הדפס
אספנות אחרת – מטבעות מוארכים

מה הקשר בין היריד העולמי בשיקגו 1893 לתחום האספנות המפתיע של מטבעות מאורכים? באילו מטבעות משתמשים ואיפה? והאם העניין בכלל חוקי.

ארז זילברשץ

מכונה למחיצת מטבעותבשלהי המאה ה-19, התחרו ביניהן הערים הגדולות בעולם על הזכות לארח יריד (Expo או World Fair), רצוי בינלאומי וגדול ככל האפשר, דוגמת היריד העולמי בלונדון 1851; היריד העולמי בניו-יורק 1931 וכן הלאה. בדומה לאירוח אירועים ספורטיביים של ימינו, בהם ניטש קרב בכל מספר שנים על הזכות לארח את המשחקים האולימפיים, אירוח של יריד בינלאומי גדול היווה בזמנו אות של כבוד לעיר המארחת, עדות ליכולתה להשקיע את המשאבים הרבים הדרושים ולעמוד בדרישות הארגון הרבות. בנוסף, יריד כזה היווה אבן שואבת לתיירים וסיפק תעסוקה והכנסה לתושבי הערים המארחות וסביבתן. ככלל הירידים נמשכו 3 עד 6 חודשים, ובמקרים מסוימים מבנים שנבנו עבור היריד, דוגמת מגדל אייפל שנבנה עבור התערוכה העולמית בפריז בשנת 1889, עדיין קיימים ומהווים אטרקציה תיירותית עד היום.

בסוף המאה ה-19 היתה שיקגו מרכז אזורי-כלכלי חשוב של סחורות כגון גרעינים, בשר ועץ לבנייה. היא גם שימשה כמרכזה של רשת הרכבות הארצית, ותעשיית המתכת שלה היתה השנייה בגודלה בכל ארה"ב. יחד עם זאת, שיקגו טרם זכתה לקבלת מעמד של "מטרופולין" ראוי לשמו, ופרנסיה הרגישו שהם זוכים ליחס מזלזל לעומת ערים "נחשבות יותר" כניו-יורק ובוסטון.

מסיבה זו, כשהועלתה בקונגרס האמריקני הצעה לציין את חגיגות 400 שנה לגילוי אמריקה ע"י קולומבוס באמצעות יריד גדול, עשו פרנסי שיקגו כל שביכולתם כדי שעירם תזכה בכבוד הגדול של האירוח. כדי להוכיח עד כמה היא רצינית, גייסה הקהילה העסקית של שיקגו קרן בסך 5 מיליון דולר עבור הקמת היריד ותפעולו, ואף התחייבה להכפיל את הסכום אם העיר תזכה באירוח. גם כיום סכומים כאלה משמעותיים ויש להדגיש, מדובר בסוף המאה ה-19! הקונגרס נזקק ללא פחות מ-8 סבבים של הצבעות עד להכרעה הסופית, בה ניצחה שיקגו בקושי רב את ניו-יורק, ואכן היריד שנפתח במאי 1893 ונמשך עד אוקטובר אותה שנה, נחשב לאירוע הגדול ביותר מסוגו בהיסטוריה.

עשרות מדינות הקימו ביתנים ותצוגות ביריד, בהן הציגו דברי אמנות, טכנולוגיה, מזון ועוד, במטרה להמחיש את האופי הייחודי לכל מדינה ואת עליונותה הטכנולוגית. ביריד הוצגו חידושים טכנולוגיים רבים מארה"ב ומשאר המדינות. חברת מכונות התפירה זינגר בחרה ביריד כפלטפורמה להשקת החידוש המהפכני: מכונת תפירה חשמלית. ביריד הוקם גלגל ענק, הגדול מסוגו בעולם באותם ימים, במשקל 4,300 טון, שהתנשא לגובה של 87 מטר, על הגלגל יכלו לשבת עד 2,160 איש בו-זמנית. בהחלט מרשים, גם במונחים של ימינו.

