שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
הדינוזאורים באים

לאחר כ-65 מיליון שנים – מנפיק היונק הומו-סאפינס, הידוע בכינויו "האדם", כרטיסי פלסטיק לציון הדינוזאורים – זוחלים מעידן המזוזואיקון ששלטו בכדור הארץ במשך כ-150 מיליוני שנים.

אמנון טל

טלכרט טירנוזאורוס רקסאת שם כותרת המאמר בחרתי מכרטיס שיצא לאור בשנת 1993 בצ'כיה, וכן מפרסום סרט חדש בנושא הדינוזאורים. אגב, הכיתוב על גבי אותו כרטיס הוא בגרמנית. בנוסף לארצות הברית, האוסף הטמטי העיקרי שלי הוא בנושא הדינוזאורים. כשחושבים על כרטיסי טלכרט בנושא, נזכרים כמובן בסדרה הישראלית בת 5 הכרטיסים שהנפיקה בזק בשנת 2000 לרגל הקרנת הסדרה הבריטית של ה-BBC בטלויזיה הישראלית ואולי נזכרים בעוד מספר קטן של כרטיסים מחו"ל. אך כשמתחילים לאסוף, מגלים מספר לא מבוטל של כרטיסים. ראשית, יש להגדיר את הכרטיסים בנושא כדי ליצור מסגרת לאוסף. ידוע לי מעמיתיי לתחביב שהם אוספים גם דרקונים, חיות פרה-היסטוריות אחרות, זולחים למיניהם ומפלצות דמיוניות. אני מצידי כללתי רק דינוזאורים ובלבד שהם מצויירים מסרטים וקומיקס, הגם שלא תמיד הם נאמנים למקור.
כרטיס Prepaid מעניין הופק בארץ ע"י חברת ר.י.פ. קום בע"מ. חלקו העליון של הכרטיס חתוך בצורה מעניינת לפי ראש הדינוזאור, ואינו מושלם בצורה מלבנית כמו חלקו התחתון.

טלכרט גלימימוספירוש המילה דינוזאור הוא "לטאה נוראה". המדענים מחלקים אותם לפי עצם אגן היריכיים ל-2 קבוצות: אגן הזוחלים ואגן הציפורים. ואכן, מספר דינוזאורים מזכירים לנו ציפורים בצורתם. הגלימימוס מארגנטינה מזכיר לנו במבנה גופו את היען. האכיאופטריקס (כנף עתיקה) הוא לדעת מדענים רבים החוליה המקשרת בין הדינוזאורים לבין הציפורים. גם היום מזכיר לנו עור רגליהם של בעלי כנף רבים את קשקשי הזוחלים. ראשית החיים על פני כדור-הארץ החלו לפני כ-2 מיליארד שנה בצורת חיים חד-תאיים ימיים מיקרוסקופיים, מהם התפתחו צמחים ובעלי חיים גדולים ומורכבים יותר. בהמשך התפתחו הדגים, חלקם בעלי סנפירים חזקים וריאות מהם התפתחו הדו-חיים. מאותם דו-חיים התפתחו הזוחלים הראשונים והדינוזאורים. כרטיס ליברי (מזוייף לדעתי) מתאר את השלב בו הדו-חיים עלו מהים ליבשה.

