שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
גלריות ומוזיאונים לאמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
גם אני יכול – הרהורים על אמנות מופשטת

רבים המבקרים במוזיאונים וגלריות המציגים אמנות מופשטת (אבסטרקטית) עוברים ליד היצירות ומפליטים בזלזול, זה?!? הבן שלי בגן יכול לעשות כזה! האמנם?

עדן אוריון

חתול מתוסכל, חואן מירו

חתול מתוכסל, חואן מירו

בפעם הבאה שתשמעו את חבריכם מתבטאים כך – תנו להם נייר וצבע ובקשו מהם לצייר ציור שאין בו דימוי או סמל או סיפור, ציור נטו. נסו – ותראו כי רובם מתקשים במשימה שנראית לכאורה פשוטה למדי.
מטרת המאמר להלן להציג את האמנות המופשטת לעושים את צעדיהם הראשונים בתחום. בעלי ניסיון ברישום וציור יוכלו ככל הנראה להבין בסופו של המאמר את מהות האמנות המופשטת. אמנות מופשטת היא כזו ללא סימוכין למציאות פיגורטיבית. במובן הרחב שלה היא מבטאת הצגה של גשמיות בצורה המבטאת ולו רק רמז של הנושא המציאותי. דוגמה טובה למינוח זה הם ציוריו של חואן מירו.

האמנות המופשטת אינה המצאה של המאה העשרים. בדת היהודית והאסלאמית, קיים איסור לצייר ו/או לפסל צלם אנוש עוד מימי קדם. שתי הדתות השכילו לפתח בעקבות איסור זה, יכולות גבוהות באמנות דקורטיבית שאינה כוללת צלמי אנוש. הקליגרפיה נחשבת אף היא לצורת אמנות שאיננה פיגורטיבית.
הציור המופשט מאפשר חופש בביטוי האישי. ניתן לקרוא ליצירתיות דרור ולאפשר לה להגיע למחוזות רחוקים עד בלי גבול. רבים אינם מסתפקים בכך ומוצאים את הציור המופשט מאכזב. בעיקר משום שניתן בקלות להגיע לתוצאה מבולגנת שאין בה לכידות. למרות שישנם אמנים שמסוגלים לצייר מופשט טוב כבר בתחילת דרכם, הרוב נאלצים לעבור במדורי האמנות הקלאסי רק כדי לצבור נסיון במידול, רישום וצבע.

The Kettledrum Organ, פול קלי, 1930

The Kettledrum Organ, פול קלי, 1930

האמונה הבלתי כתובה הייתה עד לסוף המאה התשע-עשרה ותחילת המאה העשרים, שתפקידה של אמנות לשקף או לייצג את העולם היום-יומי. האמנים החלו למרוד נגד ההגבלה הזו, בעיקר נגד הרעיון שהאמנות בעצם היא חיקוי. הרעיון של אמנות לשם אמנות (Art for Art Sake), החל להתפתח בסוף המאה התשע-עשרה. במילים אחרות: הציירים החליטו כי הם אינם נדרשים עוד לצייר משהו מעולמם היום-יומי. הצורה והצבע יכולים לבטא רגשות או תובנות למודעות אישית שאינן בהכרח ריאליסטיות.
אמנים כדוגמת פול קלי (Paul Klee) פתחו לעצמם אוצר מילים של צורות, סמלים וצבעים כמו גם טכניקות שאפשרו להם לבטא את החזון הפנימי שלהם. פיקאסו (Picasso), אולי המחדש הגדול מכולם בתחום, קידם את הלגיטימיות של האמנות המופשטת ועשה אותה לנחלת הכלל.

בוקר בפרובנס, פול סזאן

בוקר בפרובנס, פול סזאן

סזאן (Cezanne) צייר בעיקר מופשט למרות שנושאי ציוריו נראים לנו ריאליסטיים. האמנות המופשטת מקושרת לסוף המאה התשע-עשרה לזרם גדול באמנות – הזרם המודרניסטי. זרם זה הווה את הניגוד לתנועה שראתה באמנות ייצוג יחסי (representation).

