שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
גלריות ומוזיאונים לאמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
כתבות נוספות

20 בספטמבר 2007הדפס
טבולה ראסה – סרחיו דניאל ודניאל בהריר בגלריה ה.ריכטר

ביום שלישי, 25 בספטמבר 2007, בשעה 20:00, תיפתל תערוכתם של סרחיו דניאל (ציור) ודניאל בהריר (פיסול ברונזה) בגלריה הוראס ריכטר, יפו העתיקה.

אוצרת: אביבי כנרת

סרחיו דניאל, דוד ופולהניחוח קלאסי ראליסטי מתובל, לעיתים מפולפל, בקורטוב עכשווי. ניכר הגעגוע לאיכויות גילדות הרנסנס ברומא ופירנצה. הנגיעה בקלאסיקה מקורה בחופש הביטוי, והאינטראקציה בין איפוק להתרסה.

דניאל בהריר יוצק גוף בתנועה, בקנאות אנטומית מצטנעת. סרחיו דניאל טובל בצבע סיטואציות, התבוננות, הצצה ומניפולציות אישיות אירוניות. הבנת החומר, המצע, הטכניקות, הרגישות והדינמיקה בניהן בתהליכי היצירה – בציור ובפיסול, סוחפות את המתבונן למסע ויזואלי מרתק.

"אין זיכרון, אין חיים ואין אהבה בלי אמנות. המוזה היא בעיני חלק נכבד ביצירה, ועם הזמן היא מקבלת מהות קיומית נפרדת, שממשותה חיונית להמשך יצירתי" דניאל סרחיו צ'רטקוף. "טבולה ראסה" צופנת בחובה אוספי יצירות מפרקי חיים פורים ומגוונים של הצייר דניאל סרחיו, בד בבד שזורה בה התערוכה "הארץ המובטחת".
חלק מתהליך הולדתה נחשף בגלריה לפני חודשים מספר במיצב "סקיצות Hard-Core" אשר הציג את חייו כאמן תוך כדי עבודה. במיצב "סקיצות Hard-Core" נתנה האפשרות לצפות פרונטלית בדניאל עובד על התערוכה "הארץ המובטחת" – האמן עודד את הצופה להתקרב אליו, להסתובב סביבו לנסות להיות מעורב. התערוכה "טבולה ראסה" מאפשרת לצופה לתור אחר היוצר בסקרנות דרך יצירותיו באינטימיות אוביקטיבית, בלתי מובכת מנוכחותו.

דניאל מתאווה לנוע אל העולם ההולך ונסוג, אל היש/אין זיכרון, יש/אין חיים, יש/אין אהבה. היש והאין נוגעים ללא הרף בגעגוע בציורים ניכרת השאיפה לתאר את ה"רווח" שבין הציור לזיכרון, לחיים, לאהבה. על רצונו לאחוז באלה באמצעות המכחולים והצבע על הבד מספר דניאל: "אני מנהל דיאלוג פתוח עם הזמן ושלושת מרכיביו, העבר, ההווה והעתיד."

האמן מנהל דו-שיח עם הצופה מתוך מאבק חסר פשרות עם המציאות. דומה שבכל אחד מציוריו מתרחשת דרמה. ההסתכלות החוצה היא בעצם התבוננות פנימה עם תשומת לב לפרטים כאשר המציאות – לפחות זו המושגת בעין הגשמית – בת חלוף.

דניאל בהריר, Torsoהתערוכה טבולה ראסה "קורמת עור וגידים" תרתי משמע בהתייחסות ליצירות הפיסול של דניאל בהריר. מחקר, התבוננות, ההתעמקות ולמידה אובססיבית של אנטומית הגוף האנושי בתנועה אינה מרפה מידיו של דניאל. התנועה מחייה את הפסלים ומניעה את דמיון הצופה לתרחיש זה או אחר. התנועה נופחת ביצירות חיים ומנתקת אותם ואת המתבונן מקשיות החומר היצוק – ברונזה.

מכון וינגייט אימץ את כישרונו הראליסטי של דניאל בהריר להמחשת ענפי הספורט השונים בעוצמת הקפאת תנועת הגוף במאמץ. פסלי הספורט של דניאל ברחבי המכון במימדי 2 מטר, ממחישים את הייחודיות של אמנות הספורט הבאה לידי ביטוי בתנועה של כל פסל. בנוסף למטמון הפסלים אשר נחשף בסטודיו של דניאל, מוצגים דגמי הפסלים המוצבים במכון וינגייט.

