגרמניים. העיר הגרמנית נירנברג הפכה למרכז ייצור פסלי בדיל שטוחים שכונו "פיגורה מנירנברג". חיילים אלו (Zinnfiguren) קיימים באירופה כבר 200 שנה ומהווים צעצועים נפוצים ופופולאריים לילדים.
אביר ימי ביינים, בדיל 54 מ"מ, לא צבוע

אביר ימי ביינים,
בדיל, 54 מ"מ, לא צבוע

בערך באותה תקופה – סוף מאה ה-18 – התחילו לייצר בצרפת פסלי חיילים תלת-ממדיים עשויים עץ או מתכת משובחת ולכן היו יקרים מאוד. פסלי חיילים אלו יוצרו בכמויות קטנות לפי הזמנה. משפחות מלוכה ומוזיאונים שילמו סכומי עתק עבור מיניאטורות החיילים המרשימות שהתאפיינו הן ביופי והן בדיוק. ידוע שנפוליאון הזמין והעניק לבנו אוסף מכובד של מיניאטורות חיילי משמר צרפתי העשויות מזהב.
במאה ה-19 אומנים למדו לייצר חיילים תלת-ממדיים מבדיל ועופרת ולצבוע אותם בצבעי שמן עמידים. עד היום, צורות וטכניקות ייצור חיילי הבדיל אלו כמעט ולא השתנו. מאז, איסוף חיילים הפך לתחביב פופולארי ונפוץ. הקיסר נפוליאון, צארי רוסיה פבל וניקולאי, הסופרים הגדולים יוהן וולפגנג גתה, הרברט ולס ,רוברט סטיבנסון, הנס כריסטיאן אנדרסן ואנשים ידועים רבים נוספים היו חובבי ואספני חיילי בדיל. האוסף של הנס כריסטיאן אנדרסן, לדוגמא, כלל יותר מ-3,000 מיניאטורות.
בתחילת המאה ה-20 התעניינות בחיילי הבדיל גברה וגרמה לגידול בהיקף ייצורם. בשוק החלו להופיע מיניאטורות בדיל המציגות צבאות של כל הזמנים והעמים. חייל הבדיל הפך סופית מצעצוע לפריט אספנות. עודדו בזה רמת הביצוע העולה ושמירת על הסטנדרטים בין לאומיים למידות המיניאטורות מסוגים שונים.
לוחם רומא העתיקה, בדיל 54 מ"מ

לוחם רומא העתיקה, בדיל, 54 מ"מ

בסוף שנות ה-50 של המאה ה-20 נוסדו באירופה כמה מועדוני אספנים למיניאטורות צבאיות היסטוריות. באותה תקופה החלו כמה חברות בייצור חיילי פלסטיק, ומאוחר יותר – בייצור סטים פלסטיק להרכבה. היום הם "מתחרים" רציניים של חיילי הבדיל הקלאסיים. ישנם לא מעט אנשים העוסקים במודלים ואספנות שמשעות נפשם היא מיניאטורה היסטורית טובה. הם רוכשים סטים להרכבה ובעזרת כלי עבודה פשוטים הופכים אותם לפריטי אספנות מדהימים.
העניין והביקוש למיניאטורות היסטוריות מכל הסוגים לא נחלש עם השנים אלא רק גובר. היום באירופה וארצות הברית קיימות מספר חברות הפועלות בתחום זה, בינהן: Marx Toys, ALLGEYER, Airfix, Heyde ואחרות. בשנים האחרונות בולטות כמה חברות קטנות וצעירות מהעיר סנט-פטרסבורג ברוסיה. במקביל מיניאטורות בדיל מדהימות מיוצרות גם על ידי אספנים עצמם ומודליסטים ידועים באנגליה, ספרד, גרמניה וצרפת. כמו כן, אספנים ומודליסטים מייסדים מועדונים חדשים, מפיקים מגזינים ומארגנים תערוכות מקומיות ובינלאומיות.

חייל משמר רוסי 1812 מתופף, בדיל 54 מ"מ

חייל משמר רוסי 1812 מתופף,
בדיל, 54 מ"מ

מהו בעצם הערך באספנות חיילי הבדיל?

