שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
כתבות נוספות

6 בספטמבר 2007הדפס
אמונות ומאמינים – מוזיאון רוקפלר מחדש ימיו כקדם

נחל חמרתחושת הוקרה מצד תרבות המערב, זו התחושה שתחושו כאשר תבקרו במוזיאון רוקפלר. ההרגשה היא כמו להיות בחו"ל או לנסוע בזמן, וכל זה קורה בארץ. המוזיאון מחבר בהרמוניה את המערב אל קדמוניותה של ארץ ישראל. ומשלב אדריכלות מסורתית וחדשנית אשר חודרת לנשמה ואשר לא ניתן להישאר אדישים בפניה.

אוצרי התערוכה: פאוזי איברהים דר' טלי אורנן

מוזיאון רוקפלר להיסטוריה וארכיאולוגיה ממוקם בבניין המהווה ציון דרך בתולדות מזרח ירושלים. במוזיאון מצוי אוסף מרשים של עתיקות, וממצאים רבים וחשובים אשר נחשפו בחפירות שנערכו בארץ בתקופת המנדט הבריטי (1920-1948) מאזור ירושלים ומארץ ישראל כולה.

בנין המוזיאון משלב את הישגי האדריכלות המערבית עם השפעות מזרחיות. במוזיאון נערכות תערוכות קבע, ותערוכות מתחלפות מחפירות חדשות ומוצגים מיוחדים. התערוכות ערוכות באופן כרונולוגי לצד תצוגות נושאיות מתקופת האבן ועד 1700.

המבנה המיוחד של המוזיאון נחשב לאחד מהיפים בירושלים ושוכן קרוב לפינה הצפון מזרחית של חומות העיר העתיקה. המוזיאון נבנה מתרומות הנדבן האמריקאי ג'ון דייוויד רוקפלר הבן ונקרא על שמו. המוזיאון נבנה בשנות השלושים בידי האדריכל הבריטי אוסטין סנט ברב הריסון, אשר משלב בהרמוניה מקסימה מסורות אדריכלות אנגליות עשירות,עם מסורות אדריכלות מזרחיות לצד חידושים אדריכליים ונחשב ציון דרך בתולדות האדריכלות המודרנית בארץ.

אוסף הארכיאולוגיה של המוזיאון כולל חפצים נדירים שהם אבני יסוד בארכיאולוגיה המקומית, המוצגים הם פריטים שנתגלו בחפירות הראשונות של האתרים החשובים בארץ: שומרון, בית שאן, לכיש, מגידו, ואתרים נוספים. התצוגה היא התצוגה המקורית.

מוזיאון ישראל מציג יצירות מופת מאספיו הארכיאולוגים במוזיאון רוקפלר. התערוכה חדשה, ונפתחה ב-6 ביוני 2007 למשך שנה. התערוכה נקראת אמונות ומאמינים: אמנות עתיקה ממוזיאון ישראל.
דיוניסוס אל הייןבתערוכה שלושים וארבעה חפצים מרכזיים ובולטים מתצוגת הקבע של מוזיאון ישראל אשר לאור תהליך ההתחדשות באגף הארכיאולוגי הועברו מיטב המוצגים לתערוכה החדשה ברוקפלר. המכנה המשותף לכל החפצים הללו הוא שכולם זורעים אור על הדת ועל הפולחן של התושבים הקדומים של ארץ ישראל והם מקור ראשון במעלה להבנת אמונותיהם של המאמינים הקדומים.

במוצגים פסל של אל הסערה מן המאה ה-13 לפני הספירה, פסל פרהיסטורי מהגלגל מלפני כעשרת אלפים שנה, כלים-פסלים המציגים מאמינים, פסלי אבן מרהיבים של אל היין דיוניסוס ושל ארטמיס אלת הציד, ועוד. כל אלה מוצגים במוזיאון רוקפלר.


מוזיאון רוקפלר,רח' סולטאן סוליימן 27, ירושלים. טל': 02-6282254.
שעות הביקור: ימים א', ב', ד', ה': 10.00-15.00, שבת: 10.00-14.00.
ניתן להגיע בהסעות מאורגנות היוצאות ממוזיאון ישראל בתאום מראש

תגובות