שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
גלריות ומוזיאונים לאמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
כתבות נוספות

6 במאי 2007הדפס
פינה – תערוכתם השלישית של חברי קבוצת "נקודת מבט"

תערוכתם של חברי קבוצת "נקודת מבט", "פינה", תוצג בגלריית מרכז הבמה, גני תיקווה, החל מיום ה', 10 במאי ותימשך עד ה -30 במאי.

אוצרת: מירי קרימולובסקי

ברברה יששכרי, שמן על בד

ברברה יששכרי, שמן על בד

"נקודת מבט", היא קבוצה המונה 13 אמנים, רובם תושבי השרון, בגילאים שונים ובעלי רקע אמנותי שונה. הקבוצה התגבשה במטרה ליצור דיאלוג משותף ולאוורר דעות. חברי הקבוצה הנוהגים להיפגש אחת למספר שבועות, כל פעם בסטודיו של אמן אחר, מעלים לדיון ובירור שאלות המעסיקות כל יוצר בתחום עבודתו, לקבל משוב על עבודה חדשה שיצרו, לדון בשאלות מקצועיות ובנושאי אמנות כלליים. 11 אמנים מתוך חברי הקבוצה משתתפים בתערוכה הנוכחית בגני תיקווה: גילה שנל, זיו לנצנר, אתי שרוני, מיכל בורג, דינה סמדר, מיכל אשכנזי, נחמה התרסי, אדית כהן ג'וור, יהודית בריקמן, ברברה יששכרי, והדסה גורוחובסקי. זוהי תערוכתם השלישית של חברי "נקודת מבט".

התערוכה כוללת עבודות ציור, פיסול ומייצב, בטכניקות מגוונות. ה"פינה", אותה בחרו להציג היא נושא הפתוח לפרשנויות שונות, העולה לדיון הן בהיבטים צורניים והן בהיבטים מטפוריים. "פינה בבית, או פינה ברחוב, פינה בנוף, פינה בלב, או פינת זיכרון, פינה חמה, או פינה אפילה. תוך צפייה בתערוכה מתרחב המושג "פינה" ומקבל משמעויות מגוונות מעבר למשמעות המילונית: מקום המפגש של שתי דפנות, או שני כתלים, הצטלבות דרכים, או קצה מקום" כותבת הדסה גורוחובסקי, חברת הקבוצה.

"מהי פינה?" שואלת ועונה מירי קרימולובסקי. כשמביטים במטריה שציירה הדסה גורוחובסקי, זו שאכן ניצבת לה בקרן זווית ותלויה בפינת צדדית של הגלריה, פתע חושבים אחרת על אותו מקום מצמצם. פתאום אותו "כלום" הופך למשהו אלגנטי, אפילו פיוטי. גורוחובסקי מציירת בדיוק את הדברים הכי "לא חשובים" – יעה ומטאטא, דלי וסמרטוט, ומטריה, אותם פריטים יום יומיים שאחרי השימוש בהם נשכחים מהעין.

זיו לנצנר, שמן על בד

זיו לנצנר, שמן על בד

בפינות של זיו לנצנר, מצוירים חפצים יום יומיים. אלא שלנצנר מצייר את אותם חפצים הכי משמעותיים עבורו – המכחול, הצבעים ומשטחי הבד, הם הם מרכז חייו, ואף הם הופכים בציור הריאליסטי שלו ל"גיבורים" של ממש.

מיכל אשכנזי, מציירת משטחים מופשטים בצבעוניות עזה, דומיננטית, מבקשת לבנות את הפינות שלה במעין היגד על "מהי אמנות". צורות גיאומטריות בונות את הפינה שלה. חדה, ברורה ועם זאת ציורית מאד, פסטורלית משהו.

יהודית בריקמן, מוקסמת אף היא מחפצים, אלא שהבחירות שלה והמחבר שהיא יוצרת בין החפצים, בונה עולם הזוי, כמעט סוריאליסטי. כך הופכת בובת ראווה משונה למעין "אולימפיה" מודרנית, שוכבת בפינתה הזוויתית מחייכת באירוניה אל העולם, אומרת לא אומרת משהו על שפת האמנות, על אסתטיקה ויופי.

מיכל בורג, בוחרת פינה בגוף המתכתבת עם פינות בחלל. פינת הגוף, הרגליים, הופכות אצלה למעין דיוקן עצמי של דמויות שונות ממעמדות שונים.

נחמה התרסי, עוסקת גם היא כביכול ברגליים. התרסי בונה מיצב המורכב כל כולו מאימומי נעליים, מגרות ומסגרות. אלא שאלה משמשים כמטאפורה למצב קיומי. האימומים של התרסי מתכתבים גם עם ההיסטוריה שלנו, פרטית וציבורית כאחד, מיצב המעלה הרהור על בדידות ועל מקומו של האדם בעולם הזה.

אתי שרוני, צילום מטופל

אתי שרוני, צילום מטופל

ברברה יששכרי מבצעת תחקיר של ממש, היא עוקבת ומצלמת דמויות בתחנות אוטובוס. כל אדם נכנס לתוך התחנה ובוחר את הפינה המוגנת ביותר עבורו, מבקש שלא להתחכך, מחפש את הניתוק ולו לרגע. תחנת האוטובוס מהווה עבורה נקודת התחלה, ממנה היא בונה "סצנה" משלה. מביאה את נקודת המבט שלה על הצורך האנושי – בסיסי הזה, ב"חדר משלה".

אתי שרוני, מנסה אף היא לבדוק את הפינות שלה מכל זווית אפשרית. אותן פינות קונקרטיות בחדרי חדרים, מתכתבות עם נוף. נוף – גוף. נדמה ששרוני בונה את כל עולמנו מרב שיח של פינות – פינה בנוף, בחלל, בגוף.

אדית כהן ג'וור, עוסקת אף היא בקשר בין הנוף לאדם. ג'וור מצלמת אנשים בטבע ובונה בעזרת המכחול סביבה חדשה. פינות שבטבע ופינות שבלב.

גילה שנל, ברלין

גילה שנל, ברלין

דינה סמדר מתחקה אף היא אחר פינות של אנשים. יוצרת דיאלוג מרתק בין האדם לחלל סביבו. בין אנשים לקירות, למדרגות ולגומחות. דווקא האנשים ה"מתחבאים" מרתקים אותה, מסתירים ומגלים סוד כמו כולנו.

נדמה שגם המיצב הפינתי שיצרה גילה שנל, מגלה ומסתיר סוד. את המיצב יצרה שנל בעקבות ביקור בגרמניה, עיר הקשורה להיסטוריה המשפחתית שלה אז והיום. מקומות שונים בעיר היפה אך הטעונה הזאת עולים בהדפסיה. לוחות האבץ עליהן היא יוצרת משדרים קור נוראי ועם זאת היא קורעת פתחים בתוך הנוף, בתוך המרחב המורכב והקשה הזה. בונה מיצב שהוא הפינה האישית בליבה, אך אולי גם בליבותינו שלנו.

לכל אמן נקודת המבט שלו, במסע השולח גם את הצופה אל הפינות הנסתרות והגלויות בחייו.


פתיחה: 10.5.07 (ללא אירוע)
שיח גלריה: 11.5.07 בשעה 10:30
נעילה: 30.5.07
שעות ביקור: א'-ה' 10:00-13:00, 14:00-20:00
ו' 09:00-13:00
כתובת: מרכז הבמה, רח' הכרמל 20, גני תיקווה
טלפון: 03-7375778

תגובות