שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
גלריות ומוזיאונים לאמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
אמנות גולמית ונפש האדם

"שדרה", דני סתו

"שדרה", דני סתו

"אין בי עדיין הגדרה שמכילה במלואה את המילה "נפש" אך מה שזכיתי ללמוד על רגישות ואהבה במשך השנים בהן אני מבלה עם אנשים נפלאים אלו, אני מאחל לכל אחד שיצליח לחוות ,אפילו במעט, דרך היצירות שהם חולקים כאן איתנו". ז'ק דוייב, יו"ר עמותת נפש אמן.

בשנת 1945 החל אמן צרפתי בשם ג'ן דבופה לחפש יצירות אמנות מסוג אחר. הוא חיפש יצירות של אמנים אוטודידקטים, אנונימים. אמנות שתבטא את האישיות הפנימית העמוקה של היוצר: אימפולסיבית, ספונטנית, פנטזיונרית ומשוחררת מכל "חוקי" היצירה המקובלים. את חיפושיו החל בבתי חולים פסיכיאטרים בצרפת ומאוחר יותר בשאר ארצות אירופה, כך נולד בעצם המונח "אמנות גולמית" (Art Brut). כיום האוסף של דבופה מוצג באופן קבוע במוזיאון Collection de l'Art Brut הנמצא בלוזון שוויץ (מידע מתוך הספר "האמנות הגולמית" מאת לוסיין פרי).

"התאומים", מאיר טמשה

"התאומים", מאיר טמשה

לרוב כשבוחנים יצירת אמנות מנסים לגלות, להבין וללמוד על היוצר, הטכניקה, הסגנון, השפעותיו, התקופה והסביבה בה יצר וכו'… לימודים בתחום האמנות יכולים אכן ללמד אותנו את כל הדברים האלה ועוד. לימודי פסיכולוגיה יכולים להנחות אותנו בהבנת התהליכים שעברו במוחו של האמן וגם זאת עד גבול מסויים. אבל כאשר אנו רוצים לדעת יותר, כאשר אנו רוצים ללמוד על נפש האמן! מה עלינו לעשות? האם זה בכלל אפשרי?

ללא כותרת, אורי יצחק נצר

ללא כותרת, אורי יצחק נצר

במשך השנים האחרונות במסגרת עבודתי כמנהל גלריה לאמנים המתמודדים עם מחלות נפש והן כאוצר, הביאו אותי לתשובה שאכן אפשר ללמוד על נפש האמן. הדרך הנחוצה לשם כך עוברת דרך לימוד והכרה של נפשנו. זכיתי בכך שאני מבלה מדי יום עם אמנים היוצרים מתוך הנפש, להרבה שעות לימוד פוריות.

מתוך הרצון לעודד לקדם ולחשוף אמנים אלו, מתוך השאיפה לחשוף כמה שיותר אנשים לתהליך זה של הכרת הנפש דרך אמנות ייחודית זו, מתוך התקווה לפוגג מעט את הסטיגמה של החברה על חולי נפש וגם להפך (של חולי הנפש על החברה), מתוך אלו ועוד קמה עמותת נפש אמן.

באתר העמותה תוכלו לגלות קצת יותר פרטים על האמנים ותערוכותיהם. דרך האור המיוחד שקורן מהיצירות של האמנים שבחרנו להציג, אני מאמין שתוכלו לחוות יותר מאותה ההרגשה אותה מנסה אני להעביר.

ז'ק דוייב
יו"ר עמותת נפש אמן

תגובות