שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
הקדוש, הדרקון וסוברין הזהב

אספנים רבים תוהים לעיתים, כשמתגלגל לידיהם מטבע זהב קטן ועליו דמות מלכותית מצד אחד ואביר על סוס מצד שני: מהו אותו המטבע? מי הטביעו? מיהן הדמויות המלכותיות על המטבעות השונים? מיהו אותו אביר קסום הרכוב בגאון על סוסו וחרבו בידו? ומה הקשר לארץ ישראל?

עמוס בברסקי

דמותו של ג'ורג' הקדוש מהמאה ה-15

דמותו של ג'ורג' הקדוש מהמאה ה-15

באחד ממסעותיו בארץ לוב הגיע איש ושמו ג'ורג', רכוב על גבי סוסו, לעיר משותקת והמומה מפחד. דרקון אכזר התנחל לו במערה קרובה, ומדי יום היו התושבים חייבים להקריב לו נערה תמימה כדי לשכך את כעסו ולמנוע ממנו לפרוק את זעמו על תושבי העיירה. התחננו התושבים בפניו להושיעם, כי נותרה רק בת המלך ועליהם להקריבה מחר. מצויד ברומח ובחרב, יצא ג'ורג' הקדוש אל מול הדרקון והכה בו בחניתו, אך הרומח פגע בשריון הקשה של הדרקון והתנפץ לרסיסים. ג'ורג' הוטל אל מתחת לעץ תפוז קסום, שהגן עליו מארס הדרקון. כשהבין כי עליו להכות במקום בו לא קיימת הגנת קשקשי שריון – חזר לקרב, היכה ברומח את הדרקון מתחת לכנפו, והרגו.

ג'ורג' הוכתר כקדוש שנים לאחר מותו, לאחר שנקשרו בשמו סיפורים ואגדות אין קץ, בגירסאות שונות ומשונות, על גבורתו מול הדרקון. הסיפור לעיל הוא, כמובן, רק אחד מיני רבים שהמוטיב המרכזי בהם הוא הריגת הדרקון וקץ הקרבת הנערות. גבורתו וההילה שנקשרה לראשו גרמו לכך שאגודות וארגונים רבים (כגון קשתים, רוכבי סוסים והצופים), ערים ברחבי העולם הנוצרי (בעיקר באיטליה), וארצות (וביניהן אנגליה) קבעו אותו כפטרונן. ריצ'רד לב-הארי, במסע הצלב שהנהיג בסוף המאה ה-12 לארץ הקודש, שם את צבאו תחת הגנתו ופטרונותו של ג'ורג' הקדוש. פסליו ודיוקנאותיו מקשטים ערים, כנסיות, דגלים ומדליות רבות. ותאמינו או לא, מספרים שאותו ג'ורג' נולד בעיר לוד, שבאותה תקופה הייתה עיר יוונית ושמה לידה (Lydda), ויתרה מזאת – מספרים גם שלאחר מותו, בשנת 303 לספירה, הוא נקבר בה. על שמו הוקמה בלוד כנסייה (St. George's Church), והרי לנו קשר ראשון לארץ הקודש.

מטבע סוברין, אליזבט הראשונה, 1583-1600

אליזבט I, הוטבע 1583-1600

הסוברין האנגלי

ראשיתו של סיפור הסוברין בשנת 1489, תחת שלטונו של המלך הנרי השביעי. אז הוחלט לקבע את ערכו של המטבע הבריטי הבסיסי – הפאונד, או כפי שהוא מוכר לנו יותר, הלירה שטרלינג (ליש"ט) – במטבע זהב 23 קאראט (טוהר של 0.9583) במשקל חצי אונקיה (15.55 גרם). למטבע החדש, שעל פניו הופיע המלך, שהוא כידוע הריבון בכל רחבי הממלכה, ניתן לכן השם סוברין (Sovereign שמשמעותו ריבון, שליט). בחלקו האחורי של הסוברין מופיע סמל הממלכה המפורסם, המגן ועליו סמלי הארצות (Royal Arms) השייכות לממלכה המאוחדת באותה תקופה. על גבי המגן ניתן למצוא ארבעה חלקים: שלושה אריות מסמלים את אנגליה, אריה בודד את סקוטלנד והנבל את אירלנד. את המגן הזה ניתן למצוא גם על גבי חלק מהסוברינים המודרניים (מ-1825 עד 1874) ועל גבי מטבעות אנגליים מאוחרים בהרבה, למשל על חלק גדול ממטבעות השילינג ומעלה (עד 5 שילינג – Crown) בתקופה שלפני הרפורמה העשרונית בשנת 1971. סמל נוסף של גאווה אנגלית צרופה באותה תקופה הוא המצע עליו מונח המגן – ורד טיודור שהיה סמלו של בית המלוכה של שושלת טיודור ששלטה בממלכה בין השנים 1485 ו-1603.

הסוברין המקורי, בשינויים קלים כאלו או אחרים, שרד 6 מלכים (הנרי השביעי, הנרי השמיני הזכור לטוב, אדוארד השישי, המלכה מארי, אליזבט הראשונה וג'יימס הראשון) במשך 115 שנה. בשנת 1604 פינה הסוברין את מקומו לשווה-ערך-פאונד אחר, קל יותר, היונייט (Unite, "האיחוד", לציון איחודן של אנגליה וסקוטלנד לממלכה אחת), ואז חיכה בשקט יותר ממאתיים שנה עד שצץ מחדש בשנת 1817.