ואסילי קנדינסקי נחשב לתאורטיקן ולממציא האבסטרקט במאה העשרים. קנדיסקי פיתח והרחיב את תורת הצבע של גתה, תוך כדי התאמה לתקופת הזמן. הוא האמין שהאלמנט הפנימי של יצירה, הוא "הרגש של נפש האמן, ולרגש זה יש יכולת לעורר רגש אנלוגי בנפש הצופה". עוד לפני שהגיע למסקנה שהצבע הוא הביטוי הישיר ביותר של הרוח, ושבאמצעותו אפשר להשפיע ישירות על נפש הצופה, עוררו בו צבעי הטבע שמחה טהורה והתלהבות.
קאנדינסקי האמין כי התמונה אמורה לחשוף את עולמו הפנימי של האמן ולאפשר הצצה להתנסותו ברגעי המאבק עם הצבעים, שיש להם חיים עצמיים ודרישות משלהם. הוא הגיע בהדרגה למסקנה, שמטרות הטבע והאמנות שונות במהותן, וכי אמנות טהורה לא תיתכן ללא חיסול הדימוי.
המעוניינים יכולים להרחיב דעתם על ידי קריאה בספרו של קנדינסקי "על הרוחני באמנות – בייחוד בציור" (קיים בעברית).

כתם שחור I, ואסילי קנדינסקי

כתם שחור I, ואסילי קנדינסקי, 1912

בחוגי האמנות באקדמיות השונות ניתנת לתלמידים האפשרות לעסוק בציור מופשט. רוב התלמידים מתייאשים, ומפסיקים לעסוק בתחום עוד בשלבים מוקדמים. הסיבה לכך, היא יצירת אמנות מופשטת קשה. הקושי נובע מהצורך במשמעת, ידע ומיומנות בשיטות ציור, שנרכשות בדרך כלל באימונים רבים בציור ורישום קלאסי.

כיצד תצרו ציור מופשט

ראשית, נזכיר כי המשמעות של יצירת ציור מופשט אינה יצירת בלגן על המדיום (בד, נייר וכו'), למרות שאין כל רע בקשקוש/מריחה אקראית של צבע על המדיה כדי להתנסות ולחקור אפשרויות חדשות.
ציור מופשט דורש רמה גבוהה של משמעת. למה הכוונה? התרגיל הבא באמנות מופשטת יבהיר את הדברים:

נתחיל את עבודת הציור המופשטת הראשונה שלנו בציור משהו ריאליסטי מחיינו. כדי להקל, ניתן להתחיל ברישום פשוט של טבע דומם כדוגמת קער פירות, פרח או דיוקן.
להדגמה זו ניקח תמונה קיימת של חתול. יש לבצע רישום של התמונה על נייר או בד, בהתאם למדיום אתו אתם מרגישים נוח ביותר. תהליך הרישום הוא החקר של העבודה. בעת הרישום נסו לשים לב לפרטים הבאים:

חתול ציפור, קלי מור

חתול ציפור, קלי מור

צורה – הסתכלו על צורת החתול. אנו רגילים לצורה זו, היא מהווה עבורנו סוג מסוים של הרגל. למעשה, אין שום דבר מוזר בצורה זו של החתול. הסתכלו שוב, בעת שאתם רושמים, נסו להסתכל על התמונה מפרספקטיבה שונה כאילו היתה זו הפעם הראשונה. תהליך זה קשה מאוד משום שאנו רגילים לדמות הרגילה של החתול ומזניחים את ההתבוננות המפורטת בו.
ככל שתתקדמו ברישום, תחושו שמשהו מתחולל לגבי ההרגלי ההסתכלות שלכם בחתולים. למעשה החתול הוא דמות מוזרה מאוד. בהדרגה תרגישו בייחודיות ובמוזרות של הדמות. במילים אחרות – תוכלו להעריך את הדמות/צורה כמשהו מוזר וגם מעניין.

צבע – לאחר שנוצרה הצורה, יש לשוב ולהתבונן בצבע של החתול ולצבע הצללים בסצנה כולה. יש לצייר על צבעי מים או צבעים אחרים (שמן או אקריליק) דלילים מאוד מעל הרישום. התבוננו בצללים ותגלו בהם צבעים שקודם לכן לא הייתם מודעים להם.
לדוגמה, אם זהו חתול שחור, לאחר צפייה נאותה, תגלו כי ישנם לצבעו השחור של החתול גוונים רבים מאפור ועד אפילו לכחול וסגול. בתהליך זה אנו עוברים מהצצה חפוזה באובייקט, אותה אנו מעניקים בדרך כלל לסובב אותנו, להסתכלות מעמיקה ומחדדים דרך יצירת אמנות את חושינו.

