שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
כתבות נוספות

10 ביולי 2006הדפס
על בולים ושבלולים – תערוכה במוזיאון הדואר והבולאות

שופר מקדש פלישתי עשוי מקונכייה הוא אחד המוצגים הנדירים בתערוכה מיוחדת במינה "על בולים ושבלולים" שתיפתח במוזיאון הדואר והבולאות שבמוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב ב-15 ביולי 2006.

אוצרת התערוכה, שרה טוראל, מסרה כי התערוכה מציגה באמצעות בולים, קונכיות ומגוון חפצים את הדרכים הרבות והמפתיעות שבהן השתמש האדם ביצורים השייכים למערכת הרכיכות: אם בהכנת תכשיטים, כחפצי פולחן או אמצעי תשלום – כולם עשויים צדפות או רכיכות אחרות.

בין המוצגים המיוחדים בתערוכה: קונכיית-ים ששימשה שופר תקיעה במקדש פלישתי מהמאה ה-19 לפני הספירה שגודלה כ-20 ס"מ (בישראל קונכיות אלה הם ממצא נדיר); החצוצרה האוסטרלית – הנחשבת לגדולה ביותר ממשפחת הקונכיות והאבורג'ינים משתמשים בה לכלי קיבול למים. גודלה של הקונכייה המוצגת הוא 50 ס"מ; צדפות צבעוניות בשלל צבעים מרהיבים החיות על אלמוגים ומקבלים את צבעיהם המיוחדים לצרכי הסוואה; כד חלב אתיופי גדול מימדים המעוטר בקונכיות; תכשיטים מרשימים – ענקים, תליונים, צמידים ועוד; אוסף פריטי דואר – הכולל גלויות ובולים מרהיבים ועליהם קונכיות, ממדינות רבות.

התערוכה מבוססת על אוספיו של משה רימר מבת ים, שנידב מאוסף הבולים והקונכיות שלו ותרם מידיעותיו המקצועיות הרבות בנושא.

האוצרת שרה טוראל מציינת, כי מעטים הם היצורים בעולם החי, אשר שימשו את האדם בצורה מקיפה ומגוונת כפי שעשו זאת בעלי החיים השייכים למערכת הרכיכות. משחר ההיסטוריה ליקט האדם את החלזונות והצדפות שמצא על שפת הים ולאורך גדות הנחלים, סעד את ליבו בבשרן הרך, וצבר את הקונכיות הריקות כחומר גלם יקר ערך. את הגדולות שבין קונכיות הגיר הקשות הפך האדם לכלי עבודה ולכלי בית שונים את הצבעוניות והיפות שביניהן ענד כתכשיטים ושזר למחרוזות, ובנדירות ויקרות המציאות שבהן השתמש כמטבע עובר לסוחר.

בדמיונו, ראה האדם קונכיות מסוימות ככלי שרת בידי האלים, ונצר אותן כחפצים קדושים. קונכיות אחרות זכו להערצה והוקרה בשל יופיין, צורתן יוצאת הדופן, או בשל תכונה אחרת, אמיתית או דמיונית, שיוחסה להן. את רגשותיו כלפי הרכיכות, מושא הערצתו, תיעד האדם בתיאורים ספרותיים, בדברי שירה, ביצירות אומנות של ציור ופיסול, וגם בבולי דואר, גלויות מיוחדות, שטרות כסף, ואף הפך אותם לסמלים לאומיים ומסחריים.

שעות פתיחה: א'-ה' 9.00-15-00, ו', ש' 10.00-14.00
מחיר כניסה: מבוגר - 35, ילד - 24
לפרטים נוספים: נוי תקשורת 03-6871670 ,054-4405403 זהר נוי

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
1.אני לולה21/02/2011 17:23

אני לא כל כך הבנתי משהו יכול להסביר לי

[הוסף תגובה]