ג'ורג' III, מטבע סוברין קשוט, 1818

ג'ורג' III, סוברין קשוט, 1818

בשנת 1816, בהשפעת המהפכה התעשייתית, הועברה המיטבעה של לונדון למקומה החדש, שם גם נעשה לראשונה שימוש במכבש טביעה מונע קיטור. המלך ג'ורג' השלישי חשב שזו הזדמנות טובה לחדש כקדם את ימיו של מטבע הזהב הפופולרי, הסוברין, וגם לחדש את מראהו. כשבאו יועציו להחליט איזו דמות תפאר את צידו האחורי של המטבע המחודש, נזכרו האנגלים באגדות העם שרווחו ברחבי הממלכה במשך מאות שנים בדבר נפלאותיו של ג'ורג' הקדוש (שום קשר משפחתי למלך...) וניצחונותיו מלאי העזוז והגבורה על דרקוני הרשע. משימת העיצוב הוטלה על המעצב יליד איטליה הנודע באותה תקופה, בנדטו פיסטרוצ'י (Benedetto Pistrucci), שאם נעיין היטב במטבעות נוכל למצוא, בדרך כלל מתחת ומימין לבסיס עליו שוכב הדרקון, את ראשי התיבות של שמו – BP. וכך נולד הסמל המפורסם המעטר את מטבעות הסוברין ואחרים מאותה שנה ועד היום. אגב, האגדה מספרת כי הרומח של ג'ורג' הקדוש זכה לשם אסקלון (Ascalon), על שמה של העיר אשקלון באותה תקופה, והרי לנו קשר שני לארץ הקודש.

ניסיון לסקור את כל הסוברינים הקיימים, תולדותיהם והמאפיינים השונים שלהם מחייב ספר שלם, ואנחנו הרי מנסים להביא לכם, האספנים, מידע מרוכז ומעניין. לכן ננסה להתמקד במה שמעניין את רוב האספנים וגם את החובבים שנתקלים במטבעות יפים ומיוחדים אלה – המטבעות המודרניים (משנת 1817), ובעיקר אלה שהוטבעו בחלק האחרון של המאה ה-19 והראשון של המאה ה-20. אם תפשפשו באוסף הפרטי שלכם, או בקופסה המסתורית שהשאיר הסבא בבוידם, ייתכן שתגלו סוברינים מתקופה זו... סימן ההיכר המפורסם שלהם – ג'ורג' הקדוש, רכוב על סוסו האציל וחרבו בידו, הורג את הדרקון (Saint George slaying the dragon) – יבלוט מייד לעיניכם. אז קדימה לדרך:

הסוברין המודרני, עם דמות המלך או המלכה באותה שנה בצד הקדמי ורובם בעיצובו של פיסטרוצ'י בצד האחורי, הוטבע משנת 1817, עם מספר הפסקות, עד היום. מאחר וערך הזהב שבו עולה בהרבה על פאונד אחד, מוטבעים סוברינים כיום רק כמטבעות קשוטים, כפריטים לאספנים. לאורך כל השנים הללו הוטבעו בלונדון 16 עיצובים שונים, כולם בטוהר 22 קאראט (0.9167) ובמשקל של כמעט 8 גרם, כדלקמן:

שנים דמות המלך בצד הפנים עיצוב בצד גב הערות
1817-1820 ג'ורג' III ג'ורג' הקדוש והדרקון היחיד עם עיטור טבעתי בצד הגב
1821-1825 ג'ורג' IV ג'ורג' הקדוש והדרקון  
1825-1830 ג'ורג' IV מגן מכותר מסוגנן  
1831-1837 ויליאם IV מגן זהה, קטן מעט מקודמו ללא 1934
1838-1874 ויקטוריה הצעירה מגן מלבני עם זר  
1871-1885 ויקטוריה הצעירה ג'ורג' הקדוש והדרקון ללא 1875,77,81-83
1887-1892 ויקטוריה ביובל ה-50 ג'ורג' הקדוש והדרקון  
1893-1901 ויקטוריה הזקנה ג'ורג' הקדוש והדרקון ללא 1897
1902-1910 אדוארד VII ג'ורג' הקדוש והדרקון  
1911-1917,1925 ג'ורג' V ג'ורג' הקדוש והדרקון  
1937 ג'ורג' VI ג'ורג' הקדוש והדרקון קשוט בלבד
1957-1968 אליזבט II דיוקן 1 ג'ורג' הקדוש והדרקון ללא 1960-61
1974-1984 אליזבט II דיוקן 2 (עשרוני) ג'ורג' הקדוש והדרקון ללא 1975,77
83-84 – קשוט בלבד
1985-1997 אליזבט II דיוקן 3 ג'ורג' הקדוש והדרקון קשוט בלבד
1989 אליזבט II על כס מלכות, לציון 500 שנה לסוברין הראשון מגן על מצע ורד טיודור, כמו בסוברין הראשון מ-1489 קשוט בלבד
1998 והלאה אליזבט II דיוקן 4 ג'ורג' הקדוש והדרקון (2005 – עיצוב שונה) קשוט בלבד

ג'ורג' V, מטבע סוברין קשוט, 1911

ג'ורג' V, סוברין קשוט, 1911

בימיה הגדולים של האימפריה הבריטית הונפקו מטבעות סוברין גם בארצות נוספות ברחביה. 6 מיטבעות הנפיקו סוברינים מקומיים, בד"כ בעיצוב דומה או זהה למטבעות האנגליים (שאין עליהם סימן מיטבעה), אך לעיתים גם בעיצוב שונה:
באוסטרליה פעלו שלוש מיטבעות: מ-1855 עד 1870 בסידני בלבד, ללא סימן מיטבעה. לאחר מכן פעלו מיטבעות במלבורן (סימן מיטבעה M), בסידני (S) ובפרת' (P, רק מ-1899) והטביעו את חותמן על עולם הסוברין עד שנת 1931. בשנים 1871 עד 1887 הוטבעו גם דגמי דרקון וגם דגמי מגן. בדגמי הדרקון מופיעים סימני המיטבעה M או S בקידמת המטבע, מתחת לראשה של ויקטוריה הצעירה.
הודו (I) הטביעה בבומביי סוברין אחד בלבד, בשנת 1918.
קנדה (C) הטביעה סוברינים במיטבעת אוטווה בין השנים 1908-1919 (לא בכולן).
בדרום אפריקה (SA) הוטבעו סוברינים בפרטוריה, בין השנים 1923-1932.
זיהוי המיטבעות השונות נעשה ע"פ סימן המיטבעה, הנמצא בד"כ על הבסיס שעליו עומד הסוס (בדגם ג'ורג' והדרקון) או מתחת למגן (בדגמי המגן).
קיימות ארצות נוספות שהנפיקו סוברינים, אך אלה בשנים מאוחרות יחסית: אנדורה, גיברלטר והאי מן.