חתול, אן ארפינו

חתול, אן ארפינו

יש שיתבלבלו בנקודה זו ואולי אף יתעצבנו. יש לבין כי זהו תהליך שאינו מתחולל במהירות. יש לנו הרגל בן שנים רבות של הסתכלות מהירה, הצגת המראות לעצמנו כפי שנראים לאחרים וכפי שסופרו לנו דברים. יש להתאזר בסבלנות ואין לדלג מעל משוכה זו, שכן קשה ליצור אמנות מופשטת לא הבנה והתנסות מעמיקה בהתבוננות.
ברגע שתבחינו כי מעבר לתמונת החתול נמצאת מערכת יחסים של צורות גוונים וצבעים, או אז נגעתם בקצה הדבר הזה שנקרא אמנות מופשטת.
לאחר התבוננויות ורישומים מספר, תגלו שחלק מן האזורים והצבעים מעניינים אתכם יותר מאחרים. כאן מגיע השלב שבו האמנות המופשטת הופכת להיות מרתקת.

בשלב הבא, נסו להציג לעצמכם את הרישומים שהכנתם מסודרים אחד ליד השני והביטו בהם זמן מה. לאחר מכן, הניחו להם ועשו במשך כמה ימים דברים שאינם קשורים בציור זה. כל זאת כדי שהתמונות יתבשלו במוחכם בחלק התת-מודע שלו. תהליך זה חשוב ביותר היות ותפקידה של האמנות המופשטת לא לחקות את התמונה המקורית (של החתול במקרה שלנו) אלא ללקט קטעי מידע של תמונה צבע וצורה שחלקם הרכיבו את התמונה וחלקם מגיעים ממקומות אחרים – לא נודעים.
עיני חתול, לייני פרהאם

עיני חתול, לייני פרהאם

כשתרגישו שאתם פשוט רוצים לצייר את החתול, חזרו אל הרישומים והסקיצות שלכם. לאחר כמה ימים ניתן לראות צורות וצבעים שלא הבחנתם בהן לראשונה. זהו השלב בו מוחכם עבד על התמונה בחלק התת-הכרתי שלו מבלי להתייחס למידע הרגיל שיש לו אודות חתולים שחורים.
זה הזמן להתחיל לצייר: סדרו לעצמכם את הנייר או הבד עליו תציירו. ורשמו עליו את הצורות אותן מצאתם מעניינות ומרתקות. זהו עדין רישום – אם כי רישום סופי. תוכלו להוסיף ולהחסיר פרטים לצורות, אל תרגישו מוגבלות מעבר להסתכלות והתייחסות לרישומים שלכם שיהוו את ההשראה.

מה שיצוץ לבסוף בציורכם, תלוי במידה רבה ביכולת הריכוז שלכם בתמונת החתול (במקרה שלנו). כשתצעדו אחרוה ותסתכלו בציור, יכול להיות שתראו שאין בו כל דמיון לחתול שבתמונה. יכול להיות שיהיה בידכם אוסף צבעים, צורות ודימויים השזורים בינן לבין עצמן. ישנה כמובן האפשרות שניתן יהיה לראות דימוי של חתול או לפחות קווי מתאר המזכירים צורת חתול. יש להמשיך ולצייר עד שתרגישו כי סחטתם את מגוון האפשרויות שתמונת החתול יכולה להציע לכם.

זכרו כי בציור מופשט אין אדם, מלבד הצייר עצמו, היכול להגיד כי הציור גמור. בהצלחה.


עדן אוריון הינו אמן אשר יצירתו האמנותית נעה בתחומים שבין ציור, פיסול שימושי, בניית טלסקופים ועד למולטימדיה נתמכת מחשב. פרטים נוספים באתרו.

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
1.המופשטבתשבע בוסי10/02/2009 18:32

כדרך ביטוי של תהליך יצירת ציור נראה לי שהתהליך מובנה ומעניין אין ספק שהגילויים שנחספו במאמר זה מצליחים לבטא דיוקן אמיתי של תהליך חוויתי בציור אהבתי

[הוסף תגובה]