זוחלים דו-חייםהדינוזאורים חיו בעידן ההמזוזאיקון (65-250 מיליון שנה), עידן זה מתחלק ל-3 תקופות: תקופת הטריאס 250-200 מיליון שנה, תקופת היורה 200-140 מיליון שנה ותקופת הקריטיקון 140-65 מיליון שנה. הדינוזאורים נכחדו באופן פתאומי והמדענים חלוקים ביניהם לגבי הסיבה. קיימות בעניין כ-100 תיאוריות שונות, חלקן דימיוניות וחלקן מבוססות יותר וקרובות למציאות. שלא כמו היונקים, שלהם כושר הסתגלות גבוה לשינויים במזג-האוויר, הדינוזאורים, שהם קרובי משפחה של הזוחלים, היו קרוב לוודאי בעלי דם קר (אם כי לא כולם). בתקופתם מזג-האוויר היה נוח, חם ולח שאיפשר את קיומם. מספר תיאוריות קבעו את סיבת הכחדת הדינוזאורים בשינוי מזג-האוויר, לדוגמה סידרת התפרצויות הרי-געש או נדידת יבשות או פגיעת מטאור. שינויי מזג-אוויר פגעו גם בצמחייה שהיתה חלק דומיננטי בשרשרת המזון.

טלכרט דיפלודוקוססדרה פרטית משנת 1993 הונפקה באוסטריה. בסדרה 2 כרטיסים עם תמונות שונות, בצבעים חמים של חום וכתום, במהדורה של 900 יחידות בשם "דינוזאורים חיים", ועוד 2 כרטיסים עם אותן תמונות אך בגוון אפור קודר, במהדורה של 600 יחידות בשם "דינוזאורים מתים". באותה שנה, הונפקה סדרה אוסטרית נוספת במהדורה של 1,000 יחידות עם 3 כרטיסים: טריסרטופס, טירנוזאורוס ובכיאוזאורוס, הדינוזאור הכבד ביותר ששקל כ-78 טונות והגיע לאורך של כ-23 מטרים. הדיפלודוקוס היה אחד הדינוזאורים הארוכים ביותר, כ-30 מטרים אורכו. בתמונה רואים דיפלודוקוס מסדרה אנגלית גדולה בת 52 כרטיסים. בצידה השמאלי של התמונה מצויינת התקופה בה התקיים כל דינוזאור. עוד 3 כרטיסים דומים, אך לא מאותה סדרה, יש לי מאנגליה.

הטלכרט הטמטי האולטימטיביכרטיסים נוספים מאנגליה הונפקו בסדרות שונות, כמו סדרת הנוער בת 12 כרטיסים שונים שאחד מהם מוקדש לדינוזאורים, וסדרת הסרט "צעצוע של סיפור" בה 6 כרטיסים כאשר אחד מהם מציג את אחת מדמויות הסרט - דינוזאור צעצוע. כרטיס נוסף מאנגליה נקרא "הטלכרט הטמטי האולטימטיבי" שמראה נושאי איסוף שונים וביניהם דינוזאור. יש לי האוספי עוד 5 כרטיסים מאנגליה מחברת מרקורי. האנגלים היו הראשונים שהחלו לחקור את הדינוזאורים בצורה רצינית בתחילת המאה ה-19, המחקרים התבססו מאז ועד היום על תגליות מאובנים שונים כגון עצמות, שיניים, ביצים, גללים, עקבות רגליים בקרקע וצמחים מאותה תקופה. כיום הצטבר כבר ידע רב על הדינוזאורים ותגלית רודפת תגלית עד שלפעמים סותרת תיאוריה קודמת. המדע מזהה שמית מעל ל-1,000 סוגי דינוזאורים. אגב, הדינוזאור הקטן ביותר היה בגודל של תרנגולת בת ימינו. ממצאים רבים ושלדים משוחזרים ניתן לראות במוזיאון ההיסטורי הלאומי (מוזיאון הטבע) שבלונדון.

טלכרט שלד דינוזאורמספר ארצות מדגישות ממצאים רבים של דינוזאורים על אדמתם בהוצאת טלכרטים, כמו אוסטרליה עם סדרה בת 3 כרטיסים, או ארגנטינה עם סדרה בת 15 כרטיסים. סין עם 2 סדרות, האחת בת 5 כרטיסים המראה מקדימה את תמונת הדינוזאור ובגב הכרטיס את השלד המשוחזר של אותו הדינוזאור כאשר לידו מבנה שייתכן כי הוא המוזיאון בו מוצגים ממצאים אלה. הסדרה השנייה בת 4 כרטיסים מציגה את המאובנים כפי שנתגלו באדמה. גם טורקיה הנפיקה כרטיס המראה תצוגת שלדי דינוזאורים במוזיאון. בקובה יצאה סדרה בת 3 כרטיסים בשם "העמק הפרה-היסטורי" סנטיאגו-קובה בה כרטיס אחד מוקדש לדינוזאורים.