הקשר לארץ-ישראל

ומה הקשר הנוסף בין מטבעות הסוברין לארץ ישראל? במאה ה-19, עם גידול הסחר העולמי והצורך לקבוע בסיס אחיד ומקובל למערכת המוניטארית העולמית, נקבע הזהב כבסיס זה. מתוך היותה מעצמה חובקת-עולם ואימפריה בעלת מושבות רבות, הפכו מטבעות הסוברין של הממלכה המאוחדת למבוקשים ואמינים במקומות רבים. בארצות בעלות מטבעות משלהן, כגון צרפת, איטליה, רוסיה ותורכיה, נקבעו שערים יציגים של מטבעות אלו לעומת סוברין הזהב הבריטי. בארץ ישראל, פלסטינה דאז, לא הונפקו, מטבע הדברים, מטבעות של ישות מדינתית מוגדרת, וכך נאלצו התושבים בה להשתמש במטבעות זרים כדי לנהל חיי מסחר וכלכלה. ברשימת המטבעות הזרים בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 ניתן למצוא בעיקר לירות תורכיות (עובדה טבעית הנובעת מהשלטון העותומני באותה תקופה), אך גם פרנקים צרפתיים (כינויים של מטבעות בני 20 פרנק היה "נפוליונים"), רובלים רוסיים, דוקאטים אוסטריים, מרקים גרמניים וסוברינים בריטיים מ. מאור, בסיס הזהב כבסיס מוניטארי, עלון עמותת אספני שטרות ומטבעות בישראל, מס' 11, דצמבר 2005.

ביישוב היהודי הקטן, שמנה כ-20,000 תושבים בשנות ה-70 של המאה ה-19, התחוללו שינויים דמוגרפיים, חברתיים ותרבותיים הן כתוצאה מהתעניינות גוברת של מדינות אירופה בנעשה בארץ על רקע דתי ופוליטי, והן כתוצאה מההתעוררות הציונית שבאה לידי ביטוי בהקמת מושבות חדשות, מוסדות ציבור וחינוך. שינויים אלה מצאו את ביטויים גם בתחום המוניטארי, וגברה הדרישה לאמצעי תשלום. עד תום מלחמת העולם הראשונה, מועד בו הנהיגו הבריטים את המטבע המצרי כהילך חוקי בארץ ישראל, השתמש היישוב היהודי בכל המטבעות שנזכרו לעיל ובמיוחד בסוברינים, נפוליונים וכמובן בלירה התורכית צ. שטאל, 100 שנה למטבע בארץ ישראל, הוצאת מ. אהרוני, תל אביב 1989.

מטמון מטבעות זהב

מטמון מטבעות זהב ארץ-ישראלי. צילום: ניר מן

לסוברינים יש ביקוש רב במזרח התיכון בכלל ובארץ בפרט, בעיקר בקרב ערבים, צורפים וקונים מן השורה, עד עצם היום הזה. ברצועת עזה, בגדה ובעיקר בין הבדואים בנגב מבוקשים הסוברינים בדרך כלל לעשיית תכשיטי זהב, כחלק מתשלום המוהר לכלה שצריך להיות שווה-ערך ל-500 גרם זהב (כ-70 סוברינים!) לפחות. מתנה זו נשארת רכושה הפרטי של האישה, ולאחר נישואיה היא רוכשת תכשיטי זהב נוספים או מוכרת את אלה שברשותה, לפי הצרכים הכלכליים. גם ערבים פלסטינאים בפזורה מחזיקים במנהג זה. סוחר מסן-פרנציסקו מספר על קונים קבועים שיש לו מקרב הקהילה הפלסטינאית, שבבואם לקנות את "המטבע", אין ספק שכוונתם לאותו סוברין חביב המשמש כבסיס מוניטארי בארצות מוצאם זה דורות B. S. Blumert, My Palestinians. והרי לנו קשר נוסף, שלישי, לארץ הקודש.

במהלך הכנת מאמר זה מצאתי מספר סיפורים מעניינים, המעידים על חוזקו של הסוברין בעולם כולו: טייסים בריטיים שנשלחו להפציץ בעומק גרמניה במלחמת העולם השנייה צוידו בחופני סוברינים למקרה של נפילה בשטח אויב. השמועה אומרת שגם טייסים אמריקניים בעירק נושאים עימם מטען דומה.
סיפור נוגע ללב במיוחד הוא סיפורה של שרה ברוורמן, חברת קיבוץ שמיר שהייתה קצינה בפלמ"ח והתנדבה למשימה נועזת של צניחה מעבר לקווי הגרמנים בשנת 1944 (ביחד עם חנה סנש וחביבה רייך). גם היא צוידה במטמון של מטבעות זהב שהוחבאו במעילה, בסוליות נעליה ובחגורת הבטן ר. לוין, "הצנחנית ששבה".

כמה זה שווה?

ונסיים בנושא המעניין רבים, בעיקר את אלה שאוצר שכזה נופל לידיהם: מהו ערכו של מטבע הסוברין? ערכו של מטבע בכלל, וכמובן גם של הסוברין, נקבע בד"כ ע"י משקל המתכת שבו, או – אם יש לו ביקוש – ע"פ הערך האספני שלו, כלומר כמה יהיה קונה מרצון מוכן לשלם עבורו. הסוברינים המודרניים עשויים מזהב 22 קאראט ומשקלם 7.9881 גרם. משקל הזהב הנקי בכל אחד מהם, לכן, הוא 0.2354 אונקיה. במחירי השוק של היום (ספטמבר 2006) אונקיית זהב נמכרת בכ-$580, ולכן ערך המתכת של כל מטבע (BV – Bullion Value) הוא כ-$136.
ישנם, כמובן, יוצאים מן הכלל שקטלוגים מקנים להם ערך אספני גבוה מערך משקלם בזהב. לא נדון בכך כאן, אך נפנה את המתעניינים למקור זה.

