שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר

הדפס
שאלות ותשובות נפוצות בנושא מטבעות העת החדשה ומדליות

האם "מטבע" הוא זכר או נקבה?

זכר. מטבע אחד ולא מטבע אחת.

כמה שווים המטבעות שלי?

כל סכום בין אפס למיליון. לרוב מעט מאוד, אולי כמה שקלים, לעתים רחוקות כמה עשרות שקלים ובמקרים נדירים יותר מכך. בכל מקרה שווי פריט תלוי בהרבה מאוד גורמים, לכן בהעלאת שאלה בפורום יש לציין פרטים מדויקים וכדאי מאוד לצרף תמונה (מדריך צילום וסריקת פריטים). כדאי גם לפנות לקטלוגים השונים הנמצאים במדור מטבעות העת החדשה ומדליות. בנושא מטבעות אמריקאיים מכל הזמנים מומלץ לפנות לאתר PCGS.

ברשותי מטבעות זהב עליהם מוטבע דיוקן מלך או מלכה אנגליים, מה הם ומה ערכם?

מטבעות אלו הינם סוברינים (או חצאי-סוברינים) אנגליים. שוויים עבור רוב הטיפוסים צמוד פחות או יותר למחיר הזהב.

כיצד ניתן לבדוק שפריטים אינם מזופיים?

זיהוי זיופים הינו עסק מורכב ובוודאי שבלתי אפשרי לתת מתכון לנושא. הרבה ידע ובעיקר נסיון נדרשים כדי לגלות זיופים, מכיוון שרוב הזיופים "די טובים" באיכותם - קל לחסרי נסיון לטעות.

מהי הדרך הטובה ביותר לאחסן אוסף מטבעות?

קיימים כמה וכמה סוגי אלבומים בתחום, כאשר יש להבדיל בין הכריכה (סטנדרטית או מהודרת בגדלים שונים) לבין סוגי הדפים, אשר הם החלק העיקרי והחשוב. קיימים דפים מאוד פשוטים ובסיסיים עם כיסים למטבעות העולים 2-3 ש"ח לעמוד. דפים מהודרים ואיכותיים יותר הינם מתוצרת חברות מגרמניה או הולנד המתמחים בתחום דוגמת: Leuchtturm-Optima, Safe, Lindner, Importa. קיימים דפים עם כיסים למטבעות, עם סרגלים נשלפים ובהם מקום למטבעות ועם כיסים המאפשרים הכנסת מחזיר מטבע מרובע מקרטון או פלסטיק Coin Holder, שמאוד מומלץ לשימוש עבור מטבעות "שווים". הדפים האיכותיים עשויים מחומרים נטולי PVC וכימיקלים נוספים, חומרים אלה מפרישים שומנים לאורך זמן ופוגעים בפריטים.

האם וכיצד לנקות מטבעות?

כעיקרון מומלץ לא לנקות מטבעות בעלי ערך מכיוון שהניקוי פוגע בערכם והופך אותם "ללא אותנטיים" מבחינת מצבם האמיתי. מטבעות רגילים שנראים סביר מיותר לנקותם ואם מדובר במטבע שלא רואים כלל פרטים מרוב "שחור" גם אז לא בטוח כי ניקיונו מצדיק את ההשקעה. בעיה נוספת עם ניקוי הינה שמרבית האספנים לא יודעים את המלאכה ובעצם הניקוי פוגעים במטבע על ידי חומרים מזיקים או שפשופים מיותרים. קיימות שיטות רבות וחומרים שונים, יש להתאים את החומר והשיטה לסוג המתכת וחשוב מכל - לא לנסות לשפשף בצמר פלדה או דומיו, או להשתמש בכלי מתכת הפוצעים את המטבע. לניקוי מטבעות נחושת קיימים חומרים נוזליים ובעיקר משחות, אשר דורשים לעיתים שפשוף קל בצמר גפן או מטלית רכה ועדינה. בניקוי נחושת חלק מהחומרים אף מביאים לשינוי גוון המתכת (לדוגמא מגוון אדמדם לגוון צהבהב), ואף ממשיכים לפעול גם שעות וימים במידה והמטבע לא נשטף היטב לאחר הניקוי הבסיסי. ניקוי נחושת מגלה לעיתים כתמים בעייתיים שאינם יורדים או לכלוך הנותר בחריצי העיצוב המוטבע והתוצאה הסופית נראית לעיתים יותר גרועה מהמקור. לניקוי מטבעות כסף וזהב יש חומרים נוזליים שעושים את העבודה בצורה יוצאת מן הכלל רק על ידי טבילה למספר שניות או יותר, ובמקרה זה אף נהוג לבצע ניקוי מסוג זה כדי לשמור על הברק הטבעי לאחר שהועם (בפרט בכסף).

מהו מטבע Proof/קשוט?

מטבע Proof הינו מטבע קשוט (מלשון מקושט). מטבעות אלו הינם בעלי רמת גימור גבוהה מאוד ופני המטבע נראים מלוטשים ומבריקים עקב הטבעה במבלטים ברמת ליטוש גבוהה. מטבעות אלו גם עוברים טיפול ואחסנה מיוחדים לאחר ההטבעה. מטבעות מהנפקות רגילות מן השורה נראים אמנם חדשים, אך לא מלוטשים ונקיים מכל שריטה או פגם. המטבעות הקשוטים מוטבעים בעולם לצרכי אספנות בלבד ומוצעים למכירה בסטים באריזות מיוחדות השומרות על המטבעות לבל יפגעו. גם בארץ ניתן למצוא הטבעות Proof במטבעות הזיכרון, אך במקרה שלנו מטבעות הזיכרון מלוטשים כולם ותמיד הקשוט (Proof) מזוהה עם תוספת סימן מגן דוד על ההטבעה. מטבעות ה-Proof כמובן יקרים יותר עקב איכותם הגבוהה.