שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
כתבות נוספות

9 באוגוסט 2006הדפס
חדשות בנק ישראל: הנפקת מטבע בעריך 2 ש"ח ועוד

סיכום הנושאים הרלוונטיים מתוך הסקירה השנתית של בנק ישראל לשנת 2005. בקרוב – מטבע חדש, תערוכה נומיסמטית חדשה וספר מקיף.

דוגמת מטבע 2 ש"ח, צד הערךהנפקת מטבע בעריך 2 ש"ח

מחלקת המטבע מופקדת על תכנון סולם העריכים. סולם העריכים בישראל מורכב כיום משש מעות וארבעה שטרות בכפולות של 2, 5, ו-10. ברוב המדינות סולמות העריכים מסובבים על השיטה העשרונית ועל כפולות של 2, 2.5, 5 ו-10. בחינה של סולם העריכים בישראל העלתה כי יש מקום להנפק מעה נוספת, בערך נקוב של 2 ש"ח. תוספת זו תביא לייעול הביצוע של תשלומים במזומן, בעיקר של המשתמשים הגדולים, ולחיסכון בהוצאות ההנפקה, כך שהוצאות הייצור וההחזקה של המזומנים ימוזערו.

בשנת 2004 החלה מחלקת המטבע בתהליך של הנפקת מעה חדשה בעריך 2 ש"ח. התהליך הוחש בחודשים האחרונים, עם הקמתה של מועצה מייעצת לבנק ישראל, שהתייעצות עמה, לפני אישורו הסופי של המטבע על ידי שר האוצר, נדרשת על פי חוק. עם השלמת תהליך ההנפקה בחודשים הקרובים, יובא מועד ההפצה לידיעת הציבור.
כמו ביתר המעות הנוהגות במחזור, גם העיצוב של מטבע 2 ש"ח מקורו במטבע יהודי עתיק ונושאו קרני השפע שעל מטבעות יהוחנן. קרן שפע הוא סמל קדום מהתקופה ההלניסטית בה הופיעו קרני שפע על מטבעות, ובתחום האמנות בתקופה זו בכלל. המדובר בקרן חלולה של בעל חיים אשר מולאה בפירות ודגנים והפכה לסמל של שפע.

דוגמת מטבע 2 ש"ח, צד הפניםתערוכה נומיסמטית חדשה במרכז הלימודי למבקרים

בבנק ישראל הולך ומוקם מרכז מבקרים לימודי, ובמסגרתו תיחנך תערוכה נומיסמטית עשירה. התערוכה מציגה את תולדות אמצעי התשלום למן המצאת המטבעות הראשונים במאה השביעית לפני ספירת הנוצרים ועד ימינו.
מדיניות האוסף הנומיסמטי של בנק ישראל מתרכזת באמצעי תשלום שהילכו במחזור בארץ ישראל בכל הזמנים, ומדיניות זו מתבטאת בתצוגה. בתחילתה נראים המטבעות הראשונים שנטבעו בממלכת לידיה שבמערב אסיה הקטנה, ומשם עוברת התצוגה למטבעות העולם היווני, שהפיץ את השימוש במטבעות לאזורים נרחבים יותר. בצד הטביעה היוונית מוצגים מטבעות העולם הפרסי, הן של מלכי פרס והן של ערי ארץ ישראל תחת שלטון פרס במאה הרביעית לפני הספירה. למן התקופה הפרסית ואילך מוצגים מטבעות עתיקים לפי סדרם הכרונולוגי – מהתקופות ההלניסטית, הרומית והביזנטית ועד לתקופה העות'מאנית, עם דגש על מטבעות היהודים של ימי החשמונאים, שלטון בית הורדוס, מלחמת היהודים ברומאים ומרד בר-כוכבא.

תערוכה נומיסמטית חדשה במרכז הלימודי למבקרים בבנק ישראל, ירושליםבהמשך מוצגים כל השטרות והמטבעות של ישראל מתקופת המנדט הבריטי ועד היום. בצד כל מטבע תצלום מוגדל של הדגם או המטבע הקדומים, מהם נלקח המוטיב המעטר אותו, שכן מטבעות מדינת ישראל, מן המטבע הראשון שנטבע בתש"ח, נושאים דגמים שמקורם במטבעות יהודיים עתיקים או בפריטים ארכיאולוגיים יהודיים אחרים. יחידת התצוגה הבאה מכילה פריטים מאוסף "פיקובסקי" – כסף חירום שהודפס בירושלים על ידי ממשלת המנדט בתחילת שנות הארבעים, כאשר חששו כי הכסף מאנגליה לא יגיע לארץ. אנו מציגים הדפסות ניסיון וציורים מקוריים לשטרות אלו שלא הוכנסו למחזור והושמדו – השטרות היחידים שנדפסו בירושלים מעולם.
בצד המטבעות העתיקים שני מטמונים: אחד הוא מטמון שנמשה מן הים, משרידי אנייה טבועה, המכיל גוש של מטבעות ממלוכיים, מלווה בתצלומים תת-ימיים של מציאתם ומשייתם; השני הוא מטמון של 25 מטבעות כסף מחפירות מרישה ההלניסטית – קופת החיסכון של אחד מעשירי העיר. שני המטמונים הושאלו לנו מרשות העתיקות. בתצוגה מיגוון נושאים נוספים – בהם תחליפים לכסף ששימשו בתרבויות ובזמנים שונים, מקצתם תצוגות זמניות, שיוחלפו מעת לעת. בסך הכול התצוגה החדשה מכילה כ-400 פריטים, רובם מאוסף הבנק וחלקם מושאלים.

