שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
גלריות ומוזיאונים לאמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
כתבות נוספות

22 באפריל 2007הדפס
דרום-דרום מיפו עד פלורנטין – נחום גוטמן פוגש אמנות עכשווית

אמנים מציגים עבודות עכשוויות לצד עבודות של נחום גוטמן בתערוכה חדשה העוסקת בשינויים במרחב האורבני של דרום תל אביב.

אוצרת: טלי תמיר

נחום גוטמן, מסגד חסן בקהתערוכה "דרום-דרום: מיפו עד פלורנטין" מתבוננת במרחב האורבני של דרום תל אביב – אותו מרחב שנחום גוטמן צייר ופעל בתוכו החל משנות העשרים המוקדמות, ומראה אותו בו זמנית, מנקודת המבט של גוטמן ומנקודת מבט עכשווית דרך עבודות של 20 אמנים המתגוררים ועובדים בדרום תל-אביב וביפו. התערוכה מפגישה בחלל אחד עבודות של גוטמן עם עבודות עכשוויות, ומבקשת לבחון את השינויים שחלו על האזור שגוטמן היה כל-כך מזוהה איתו.

החידה הגיאוגרפית-סוציולוגית המעניקה תמיד ל"דרום" את תפקידי השוליים, המסחר והעסקים הקטנים (אבל גם את השמיים הבהירים והחום) ומטפחת חברתית וכלכלית את ה"צפון" (הקר והמסוגנן), פעלה גם בת"א. התערוכה חושפת את הפער בין המבט האידילי של גוטמן אז לבין המציאות של דרום תל אביב היום, פערים בין עניים לעשירים, ערבים ליהודים, מקומיים וזרים. המפגש מאיר את הניגוד המשווע בין מה שהיה בעבר לב-ליבה של העיר העברית הראשונה ומתפקד היום כשוליים פרומים ומוזנחים. התערוכה מטפלת בתפר הלא מאוחה בין יפו לתל אביב, באוכלוסייה של שכונת פלורנטין בהזנחה של התחנה המרכזית, בגלובליזציה של האזור, בעובדים הזרים, ברעש ובססגוניות, בבליל השפות...

ארם גרשוני, יפו דבתערוכה יוצגו תחריטים לא-מוכרים של נחום גוטמן משנות העשרים, המתארים את יפו, ומקבץ ציורים ואיורים שלו בנושא יפו נווה שאנן ותל אביב שהושאלו מאוספים פרטיים, ומאוסף מוזיאון תל אביב. עבודותיו יוצגו לצד צילומים, ציורים, מיצבי וידאו, סאונד ופרויקטים עכשוויים אחרים שנעשו במיוחד לתערוכה, ביניהם: תצוגה מתוך מוזיאון המטקות היחיד והראשון בעולם הממוקם ברחוב שבזי בנווה צדק.

דוראר בכריהאמנים המשתתפים בתערוכה כולם גרים או עובדים באזור הדרום: ארם גרשוני שעובד בפלורנטין, רות שלוס שעבדה ביפו בשנות ה-60, דוד טרטקובר שמתגורר בנווה צדק מ-1980, מאיר טאטי שגדל בבת-ים, קובי לוי שמתגורר ביפו, נטלי קרטס וזאב מאור שגרים בנווה שלום, אירית חמו שגרה עד לפני זמן קצר בפלורנטין, ציפה קמפינסקי וקרן שפילשר – תושבות השכונה היום, בילו בליך שעובד בפלורנטין, יואב מאירי שגם מתגורר באזור ועוד...

האמנים המציגים: נחום גוטמן, חנה בן חיים-יולזרי, נעה בן-שלום, בילו בליך, ארם גרשוני, אירית חמו, מאיר טאטי, דוד טרטקובר, קובי לוי, יואב מאירי, רועי מרדכי, אמנון ניסים ומוריס צדוק (אולימפיק ספורט, בת-ים), רמי סעדי, דוראר בכרי, ציפה קמפינסקי, עדי קפלן ושחר כרמל, נטלי קרטס וזאב מאור, רות שלוס, קרן שפילשר.

פתיחה: יום שישי, 4.5.07 בשעה 12:00
נעילה: 27.8.07
כתובת: מוזיאון גוטמן, רח' רוקח 21, ת"א

תגובות