טלכרט פטרנודוןגם ארצות הברית הנפיקה 3 כרטיסים, עם תמונה של דינוזאורים על בולים, כפי שהוציא הדואר האמריקאי לפני-כן. בתמונה פטרנודון, קרוב משפחה של הדינוזאורים, בעל מוטת כנפיים של יותר מ-5 מטר. הכנפיים היו בנויות מעור שנמתח עד קצות 4 האצבעות שלו. הפטרנודון היה דואה מצוקים ושולה דגים במעופו. עוד הרבה לפני שנתגלו הדינוזאורים, מזה אלפי שנים, הסינים מאמינים בדרקונים. אנו מכירים אגדות רבות מאירופה בתקופת ימי-הביניים, בהן נילחם אביר אמיץ בדרקון אימתני. כולנו מכירים גם את אגדת המפלצת מלוך נס. תמיד היו לאדם דמיונות על מפלצות מפחידות ולכן גילוי הדינוזאורים מצא קרקע דמיונית פורייה אצל האדם לסיפורים אין ספור, בהם מככבים הדינוזאורים האימתניים לצד האדם.

טלכרט משפחת קדמוני (הפלינסטונס)אמנם הדינוזאורים נכחדו לפני כ-65 מיליוני שנים, ואבי האדם הקדמון הופיע רק לפני כמיליון שנה, אך עדיין תיאוריות דמיונות שונות גישרו על פער השנים ללא קושי מיוחד. גם לאחר המצאת הקולנוע לא נשכחו הדינוזאורים, אלא הפכו ללהיטים ומיכרות זהב. מאחר והשחקן הראשי נכחד מזמן, התעורר הצורך בטכנולוגיות שונות, בהתאם להתפתחות הקולנוע. תחילה, השתמשו בלטאות שהוגדלו בהשוואה לחפצים שונים ובני אדם, אחר כך נבנו מודלים שונים של דינוזאור אשר צולמו פעמים רבות, כל פעם בשינוי קל, וברצף התמונות נראה הדינוזאור בתנועה. כמובן שהיו גם הסרטים המצוירים, כגון "דנבר הדינוזאור האחרון", או מר קדמוני (הפלינסטונס), סדרת הטלויזיה הפופולארית משנות ה-60 בה מככב הדינוזאור "ברני" כחיית המחמד של המשפחה. בסינגפור יצאו 5 כרטיסים לכבוד הסדרה. לאחרונה צולם גם הסרט באורך מלא.

2 סדרות נוספות, יצאו בסינגפור לכבוד הסרט המצויר של אולפני יוניברסל “The land before time", האחת בת 5 כרטיסים, והשנייה בת 6 כרטיסים בפולדר מהודר. גם חברת "דיסני", לא רצתה להישאר מאחור, והבינה שבנושא דינוזאורים, ניתן "לעשות קופה". ואכן סרט באורך מלא "הדינוזאורים" יצא מאולפניה. סין הנפיקה סדרה בת 6 כרטיסים, ותאילנד הנפיקה 10 כרטיסים לכבוד הסרט הנ"ל.