זהו, בקצרה, סיפורו של הסוברין שהחל את דרכו בלוד ובאשקלון בסיפורי אבירים ודרקונים, נטבע לראשונה בסוף המאה ה-15, התגלגל בראשית המאה ה-20, בהשפעת המהפכה התעשייתית, לדמות ג'ורג' הקדוש והדרקון, התפשט לרחבי האימפריה הבריטית ולעולם כולו, וממשיך לככב בהצלחה בעולם הנומיסמטי עד עצם היום הזה.


התמונות באדיבות Bruce Lorich וכן באדיבות Goldberg Coins & Collectibles.

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
114.מטבע סוברין אדוארד VIIיהודית גרין08/12/2018 06:01

מעונין למכור כמות מטבעות כאלו.
נא לשלוח הצעות למייל elishg@gmail.com

[הוסף תגובה]

113.קונה מטבעות סוברין במחיר גבוהג'קינו02/08/2018 10:41

קונים מטבעות זהב וכסף 050-8786176 ג'ורג' אדוארד אליזבת קרוגרנד, פזוס, איגל, ליברטי אמריקאי פילהרמוני אוסטרי, פרנק צרפתי, קנגרו אוסטרלי, מייפל קנדי, פנדה סיני, טורקי, פרסי, בכל כמות ובמחירים הכי טובים. כל סוגי מטבעות הזהב מטילי זהב תכשיטים יהלומים אומנות צלצלו וקבלו הצעה הכי משתלמת

[הוסף תגובה]

112.מטבעות סוברין יעקב דוד21/02/2018 18:45

מעונין לכנות מטבעות סוברין

[הוסף תגובה]

111.שלח אלי המייל שלך בבקשהאבי1111/02/2018 18:26

אנא שלח אלי המייל שלך למייל girtler_a@mac.org.il

[הוסף תגובה]

110.מטבע סובריןיעקב דוד11/02/2018 13:59

מעוניין לכנות
מה המחיר

[הוסף תגובה]

109.מטבע סובריןיעקב דוד11/02/2018 13:58

מעונין לכנות מה המחיר

[הוסף תגובה]

108.למכירה מטבעות סוברין אנגלי אבי1110/02/2018 12:16

למכירה כמות גדולה של מטבעות סוברין אנגלי מהשנים 1906, 1918
הצעות במייל הפרטי
תודה

[הוסף תגובה]

107.למכירה?johnjohn02/12/2017 04:28

מעוניין

[הוסף תגובה]

106.מעוניןjohnjohn01/12/2017 13:13

שלח לי במאיל לפרטי ivo55@walla.co.il

[הוסף תגובה]

105.למכירה סוברין אנגלי 1922WOLF25/11/2017 08:58

מעוניין למכור מס. רב של מטבעות סוברין אנגלי 1922

[הוסף תגובה]

104.300$johnjohn16/06/2017 08:34

ivo55@walla.co.il

[הוסף תגובה]

103.300$johnjohn16/06/2017 08:28

שלוש מאות דולר בירוק אם המטבע אמיתי

[הוסף תגובה]

102.300$johnjohn16/06/2017 08:27

שלוש מאות דולר בירוק למטבעהאם המשקל מתאים

[הוסף תגובה]

101.1904 סוברין אנגלי אני מוכר 3marko m28/05/2017 23:29

כמה משלם

[הוסף תגובה]

100.1904 סוברין אנגלי אני מוכר 3marko m28/05/2017 23:28

כמה משלמת

[הוסף תגובה]

99.1904 סוברין אנגלי אני מוכר 3marko m28/05/2017 23:28

כמה משלם?

[הוסף תגובה]

98.1904 סוברין אנגלי אני מוכר 3marko m28/05/2017 23:26

סוברין אנגלי משנת 1904 יש ברשותי 3כאלה ואני מעוניין למכור אותם, הצעות מעל 1000שח בבקשה,מתחת ל1000 לא מגיב

[הוסף תגובה]

97.סוברין johnjohn22/03/2017 15:49

מה המאיל שלך ?

[הוסף תגובה]

96.מאייל?johnjohn25/11/2016 15:54

איפו המאיל

[הוסף תגובה]

95.סובריןYoni Mosh07/10/2016 14:12

מעוניין למכור 40 מטבעות סוברין משנתון 1902 עד 1910 לשלוח הצעות מחיר למייל

[הוסף תגובה]

94.מערן הרפז : לא התכוונתי להשמיץערן הרפז26/04/2015 18:40

בכל מקרה אם נשמע כך אז אני מתנצל !!
הכל ברוח טובה .
זה לא שכר לימוד , המטבע היה שם מספיק
זמן כדי לבוא ולקחת אבל לוקח לי זמן להחליט
אם אני קונה מטבע יקר או לא כי זה לוקסוס
לא חיוני . וכי למה לקנות משהוא יקר שלא יעניין
אותי בעתיד . רומנו סידר לי בית ספר בכיוון אחר
אבל זה לא המקום לדבר . רומנו הוא לא חותמת איכות בשום דבר . רק משקל , קוטר ועובי וסימני שחיקה של שימוש מעידים על אותנטיות בלבד !!!! זה מה שטוב במטבעות זהב לעומת אוקיינוס של זיופים מכל פינה וזווית אפשריים

[הוסף תגובה]

93.התמיםjohnjohn26/04/2015 18:24

ערן זה מוצה חן בעיני.בו נעשה חשבון :זה לא מסובך 1178.94 כפול1.1774נכון? שווה 1388.0839$ זה מחיר החומר כרגע .לא ביקשתי ממך למכור לי !לא ביקרתי אותך ולא השמצתי אותך! מתוך נימוס כתבתי לך את המאיל שלי הפרטי .ואולי יש לי טעות בחישוב אשמח ללמוד הכל ברוח טובה ולא בהשמצות הבנתה?זה שקניתה מרומנו וממי שהוא אחר ושילמתה 1000 שח יותר לזה קוראים שכר לימוד תמכור תחליף אם מי שאתה מעונין ומתחשק לך רק על תשמיץ ואל תקרא לאדם זר בשמות!

