שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר

11 באפריל 2008הדפס
שטר בעריך 20 ₪ מפולימר יופץ לציבור החל מהשבוע הבא

במקביל תופץ מהדורה מיוחדת בת 1,800,000 שטרות לרגל חגיגות ה- 60 למדינת ישראל.

מקור: בנק ישראל

שטר בעריך 20 ש"חמבנק ישראל נמסר, כי החל מיום ראשון ה- 13/04/08 יופץ לציבור שטר בעריך 20 ₪ מפולימר, וזאת באמצעות הבנקים המסחריים ובנק הדואר. בנוסף, לרגל חגיגות ה- 60 למדינת ישראל, תופץ לציבור כמות מוגבלת של 1,800,000 שטרות מפולימר אשר ישאו את הכיתוב "שישים שנה למדינת ישראל". הפצת שטרות אלו לציבור תחל גם היא ביום ראשון ה-13/04/08, ותיעשה רק באמצעות מכשירים אוטומטיים למשיכת מזומנים המספקים שטרות של 20 ₪. מכשירים כאלה קיימים בחלק מהבנקים: דיסקונט, מרכנתיל דיסקונט ואוצר החייל. השטרות מפולימר יהלכו במחזור, במקביל, לשטרות העשויים מהנייר המסורתי.

איכותם של השטרות בעריך 20 ₪ מנייר, המהלכים כיום במחזור, ירודה מאוד כתוצאה מריבוי גלגוליו של שטר זה בשווקים. ייצור השטרות מחומר הפולימר ישפר את עמידותם ואת אורך חייהם. הפולימר הוא חומר מעין פלסטי המספק לתעשיית השטרות יתרונות חשובים, שאחד מהם הוא עמידות גבוהה המאריכה את חיי השטרות. לאור יתרונות הפולימר, הולך וגדל השימוש בו בעולם, וכיום 26 מדינות אימצו אותו לצורך הנפקת שטרות, ביניהן: אוסטרליה, הונג-קונג, ניו-זילנד, סינגפור ועוד. ישראל היא המדינה ה-27 אשר מאמצת שטרות מפולימר.

שטר בעריך 20 ש"חעיצובם של השטרות מפולימר ושל השטרות מנייר – זהה, מלבד שינויים קלים המתחייבים בסימני הביטחון; הבולט שבהם הוא חלון שקוף המאפיין את השטרות מפולימר ומהווה סימן ביטחון קל לזיהוי בידי הציבור. על גבי החלון השקוף בשטרות החדשים צרוב המספר "20".

הכנסתו למחזור של השטר מפולימר נעשית בהתבסס על נסיון שנצבר ב-26 מדינות כאמור, ובליווי של חברת Securency מאוסטרליה – יצרנית החומר ממנו עשוי השטר (BOPP). כפועל יוצא, בנק ישראל פעל החל מחודש ינואר שנה זו ליידע ולהדריך את המשתמשים הגדולים במזומנים במשק אודות הכנסתם הקרובה למחזור של השטרות מפולימר ואופן השימוש בהם. בין היתר, שותפו בתהליך הבנקים, חברות התחבורה ציבורית, חברות הדלק, רשתות המזון והפארם, ארגוני סוחרים ועוד.

בנוסף, במהלך חודש פברואר מסר בנק ישראל שטרות דוגמא מפולימר לגופים הבאים: בנקים, יבואנים של מנגנוני מכונות אוטומטיות וחברות המפעילות מכונות אלו. מסירת השטרות נעשתה למטרת כיול והתאמה של המכונות לשטרות הפולימר. חלק מהגופים המפעילים מכונות אוטומטיות טרם סיימו את הליך ההתאמה של המכונות לשטרות הפולימר; מבדיקה שנערכה מול אותם גופים עולה כי התהליך יסתיים בשבועות הקרובים.

מקור: בנק ישראל

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
1.אממ...sol23/05/2008 10:03

האם ישנו צפי לגבי החלפת כל השטרות לפולימר?
הרי בסופו של דבר זה יגיע...

[הוסף תגובה]