הדמויות מדגישות את הקשר בין עולם הספורט לבין ההוויה האמנותית, בשאיפה לחלוק את עוצמת החוויה בכל פסל, והצורך שמרגיש האדם במחשבה ובתנועה בשאיפתו להגיע למצוינות מרבית. הדמויות המגולמות בתצוגה זו מדגישות את האנרגיה הקינטית הטבועה בגוף האדם, המהווה מקור השראה לאדם וליוצר המתבוננים בה.

דניאל בהריר

דניאל בהרירפסל ואמן ישראלי שנולד באנגליה ב-1956. את השכלתו העיקרית רכש בארץ מוצאו, ובשנת 1980 עלה לארץ והמשיך את לימודיו באמנות. בין השנים 1986 ו-1987 לימד פיסול בבית – הספר לאמנות "מימד" בתל אביב. בשנת 1987 הוא מלמד פיסול בטכניקות יציקה מברונזה במרכז ללימודי אומנויות ביפו. כמו כן הוא מרצה ומדריך אורח בסמינרים ומלמד באופן פרטי בסטודיו שלו. דניאל בהריר השתתף בתצוגות אישיות וקבוצתיות ובתערוכות בארץ ובחו"ל. ניתן למצוא פרטי אמנות שלו באוספים פרטיים ברחבי העולם.

סרחיו דניאל

יליד ארגנטינה (1962). עלה לארץ בשנת 1969, כאן השלים את לימודיו. שרת ב"גולני". מצייר ומציג מזה 18 שנים, עד 1989 חי ויצר בחיפה. את תערוכת היחיד הראשונה הציג כבר בשנה בה החל לצייר.

בין השנים 1989-1994 חי ויצר בלוס אנג'לס והציג את יצירותיו בגלריות ומוזיאונים בעיר. חבר לקבוצת אמנים, נוהו, ששמה לה למטרה את שילוב האמנות בקהילה. בפרויקטים קהילתיים במסגרת הקבוצה עבד דניאל עם נוער עבריין (דוברי ספרדית). בלוס אנג'לס, מוקף בתרבות היספאנית, ביסס את סגנונו הלטיני ומיזג אותו עם ההשפעות התרבותיות הים תיכוניות. אלמנט זה בא לידי ביטוי בצבעוניות העזה שמאפיינת את עבודתו האמנותית. בארה"ב התנסה דניאל בסגנונות וטכניקות רבות במסגרת עבודתו כצייר תפאורות וציור billboards (ציורי קיר, בעיקר פורטרטים בפורמטים גדולים) נטש את הסוריאליזם והחל לחבר את האבסטרקט הפיגורטיבי לריאליזם.

סרחיו דניאל, חלוםב-1994 חזר דניאל לארץ אל הזירה האמנותית התל אביבית ומיקם את הסטודיו בפלורנטין. בשכונה החל לחקור את האורבניות המקומית. הקוסמופוליטיות של השכונה, היוצרת חיבורים אנושיים כמעט בלתי אפשריים, ענינו מאד את דניאל כל באשר לחיבור שבין האמנות ל"מציאות" ובין האמנות לנפש ונשמת האמן: רפלקסיה על רפלקסיה.
המעבר לתצוגה בסטודיו, הרחם היולד של האמן, היה למקומו הטבעי. הסטודיו הפך במשך הזמן למוקד משיכה למבקרים מכל הארץ ולמקום מפגש בין יוצרים אחרים בני השכונה. הקראת שירה הרצאות, סדנאות הופעות אינסטרומנטאליות וכמובן מיצבים ותערוכות, מצאו בית חם ומפרה.

כחוט השני עוברת התעניינותו של דניאל בהשתקפות החיים באמנות, בבחירת נושאי הפרויקטים בהם עסק דניאל בכל שנות יצירתו, ובדרך כלל השתקפות חייו האישיים ופנימיותו. דבר המוצא את ביטויו בריבוי ציורי הדיוקן העצמי מול המראה, או סביבתו המאוד קרובה – הסטודיו.


פתיחה: 25.09.07 בשעה 20:00
נעילה: 20.10.2007
שעות פעילות: ב'-ה' 10:00-16:00, ו' 10:00-13:30,
שבת ושבתון 10:30-14:00
כתובת: סמטת מזל אריה 24, יפו העתיקה

תגובות