[הוסף תגובה]

92.גון היקר : המשחק אותה תמים ערן הרפז26/04/2015 16:50

מטבע 5 פאונד או ליתר דיוק : מטבע המכיל 5 סוברניים
שלמים !!!!! עם תמונה גדולה ענקית של ג"ורג החמוד הורג דרקון שלא כמו בסוברניים הפיצקלח , מטבע זה
מכיל 1.1774 אונקיות טרוי , ולא אונקיה אחת כפי שאתה חישבת . ואין לי כוח לחשב את מחירו האמיתי כי מצד אחד המחיר משתנה מיום ליום ומצד שני אין בדעתי למכור כלל.
רק סוברניים קטנים מוכרים או מכסימום דאבל איגל אם צריך כסף אך לא מטבעות 5 פאונד שרק 55000 מהם הטבעו .
חוץ מזה אין טעם לרוץ אחריו זה מטבע שכן היה בשימוש ויש עליו שריטות קטנות שרואים בזכוכית מגדלת מה שמוריד מערכו.
אני מציע לך לקנות את הנוצצים והמבריקים ללא אף שריטה מEBUY שם הברק ללא שריטות באמת מעורר
את החשק יחד עם החשד העמוק לזיוף

[הוסף תגובה]

91.1178$johnjohn26/04/2015 16:29

אלירן מחיר החומר ירד ל 1178$ לאונקיה לכן מחיר המטבעה ללא פרמיה הצתמק 277$ למטבעה.המשך ערב נעים

[הוסף תגובה]

90.אי באיjohnjohn24/04/2015 02:51

אין לי כרגע מושג מה אי באי מציע וגם לא מענין ובנוסף לכך אם קניתה בכנס ואתה רוצה למכור כרגע זה תמיד ענין של היצע וביקוש .אם אתה רוצה למכור זאת לא הדרך .atlaskarta@walla.co.il זה המאיל הפרטי שלי.אתה מציין את המשקל המדויק של המטבעה שברשותך סימן שאתה משתמש במשקל מאד מדויק וזאת יש לזקוף לזכותך .זה לרגע לא מוסיף או גורעה מה המשקל של המטבעה לצערי. הכל ברוח טובה

[הוסף תגובה]

89.ערן הרפז : ויקטוריה 5 פאונד ערן הרפז23/04/2015 16:46

תקיש בגוגל 39.82 5 pound gold 1887
תקבל לפחות 4 מטבעות שונים משלושה אתרים
שונים אם אסמכתא של מומחים לאותינטיות . כמובן שכולם טוענים ל39.94 בשעה ש90 אחוז מהמטבעות שטוענים כך הם בכלל בסביבות 39.70 .
יודע שויקטוריה 1887 זה בדרך כלל 39.82 .
בקשר להיצע וביקוש : מטבעות 5 פאונד אין למכירה כלל בשוק . הדרך היחידה כמעט היא דרך ebay . מ8000 שקל ומעלה ולפחות 50 אחוז מהם מזוייפים שמשקרים לגבי המשקל האמיתי שלהם . ואת זה אתה יודע רק אחרי שאתה מקבל מטבע זה .
את שלי השגתי דרך האוסף של רומנו היה רק אחד כזה מתוך 100 מטבעות זהב אבל איחרתי את המועד ונאלצתי לקנות אותו מהקונה שקנה ממנו עם קנס של עוד 1000 שקל כי אחרתי את המועד

[הוסף תגובה]

88.מחיר החומר כאשר המשקל נכוןjohnjohn23/04/2015 03:40

שלום לפי משקל של39.9403 מחיר החומר כרגע שווה 1398.63$ .מכאן המחיר רק יכול לעלות וזה שוב תלוי במשקל שלו ובמצב שלו .והמשקל שצינתי זה המשקל שהמטבע צריך לשקול כל השער זה היצע וביקוש.המשך יום נעים

[הוסף תגובה]

87.תיקון טעות 39.84ערן הרפז20/04/2015 22:48

אומנם מפורסם משקל סטנדרטי של 39.94 אך
ידוע וגם מפורסם באינטרנט שהמשקל של וויקטוריה
5 סוברין הוא 39.82 ולא 39.94 . משקל של 5 סוברין
גורג הוא 39.94

[הוסף תגובה]

86.ברשותי מטבע 5 פאונד זהב 1887ערן הרפז20/04/2015 22:36

עומד בכל התנאים : 36 מילמטר קוטר , 3 ממ עובי , משקל 39.984 גרם , נראה מצויין , מעוניין לדעת את שוויו

[הוסף תגובה]

85.אלירןeliran8611/04/2015 09:37

מעוניין למכור מטבעות סוברין זהב בריטי של אדוארד שיש ברשותי שמורים בקנאות, מהשנים 1903 ומעלה..
לרציניים בלבד.
eliran.suliman@gmail.com

[הוסף תגובה]

84.אלירןeliran8611/04/2015 09:26

בכמה?

[הוסף תגובה]

83.סמי ברנדלסמי ברנדל13/09/2014 10:51

אם יש סוברין ויקטוריה להיתקשר 0524417404 עם הצעת מחיר

[הוסף תגובה]

82.סמי ברנדלסמי ברנדל13/09/2014 06:43

אני מחפש ליקנות סוברין ויקטוריה

[הוסף תגובה]

81.סמי ברנדלסמי ברנדל10/09/2014 19:24

מעוניין ליקנות מטבעות זהב במחיר סביר אני מנהריה פלאפון 0524417404

[הוסף תגובה]

80.סמי ברנדלסמי ברנדל10/09/2014 19:19

מעוניין ליקנות 0524417404

[הוסף תגובה]

79.קניית זהב במחירים הגבוהים ביותגולד גרופ21/08/2014 11:45

מעוניין לקנות מטבעות וזהב 050-2132222

[הוסף תגובה]

78.מעוניין לקנות מטבעות סובריןיעקב דוד09/05/2014 09:00

מעוניין לקנות מטבעות סוברין משלם מחיר טוב
ליצר קשר:0547924957

[הוסף תגובה]

77.מענין במטבעות זהבjohnjohn20/02/2014 17:38

מעונין במטבעות זהב

[הוסף תגובה]