יצירת מיניאטורות היא תהליך שיכול לקחת חודשים ואף שנים. הוא מתחיל באולמי ספריות וארכיונים בחיפוש אחר חומר היסטורי על מראם החיצוני של לוחמים או דמויות היסטוריות בתקופה המעניינת – כל פרט קטן במראה המדים והתחמושת חשוב. השלב הבא הינו פיסול המיניאטורה. מהאומנים נדרשים הרבה ניסיון, סבלנות וכמובן ידע בטכניקות פיסול מיוחדות שכן מדובר ביצירת פסלים בעלי קנה מידה קטן מאוד. קנה המידה הנפוץ ביותר לחיילי משחק (בעיקר מפלסטיק) הוא 1:72 כשגובהה של המיניאטורה הוא 22 מ"מ. רוב מיניאטורות הבדיל השטוחות מבוצעות בקנה מידה של 30 מ"מ. 1:32 (כ-54 מ"מ) – זהו קנה המידה לאספנות, הידוע והוותיק ביותר. מיניאטורות תלת מימדיות של התקופות העתיקות, ימי ביניים, נפוליאון ועוד מיוצרות בדרך כלל במידות האלו. קניי מידה נוספים למיניאטורות ספנות הם 90 מיימ ו-120 מ"מ. נציין רק, מבלי להיכנס לפרטים, ששלב הפיסול מתחיל מיצירת הפסל מחומר רך, ממשיך בהכנת אב-טיפוס ומסתיים ביציקת פסל משילוב מתכות בדיל ועופרת – כל זה כמובן בעבודה ידנית. לעיתים, מיניאטורה מוכנה נשארת ללא צבע אך לרוב השלב הסופי הינו צביעת הפסל כאשר האומנים משתמשים בצבעים עמידים מיוחדים. איכות המיניאטורה וערכה, כמובן, תלויים במידה רבה גם ברמת הצביעה.

לוחם מלחמת העולם השנייה, פלסטיק, 150 מ"מ

לוחם מלחמת העולם השנייה,
פלסטיק, 150 מ"מ

נהוג לדרג מיניאטורות לפי איכות סטנדרטית, חצי-אספנית ואספנית. מיניאטורות באיכות אספנית נמכרות במאות דולרים. מיניאטורות המיוצרות לפי הזמנה בבודדים יכולות לעלות אפילו אלפי דולרים – כמו כל פריט אמנות ואספנות מסוג אחר.

את חיילי האספנות ניתן לכנות "צעצועים למבוגרים" אך הם אינם מיועדים למשחק – הם שבירים ודורשים תשומת לב רבה. כיום באירופה וארצות הברית מיניאטורת הבדיל מהווה לא רק פריט אספנות אלא גם פריט עיצוב פנים יפה ומושך את העין. בארץ, לעומת זאת, רק מתחילים להכיר ולהתעניין במיניאטורות היסטוריות. התחילו להופיע בחנויות מיניאטורות אבירים, רומאים, פיראטים ואחרות עשויות מפלסטיק באיכות סבירה ומיועדות בעיקר לילדים. מיניאטורות הבדיל האמיתיות ניתן למצוא בינתיים רק בכמה חנויות באתרי תיירות בחיפה, יפו, קיסריה ועכו. אין ספק שעם הזמן יותר ויותר אנשים בארץ ייחשפו לסוג הזה של אומנות, ייחשפו ויתאהבו בו. יווסד מועדון אספני מיניאטורות בדיל, יתקיימו תערוכות במוזיאונים ובגלריות, יתפרסמו כתבות וייערכו תחרויות. כל זאת יגיע בקרוב.


בינתיים, כל מי שכבר "חולה" חיילי בדיל ופלסטיק, מתחיל להתעניין בהם או רק חושב להתחיל להתעניין, מי שיכול לעזור בארגון תערוכת מיניאטורות ובכלל כל מי שיש לו מה לומר בנושא – מוזמן לפנות לרומן גרינפרס בטלפון 054-4861790 או בדוא"ל roman.grinpress@gmail.com.

תגובות