טלכרט הסרט הדינוזאוריםאפילו הגדול מכולם, הבמאי היהודי סטיבן שפילברג, החליט לגזור קופון, והוציא את הסרט "פארק היורה", עם אפקטים מדהימים, בטכנולוגיות מחשב מתקדמות. הסרט הפך בין-לילה לשובר הקופות מס' 1 בכל הזמנים. ועם הצלחה אי אפשר להתווכח, כך שאפילו שפילברג הסריט את ההמשכים "פארק היורה 2" ו-3. סרטיו אלה של שפילברג הניבו מבול של כרטיסי טלכרט.
באוסף שלי ישנם הכרטיסים הבאים בנושא "פארק היורה": 3 מסינגפור, 4 מבלגיה, 4 מניו-זילד, 10 מארגנטינה, 4 מהונג-קונג, 4 מטיוואן, 4 מגרמניה, 3 מיפן, 3 פריפיידים מחברת “Call 2 One" מתאילנד (חסר לי כרטיס אחד של 800 יח').

טלכרט סטגוזאורחברה אחרת בתאילנד הוציאה 8 כרטיסים. סינגפור הנפיקה מספר לא מבוטל של כרטיסי דינוזאורים. בסדרה היתולית בת 8 כרטיסים, הציגה דינוזאורים בתפקידי בני אדם, ושילבה את התפקיד עם השם "זאורוס". לדוגמה: מומאזאורוס במשמעות אמא-זאורוס, דדאזאורוס במשמעות אבא-זאורוס, סקרטריזאורוס במשמעות מזכירה-זאורוס וכו'.
ברזיל הנפיקה סדרה בת 10 כרטיסים. בתמונה נראה סטגוזאור ("לטאה בעלת גג" על שם הלוחות שעל גבה). באמצעות לוחות אלו, ויסת הסטגוזאור את חום גופו, בעמידה מול קרני השמש או הרוח לפי הצורך. בקצה זנבו 4 דורבנות מסוכנים, 2 בכל צד, בעזרתם הוא התגונן מפני טורפים.

טלכרט דיפלודוקוסצ'כיה הנפיקה סדרה בת 5 כרטיסים, מהם 2 בהוצאה פרטית ובמהדורה מוגבלת. אצל האיגואנודון ניתן לזהות את הדורבנות, היוצאות מכף רגלו הקדמית, כהגנה מפני הטורפים. מעריכים שהאיגואנודון חי בלהקות כדי שיוכל להתגונן ביתר קלות. דנמרק הוציאה כרטיס פרטי במהדורה של 2,500 יח', על גבי אחד הכרטיסים מופיע המפורסם שבדינוזאורים, טירנוזאור רקס. דינוזאור אימתני, הגדול בטורפי היבשה שהתהלכו על פני כדור-הארץ בכל הזמנים. ראשו היה ענק באורך של כ-1.2 מטר ומלתעותיו חזקות במיוחד. המשיכה שיש לאדם אל הדינוזאורים, הוא בשל גודלם העצום ביחס אליו. גרמניה הוציאה סדרת פאזל בת 3 כרטיסים כאשר בגב הכרטיסים ניתן לראות את הדינוזאורים ביחס לגודל האדם. כשם שבמהלך האבולוציה צוואר הג'ירפה התארך, כך גם צוואר הדיפלודוקוס התארך, כדי להגיע לעלים וענפים בצמרות העצים. דינוזאור זה היה צריך לאכול כמויות עצומות של עלים מידי יום, ולכן השקיע את רוב זמנו באכילה. על מנת לעזור למערכת העיכול שלו בפעולתה נהג לבלוע אבנים שיקלו ויזרזו את פעולת העיכול.


פורסם לראשונה בבטאון עמותת אספני הטלכרט בישראל, גיליונות מס' 30/31, יולי/ספטמבר 2005.

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
1.לידיעתכם : הדינוסאור הארוך גלעד צוקרמן גינס28/01/2008 13:40

ביותר מוערך ב 56 - 62 מטר. השם שנתן לו הוא "אמפיסליאס פראג'ילימוס" ושריד ממנו נתגלה על ידי אדוארד דרינקר קופ בשנת 1878 בארצות הברית.

[הוסף תגובה]