76.מעוניין למכור24 מטבעות סורבייןאמיר נ16/01/2014 08:27

24 מטבעות במצב חדש
משנתון 1902 עד 1910
פניות רצניות למייל anltd11@gmail.com

[הוסף תגובה]

75.סובריןjohnjohn11/01/2014 12:00

לא מעונינים למכור באמת

[הוסף תגובה]

74.מטבעות סוברין למכירהakunh nukfu20/12/2013 03:03

ברשותי 5 מטבעות סוברין של של מלך אדוארד ה- VII,,הצעות למייל: 57shlomi@bezeqint.net

[הוסף תגובה]

73.רק בבורסה לזהב משלמים שיאשלמה אסי18/04/2013 08:24

לכל סוגי מטבעות הזהב הכסף והפלטינה
התקשרו עכשיו
0505522594 שלמה

[הוסף תגובה]

72.רק בבורסה לזהב משלמים שיאשלמה אסי18/04/2013 08:23

למטבעות זהב מכל הסוגים
התקשרו כעת
0505522594 שלמה

[הוסף תגובה]

71.מטבעות סובריןיעקוב דוד04/04/2013 10:22

מעוניין לקנות מטבעות סוברין
ליצרת קשר :0547924957

[הוסף תגובה]

70.מעוניין במטבעות סובריןיעקוב דוד16/12/2012 13:44

אני מעוניין במטבעות סוברין ובשנתונים מסוימים
ליצרת קשר:0547924957

[

[הוסף תגובה]

69.מעוינן למכור מטבע זהב אדוארד תמיר גיל17/11/2012 20:02

מעוניו למכור מטבע זהב אדוארד VII 1908
טל 0507308646
תמיר

[הוסף תגובה]

68.רק בבורסה לזהב משלמים שיא !שלמה אסי17/10/2012 11:14

0505522594
התקשרו עכשיו
שלמה

[הוסף תגובה]

67. , -7 saar bbbb01/10/2012 14:35

, -7 , 22 , 1902 , 7.988 22 "

[הוסף תגובה]

66.מטבעות סובריןיעקוב דוד27/09/2012 13:27

כמה יחידות יש לך?

[הוסף תגובה]

65.מכירת סובריןכהן אלעד07/09/2012 19:43

מעוניין למכור מטבעות סוברין באיכות מעולה מהשנים 1902-1910.
להצעות נא לשלוח מייל eladco9@gmail.com

[הוסף תגובה]

64.מטבעות סובריןיעקוב דוד26/08/2012 11:18

מועניין במטבעות סובריו

[הוסף תגובה]

63.מטבעות זהב מעוניןבודק סקרן27/07/2012 16:59

ivo55@walla.co.il "קונה ביוקר ומוכר בזול" זאת לא האמרה שלי אבל מצא חן בעיני לכן מבלי לפגוע ביוצרים אני האמצתי לי אותה שבת שלום לכל העוסקים בקניה ומכירה לפרנסתם

[הוסף תגובה]

62.המטבעות נמכרואסף לנד19/07/2012 16:06

נמכר

[הוסף תגובה]

61.מטבעות סובריןאסף לנד07/07/2012 07:37

שלום

אני מעוניין למכור 6 מטבעות סוברין של ג'ורג' ה 5 , שנים 1906,1910,1907
ניתן לשלוח הצעות ל assaflend@gmail.com

[הוסף תגובה]

60.מטבעות סובריןאסף לנד07/07/2012 07:34

שלום
יש לי 6 מטבעות סוברים של ג'ורג' ה 5 למכירה מזהב

הצעות אפשר לשלוח לכאן:

assaflend@gmail.com

[הוסף תגובה]

59.מטבעות סובריןיעקוב דוד02/07/2012 15:08

אני מעוניין במטבעות סוברין ובשנתונים מסוימים
ליצרת קשר:0547924957

[הוסף תגובה]

58.סוברין מזהב משנת 1880 למכירהשרה21/05/2012 03:48

שלום,
ברשותי סוברין זהב משנת 1880 ויקטוריה הצעירה. ניתן לשלוח הצעות למייל: sarah@hanita.co.il או להתקשר ל: 052-3749612

[הוסף תגובה]

57.הצעת מחיר NinaNaor06/05/2012 10:29

בידי 6 סוברינים זהב

3* 1910 אדוארד VII ג'ורג' הקדוש והדרקון

2*1922 + 1*1925
ג'ורג' V ג'ורג' הקדוש והדרקון

הצעות מחיר אפשר לשלוח בכתב ל
ninanaor@gmail.com

[הוסף תגובה]

56.בכמה כסף?????? ???02/01/2012 22:13

כמה את משלמת על סוברין?

[הוסף תגובה]

55.בכמה כסף?????? ???02/01/2012 22:13

כמה את משלמת על סוברין?

[הוסף תגובה]

54.מספר פלאפון 0507456778miro30/11/2011 08:50

שכחתי פלאפון 0507456778
מייל meire50@walla.com

[הוסף תגובה]

53.סובריןmiro30/11/2011 08:49

שלום
ברשותי 5 יחידות של סוברין שנים1880 ויקטוריה הצעירה
1888 אולד הייד
1885
1879 M
1885
תן לי הצעה.
נוסף יש לי 5 פאונד 1887 מצב חדש.
תודה ויום טוב

[הוסף תגובה]

52.אני משלם 7% מעלשלמה אסי24/10/2011 09:13

שלמה
0505522594

[הוסף תגובה]

51.רק ב בורסה לזהבשלמה אסי07/09/2011 12:46

רק בבורסה לזהב משלמים מחירי שיא למטבעות זהב כסף ופלטינה
התקשרו עכשו ותרוויחו
0505522594
www.webuygold.co.il

[הוסף תגובה]

50.מכירת זהב ויהלומיםאלעד- המרכז ליהלומים05/09/2011 08:39

http://www.diamond-center.co.il

[הוסף תגובה]

49.קונה זהב יהלומים ומטבעות זהבאלעד- המרכז ליהלומים05/09/2011 08:38

התשלום הוא במזומן ובמקום במחירים הוגנים.

