שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
טיסה 103 של פאן אם (מפרנקפורט לניו יורק)

צבי אלוני

מכתב ששרד את התרסקות טיסה פאן אם 103לפני חודשים מספר פנה אלי חבר אספן מארה"ב ושאל אותי אם יש לי עניין במכתב ששרד מהתרסקות טיסה 103 של פאן אם מעל לוקרבי בסקוטלנד, כמובן שעניתי בחיוב ומספר ימים מאוחר יותר, אחרי שהחבר קישר אותי עם בעל המעטפה, הגיעה המעטפה ארצה ומצאה מקום של כבוד באוסף שלי.
מעט מאוד דואר שרד מתאונה מחרידה זו, כל ארבעת המכתבים הידועים הם משק דואר צבאי של חיליים אמריקאיים המוצבים בגרמניה בדרכם לניו יורק, כל המכתבים נושאים מדבקה עליה נרשם "מכתב זה התעקב כתוצאה מהאסון האווירי של טיסת פאן אם 103, מעל לוקרבי סקוטלנד ב-21 דצמבר 1988" ומחותמים בחותמת דואר צבאי של צי ארה"ב בניו יורק 28 למרץ 1989.

חרטום מטוס טיסה פאן אם 103 שהתרסק בלוקרבי שבסקוטלנדהאסון אירע ב-21 בדצמבר 1988, בטיסה 103 של חברת "פאן אם" האמריקאית. הטיסה, שבמקור המריאה מפרנקפוט בגרמניה בדרכה לניו יורק לאחר המראה מחניית ביניים בנמל התעופה הית'רו שבלונדון, לאחר שעה באוויר בגובה 31 אלף רגל מעל העיר לוקרבי בסקוטלנד, התפוצץ מטען שהוטמן ע"י טרוריסטים לוביים במזוודה שמקורה באי מלטה. בפיצוץ נספו 259 נוסעים ואנשי צוות ו-11 בני אדם על הקרקע. שברי המטוס התפזרו על פני איזור גדול.

פרשת לוקרבי הגיעה לסיומה באוגוסט 2003 כשלוב הודיעה רשמית למועצת הביטחון באו"ם, כי היא נוטלת את האחריות על פעולתם של שני הסוכנים אשר הטמינו את הפצצה במטוס. נציגי 270 נספיי מטוס פאן אם שהתפוצץ בשנת 1988 מעל לוקרבי בסקוטלנד קיבלו את הבשורה במשרדי מחלקת המדינה האמריקאית בוושינגטון, זאת לאחר שנים רבות בהן הכחישה לוב כל מעורבות בפרשה. שני החשודים בפרשה הועמדו לדין ובחודש פברואר 2003 הורשע אחד מהם, עבד אל-בסט עלי מגרהי. החשוד השני זוכה מאשמה. ארה"ב הטילה סנקציות כלכליות על לוב כשזו סרבה לקבל את האחריות על הפיגוע.


פורסם במגזין "שׂבֶל" בהוצאת התאחדות בולאי ישראל, גליון 58-59, נובמבר 2005.

תגובות