שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
גלריות ומוזיאונים לאמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
כתבות נוספות

8 ביוני 2008הדפס
מסע – ראאד בואיה בתערוכת צילומים בגלריה החדר

ביום חמישי, 19 ביוני 2008, בשעה 20:00, תיפתח תערוכת היחיד של ראאד בואיה "מסע" (رائد بواية / رحلة) בגלריה החדר. התערוכה תינעל ב-26/7.

אוצרת: איריס מנדל

ראאד בואיה, ללא כותרת, 2007תערוכת היחיד של ראאד בואיה "מסע" כוללת עבודות ממספר סדרות שצולמו במהלך השנים האחרונות. הצילומים חולפים על פני מקומות שונים – פלסטין, רומניה וצרפת – ומתמקדים בעיקר בפן האנושי והיומיומי. בואיה מצלם את האדם באשר הוא תוך ניסיון להאיר את פנימיותו וזהותו האינדיווידואלית. צילומי השחור-לבן כמו נמנעים מרקע עודף, הם נאחזים בפרטי נוף מעטים ומתרכזים בדמות האנושית המופיעה בפשטותה במרכז הקומפוזיציה ומקבלת את מלוא הדגש.

ראאד בואיה (1971) יליד הכפר הפלסטיני קטנה שליד ירושלים החל את לימודיו בשנת 2001 בבית הספר לצילום מוסררה. עם סיום לימודיו התקבל למלגת השהות והיצירה של "הסיטה" בפריס ומאז הוא מתגורר בה. לא מן הנמנע כי ניידותו וזרותו, הן בישראל הן באירופה, הן שהובילו את בואיה להתעניין ב"אחר" ולחתור אחר מסע אנושי חוצה גבולות של שולי החברה. גיבוריו הם צוענים, חולי נפש, כפריים פשוטים, מהגרים, עובדי פחם, אנשי רחוב ועוד. כולם זוכים להתבוננות מנקודת מבט שווה, לא מתנשאת, עד כי ניכרת תחושת האינטימיות והקרבה בין המצלם למצולם. ללא פאתוס או ביוּם מצליח בואיה לגעת ברבדים הפנימיים העמוקים של מצולמיו, לשקף מן האמת החבויה של זהותם ולספר את סיפורם. הקומפוזיציות פשוטות וישירות, הפורמט ריבועי והצבעוניות מוגבלת לשחור ולבן. "יכול להיות שבעיני הצבע יותר מדי מושך את העין ומפזר את ההתמקדות של הצופה" אומר בואיה, "כשאני מתבונן במצב שאני רוצה לצלם אני מייד רואה אותו בשחור-לבן".

ראאד בואיה, ללא כותרת, 2007רבים מהתצלומים בתערוכה שייכים לסדרות שצולמו בפלסטין תוך עיסוק במציאות החברתית ובתיאור חיי היומיום. אך בניגוד לצלמים אחרים העוסקים בכיבוש בואיה מבקש ללכת מעבר לפוליטי ומתמקד באספקט האנושי-הומאני ובזהות הפרטית. איש כוחות הביטחון הפלסטיני מישיר מבט למצלמה כשהוא מתואר בסיטואציה יותר ביתית מאשר "מבצעית" בדגש על החוויה האינטימית ועל אישיותו. בתצלום אחר מופיעים פועלים פלסטינים במקום מסתור מאולתר ומוזנח. אלו הם שוהים בלתי חוקיים הנאלצים לספוג שגרת חיים קשה ומתישה כדי שיוכלו לעבוד בישראל.  עוד מופיעים אחות האמן בסצנה ביתית, עובד באתר פחם בכפר ליד ג'נין במבט נוקב וישיר וקשישה חרושת קמטים בבית חולים לחולי נפש בבית לחם.

התערוכה בגלריה החדר מציגה מבחר עבודות מתוך הסדרות השונות כחתך רוחב מיצירתו של בואיה. היא נותנת מסגרת כללית לגבי חוויית המסע בתחנות חייו של האמן, בעבר ובהווה כאחד.


פתיחה: 19.06.08 בשעה 20:00
נעילה: 26.07.2008
שעות פתיחה: ב'-ה' 13:00-19:00,
ו' 11:00-14:00, שבת 11:00-13:00
כתובת: רח' גוטליב 11, ת"א

תגובות