0509006007 אלעד

'www.diamond-center.co.il

[הוסף תגובה]

48.10 סובירנים ג'ורג" למכירהאדי103/09/2011 13:35

ברשותי 10 סובירנים ג"ורג' (1918) . אני מעוניין למכור אותם. אשמח לקבל הצעות מחיר (לטלפון 052-8777934 ).

[הוסף תגובה]

47.רוצה למכור משה ויזל06/07/2011 09:16

במחיר טוב אני ימכור לך כמות

[הוסף תגובה]

46.קונה מטבעות זהב - משלם מזומןאלעד- המרכז ליהלומים31/05/2011 07:40

רוצים למכור מטבעות זהב?
קונה את כל סוגי המטבעות זהב וכל הכמויות היום במזומן.

אלעד
0509006007

[הוסף תגובה]

45.למכירה ??? ???19/05/2011 10:46

סוברין 1902 להתקשר לפלא 0526432521

[הוסף תגובה]

44.כמה אתה משלם ??? ???19/05/2011 10:43

סוברין 1902

[הוסף תגובה]

43.מעוניין לקנות מטבעות זהבנעם קסוטו23/03/2011 14:33

מוכן לקנות מטבעות זהב משנת 1950 ומטה.
משלם במזומן...
פלאפון:0542472671
מייל:noamkasuto2@windowslive.com

[הוסף תגובה]

42.מכירת סוברין 1922 מלבורן נדי27/02/2011 20:32

ראו תגובה 41

[הוסף תגובה]

41.נדבנדי27/02/2011 20:28

ברשותי סוברין זהב 1922 של George V הטבעת מלבורן
ולא ההטבעות הרגילות
מוכר למרבה במחיר 0544-917157
או nadavgoldhagen@gmail.com

[הוסף תגובה]

40.מעוניין לקנות מטבעות זהבנעם קסוטו25/02/2011 09:15

מוכן לקנות מטבעות זהב משנת 1940 ומטה.
פלאפון:0542472671
מייל:noamkasuto2@windowslive.com

[הוסף תגובה]

39.מטבעות זהבJungo31/01/2011 21:55

שלום, יש ברשותי מטבעות זהב מסושים שונים מהשנים 1856 ועד 1923
חלקם במצב מעולה ולא נעשה בהם שימוש מעולם וחלקם (הישנים יותר) בכל מיני רמות שימוש אך כולם במצב טוב. אני מעוניין למכור לאספנים בלבד ולא תמורת ערך הזהב שלהם. בדקתי ואני יודע שלכל המטבעות שברשותי ערך גבוה מערך הזהב.
יש ברשותי בין השאר מטבעות טורקיים-קומהורייטים 20 לירה משנת 1923,
מטבעות בערך 20 קורונות הונגריות מהשנים 1893 ועד 1912
מטבע פרנץ יוזף 20 פורינט משנת1875
מטבעות מלאך צרפתיים 20 פראנק מסביבות 1878
מטבעות נפוליאון השלישי 20 פראנק מסביבות 1858
ויטוריו עמנואל השני מ1873 20 לירה איטלקית
מטבע בלגי לאופולד השני משנת 1882 20 פראנק
מטבע שוויצרי הלווטיה 20 פרנק מ1930
מחלקם יש לי כמה יחידות

אספנים רציניים שמעונינים לברר מחיר יכולים לשלוח לי מייל ל:
jungovila@gmail.com

[הוסף תגובה]

38.רון-ירוןגדי לוי23/11/2010 15:11

אכן טעות
המייל NIVZIVMATAR@WALLA.CO.IL
טלפון 052-6634998

[הוסף תגובה]

37.לגדי האימל חוזררון-ירון21/11/2010 07:58

כתובת המיל ששלחת שגויה

[הוסף תגובה]

36.רון-ירוןגדי לוי19/11/2010 13:33

052-6634998 גד
או למייל שלי
novzivmatar@walla.co.il

[הוסף תגובה]

35.לגדי לא הבנתי איך יוצרים קשררון-ירון19/11/2010 09:43

עדין בתוקף
שבת שלום

[הוסף תגובה]

34.לגדי לא הבנתי איך יוצרים קשררון-ירון19/11/2010 09:43

עדין בתוקף
שבת שלום

[הוסף תגובה]

33.רון-ירוןגדי לוי17/11/2010 13:18

אם המודעה בתוקף צור קשר

[הוסף תגובה]

32.לצחיגדי לוי17/11/2010 13:17

תתקשר 052-6634998 גד

[הוסף תגובה]

31.רק בבורסה לזהב תקבל מחיר שיא שלמה אסי23/07/2010 08:40

למטבעות זהב ,כסף או פלטינה !
אנו משלמים מחיר שיא לכל מטבע !
www.webuygold.co.il
התקשרו עכשיו 0505522594 שלמה

[הוסף תגובה]

30.מטבע משנת 1328 ומשנת 1903Zachi17/05/2010 09:03

היי,
ברשותי מטבע זהב בשפה הערבית משנת 1328 עם סימונים וקליוגרפיה מענינים הייתי שמח לדעת את ערכו,
בנוסף ברשותי מטבע זהב משנת 1903 ועליו סימונים"
EDWARDVS עם הספרה 7 (בשפה הרומית) אשמח לדעת את ערכו,
תודות,
צחי

[הוסף תגובה]

29.מישהו יודע..ספייד05/04/2010 12:59

מחירו של סוברין שנת 1917 במצב מעולה.

[הוסף תגובה]

28.אני אספן מטבעות זהבאלכס.s10/03/2010 09:22

מעוניין ליקנות מטבעות זהב.משלם מחיר הוגן ובמזומן פל 0526338999

[הוסף תגובה]

27.מכירת סובריןרון-ירון18/01/2010 09:38

אם אתם רוצים לראות את ג'ורג' ה-5 הורג את הדרקון אז
והוא יהיה שלכם אז שימו כמה שיותר כסף על ההצעה שלי
(קצת הומור לא יזיק בימים אלה)אה פרטים המטבע הוא מ-1926 זהב 22 קרט 0.2354 אונקיה ,צאו לדרך.