אנו תקווה שתערוכה זו – כמוקודמתה, שהוצגה במרכז המבקרים של הבנק מ-1991 עד 2005 - תהיה אבן שואבת לקבוצות של תלמידים, חיילים, מטיילים ממקומות עבודה, אורחי הבנק והקהל הרחב. יינתנו בה גם הסברים על תהליכי הנפקת הכסף, זיופים, הוצאת כסף מן המחזור ונושאים הקשורים במטבע ובתולדותיו.

ספר "השטרות והמטבעות בישראל 1927-2006"

השטרות והמטבעות בישראל 1927-2006, מאת יגאל ארקין, בהוצאת מחלקת המטבע של בנק ישראלמחלקת המטבע של בנק ישראל הוציאה, לראשונה, ספרהמציג את תולדות השטרות והמטבעות בישראל למן תקופת המנדט ועד היום (1927-2006). הספר מקיף את כל סדרות הכסף שהונפקו במהלך התקופה האמורה. מובאים בו תצלומים של כל השטרות והמטבעות בלויית דברי הסבר על נושאיהם, המוטיבים של כל אחד מהם והסיבות לבחירתם.
ייחודו של הספר הוא בצירוף של נתונים בסיסיים – טכניים ותוכניים (המידות, הצבע, אמצעי הביטחון נגד זיופים, המעצבים החותמים ותקופת השימוש) – דברי רקע ומידע נרחב, ובכלל זה תצלומים המתייחסים לפרטים השונים שעל השטרות והמטבעות ולמקורותיהם. בצד כל מטבע מובא תצלום של המטבע או הפריט הקדום שממנו נשאב הדגם – בדרך כלל מטבעות יהודיים עתיקים. הספר מודפס על נייר כרומו בצבעים מרהיבים, וכל סדרה מובחנת בצבע משלה בשולי העמודים המוקדשים לה – לנוחות האיתור.
הספר – פרי איסוף ומחקר ממושכים – נכתב בידי יגאל ארקין, אספן וחוקר של אמצעי תשלום, נערך מדעית בידי ד"ר רחל ברקאי, האוצרת לנומיסמטיקה של בנק ישראל, והוצא לאור על ידי מחלקת המטבע של הבנק.
לספר דברי פתיחה של נגיד הבנק פרופ' סטנלי פישר, דברים על הנפקת שטרות ומטבעות בישראל מאת מרדכי פיין, הממונה על מחלקת המטבע, הקדמה מאת המחבר ופרק על עיצוב השטרות והמטבעות מאת העורכת המדעית. הספר רואה אור בשתי גרסאות – עברית ואנגלית – והוא נמכר לכל דורש בבנק ישראל.

בצד התצוגה במרכז המבקרים יהיה המידע האצור בספר לתועלת לתלמידים ולכל המתעניינים בנושא המטבע בישראל, ויתרום להרחבת הידע של הציבור בנושא זה.

מקור: בנק ישראל

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
7.בבקשה לפתוח!!!בר יוחאי חיים19/12/2007 15:10

אין לי מטבע ל 2 ש"ח מי שיכול להביא לי אשמח מאוד שיכתב לי בדואר אלקטראוני:dudik20@walla.com שמי בר מקרית שמונה תודה רבה לכם

[הוסף תגובה]

6.יש לי את המטבע 2 ש'חמתי12/12/2007 08:18

[הוסף תגובה]

5.קטלוג מטבעות ישראליותאיליה טננבאום05/08/2007 16:21

אם ברשותך קטלוג המטבעות העולמי הסטנדרטי, המידע שם הוא די מדויק לגבי ישראל.

75 ש"ח, שהם כ-30% מעלות הקטלוג העולמי, נראים בעיניי (ויש לי את הקטלוג) כהגזמה פראית.

[הוסף תגובה]

4.מטבעות לכבוד 60 שנה למדינהאיליה טננבאום05/08/2007 16:18

שלום,
האם מישהו יודע משהו על הנפקת מטבעות מיוחדות לכבוד 60 שנה למדינת ישראל (בדומה ל-40 שנה, אולי יותר מרשים...)?

אשמח לכל מידע.

[הוסף תגובה]

3.עברה כחצי שנה ו...פנחס בר-זאב05/02/2007 21:12

...בניית מרכז המבקרים עדיין רחוק מהשלמה. כשביקרתי בבנק ישראל בתחילת ינואר 2007 ושאלתי על מועד פתיחה משוער, הייתה התשובה היחידה "בקרוב". על שאלתי האם "קרוב" זה ימים, שבועות או חודשים, קיבלתי רמז שמדובר בחודשים.
לגבי המטבע בעריך 2 ש"ח, גם לגביו אין ידיעה מתי יונפק. במרוצת 2007, מוסרים לנו, כלומר אי-שם בשנה זו. אבל לא "בקרוב".

[הוסף תגובה]

2.ספרפנחס בר-זאב05/02/2007 21:08

בת"א מחזיק לידרמן את הספר במלאי(בן-יהודה 18). המחיר לחברי עמותת אספני שטרות ומטבעות: 75 ש"ח. קיימת גם גירסה אנגלית שניתן להזמין בנפרד, באותו מחיר.

[הוסף תגובה]

1.ספריגאל לביא19/11/2006 23:07

איכן ניתן להשיג את הספר?

[הוסף תגובה]