[הוסף תגובה]

26.איך אוכל לברר ערך של מטבע זהב ליאור שפירא18/01/2010 06:18

יש כל כך ארבה קונים אך איך אוכל לדעת שקיבלתי את המחיר הנכון וההוגן לגבי מטבע מ-1915

[הוסף תגובה]

25.סוברינים למכירהיגאל וקנין29/07/2009 11:57

החל משנת 1909
0525232262
0779630183

[הוסף תגובה]

24.אני קונה סוברינים ב5% יותר גקי כהן16/07/2009 10:52

ממחיר הזהב
0508786176
גקי

[הוסף תגובה]

23.מעוניינת לקנות סובריניםפזית15/07/2009 18:52

מעוניינת לקנות סוברינים:

ויקטוריה, אדוארד, ג'ורג, אליזבט
מכל השנים.

בהצעות נא לפנות במייל:

pazofir7@gmail.com

תודה, פזית

[הוסף תגובה]

22.רוצה למכור מטבעות זהב?שלמה אסי10/07/2009 05:48

הבורסה לזהב we buy gold
אנו קונים מטבעות זהב ומשלמים תמורתם מחיר שיא !
התקשרו עכשיו 050-5522594 שלמה

[הוסף תגובה]

21.צור קשר כחול19/06/2009 18:00

052-2238213 רז

[הוסף תגובה]

20.מכירת סובריניםhux01/06/2009 22:40

סוברינים במצב חדש לגמרי מתקופת אדוארד ה-7 הצעות למייל seeyu@netvision.net.il

[הוסף תגובה]

19.אני קונה מטבעות זהב משלם מזומןשלמה אסי07/04/2009 09:21

0505522594 שלמה

[הוסף תגובה]

18.שאלהינקי04/08/2008 15:48

האם יש דומים לאלו מזוייפים? יש בידי מטבעות לא זהב (אולי כן?:) עם כל דמויות המלכים\מלכות ותאריכים כדת וכדין, אך מצידם השני לא מופיע האביר על הסוס, אלא איזו דמות יושבת, משהו בדומה.

[הוסף תגובה]

17.סוברין 1926 רון-ירון01/06/2008 19:27

משום מה לא היתה התייחסות לסוברין משנת 1926 שיש ברשותי כנראה שיש מעטים מאוד משנה זו,הציעו מחיר
תנו כסף וקחו אותו אליכם.

[הוסף תגובה]

16.מכירה מטבע זהב 1902 אדוארד viiאבי סרי לוי24/05/2008 20:19

לפרטים: 0545832717

[הוסף תגובה]

15.מכירה אבי סרי לוי24/05/2008 20:17

למכירה מטבע זהב משנת 1902 אדוארד ה vii. לפרטים פלא: 0545832717

[הוסף תגובה]

14.ישל לי מטבע שנראה בדיוק כמוc636fr3w24/11/2007 10:48

התמונה "גורג V, סוברין קשוט, 1911, רק שהוא בצבע כסף.
מה ערכו כיום?

[הוסף תגובה]

13.למכירה מטבעות סוברין שנת 1929 יוני כהן03/08/2007 15:17

במצב מעולה ..
פרטים והצעות מחיר למייל
gimdy@walla.co.il

[הוסף תגובה]

12.יש לי כזה מ1927 הוא שווה משהו?חיים אזרן23/07/2007 23:26

הוא במצב די חדש

[הוסף תגובה]

11.מטבעותpits30/05/2007 13:36

אבקש לברר הרכב מדויק של הזהב בלירה בהעותומנית

[הוסף תגובה]

10.לפי מקור בריטי הערך גבוה יותרמיכאל וייס19/11/2006 19:15

http://www.tclayton.demon.co.uk/values/sov.html#EVII

[הוסף תגובה]

9.יש לי מטבע כזה מ 1911...רויטל16/11/2006 21:12

האמת, חשבתי שהוא שווה הרבה יותר.

[הוסף תגובה]

8.למכירה מטבעות סוברין מ1912 ברי פ.12/11/2006 15:22

הצעות מחיר אפשר לשלוח לאימייל BYR2@WALLA.COM הצעות רציניות תענינה
נ.ב המטבעות במצב חדש לחלוטין

[הוסף תגובה]

7.מאוד נהנתי לקרוא ולהשכילlomas29/09/2006 11:00

מאמר מעולה.

[הוסף תגובה]

6.מרתק.אמא של יותם127/09/2006 21:01

סיפור מאוד מעניין, ויש הקושרים את ג'ורג' הקדוש עם אליהו הנביא.

[הוסף תגובה]

5.כתבה חינוכית ומעניינתמ.פייס25/09/2006 18:31

שווה לקרוא,לראות ומעניין מאד לדעת שיש
לנו בארץ ובעולם מדענים שנותנים לי
שיעור במטבעות עתיקות ובהיסטוריה של
מטבעות אלו והארצות.

בברכה:מירה

[הוסף תגובה]

4.סובריינים מזויפיםרם דישון25/09/2006 17:49

זה לא סוד גדול שיש סוברינים רבם מזוייפים, שתכולת הזהב בהן נמוכה יותר.
היה כדאי להוסיף פרק קטן כיצד להבחין במזויפים.

[הוסף תגובה]

3.כתבה נחמדה ומעניינת - גד25/09/2006 09:00

הנני להוסיף שדמות ג'ורג הקדוש והדרקון מפארת בנוסף
גם את מטבעות ה crown של ויקטוריה מסוף המאה ה19.

[הוסף תגובה]

2.תוספת קטנה לכתבה מרתקתעדי21/09/2006 23:00

גם על מטבעות רומאים ניתן לראות דמות של רוכב על סוס נלחם בדמות שוכבת. קיימת סברה שהרעיון של ג'ורג' נלחם בדרקון הועתק ממטבעות אלה. דרך אגב - אחת המטבעות מתארת את הקיסר הרומי נלחם בדמות המסמלת את יהודה.

[הוסף תגובה]

1.כתבה מצויינתאופירי21/09/2006 10:13

כל הכבוד על הכתבה. עבודה מדהימה

[הוסף תגובה]