מטבע פני אנגלי, מגולגל במכונה בלונדון ליד ה-London Eye

מטבע פני אנגלי, מגולגל במכונה בלונדון ליד ה-London Eye

בין היתר, וכאן אנחנו מגיעים לבסוף לנושא המאמר, הוצגה מכונה, המסוגלת באמצעות ידית ארוכה להפעיל כוח של כ-20 טון ולמחוץ מטבעות כסף, תוך כדי הטבעת סמל היריד על המטבע.
כדי להנציח את היריד הופקו פריטים רבים וביניהם מדליות, מטבעות ובולים. אולם מזכרות המופקות לנגד עיניך, על המטבעות שלך, זה היה כבר חידוש אמיתי שהיכה גלים ויצר תחום חדש של אספנות, תחום הפורח עד היום, בכל העולם (כולל בישראל) - תחום ה-Elongated Coins.

מהם מטבעות מוארכים?

מטבעות מוארכים (או, בשמותיהם הלועזיים הנפוצים Elongated Coins, Squished / Smashed / Crushed Rolled Pennies), הם מטבעות רגילים ותקניים המועברים דרך מכבש גלילי מיוחד, המפעיל על המטבעות לחץ של כ-22 טון ומטביע עליהם דוגמה מיוחדת. הדוגמה חרוטה על גבי גלופה, המהווה צד אחד של המכבש, וכך המכבש "מותח", או "מועך" את המטבע ומשנה את צורתו מהעיגול המקורי לאליפסה.

מכונות כאלו נפוצות בעיקר בארה"ב, אולם ניתן למצוא כמותן באתרי תיירות בעולם כולו (גני חיות, מוזיאונים, אנדרטאות, פארקי שעשועים, ואפילו מרכזי קניות רבים). בדרך כלל המכונה שייכת לאתר בו היא מוצבת ותטביע דוגמה כמזכרת עבור המבקרים.

מטבע מהאקוואריום ב-Mall of America, Cincinnati

מטבע מהאקוואריום ב-Mall of America, Cincinnati

קיימים סוגים שונים של מכונות: מכונות המזמינות את המשתמש להטביע את הדוגמה על מטבעותיו שלו, וכאלו המכילות מחסנית של מטבעות ומטביעות עליהם בלבד; מכונות בהן על הלקוח להפעיל בעצמו את המכבש באמצעות סיבוב ידית גדולה ("מנואלה"), לעומת מכונות אחרות המפעילות את המכבש בצורה אוטומטית; ישנן מכונות המסוגלות להטביע מגוון של עד 5 דמויות שונות (כל הטבעת דמות מחייבת תשלום נוסף ומטבעות נוספים עבור ההטבעה), ולעומתן מכונות ה"מתוכנתות" מראש להטביע דמות אחת בלבד ועוד.

באתרים גדולים ניתן לעיתים למצוא מספר מכונות, כאשר כל אחת מטביעה דמויות אחרות, כגון מכונות המצויות באזורים שונים של גן-חיות: המכונה ליד כלוב הקופים תטביע דמויות שונות של קופים, בעוד המכונה ליד כלוב הדובים תטביע דמויות של דובים, וכדומה.

כבר מרגע הצגת החידוש, בתערוכה בשנת 1893, הבינו ממציאי המכונה את הפוטנציאל האספני הגלום בה, לנוכח ההתעניינות הרבה לה זכתה. בתערוכה הוצעו 2 דוגמאות שונות להטבעה על מגוון רחב של מטבעות אמריקאיים וזרים:

דוגמה ראשונה (מימין):
Indian Head Cent מ-1890 ו-Two Cent Coin מ-1865

דוגמה שנייה (למטה):
Liberty Nickel מ-1893, Seated Dime with Stars O מ-1856, ו-1853 Seated Dime Arrows.


באילו מטבעות משתמשים?

רובן המוחלט של המכונות בארה"ב (ובישראל..) מכויל לגלגל מטבעות אמריקניים מסוג סנט אחד. עד שנת 1982 הופקו מטבעות אלה מסגסוגת שרובה נחושת (95%) ומיעוטה אבץ (5%). בתחילת שנות ה-80 חלה עליית מחירים דרמטית במחירי הנחושת, ובשל כך החל האוצר האמריקאי לייצר את המטבעות מסגסוגת של 97.5% אבץ ו-2.5% נחושת. התוצאה: מטבע שנראה זהה למטבע הנחושת הקודם, אולם למעשה מורכב ברובו מאבץ עם שכבה דקה בלבד של נחושת.

הבעיה: להבדיל מהמטבעות המוקדמים, שגם אחרי שעברו "מעיכה" במכבש שמרו על צבעם הכתום והאחיד, מטבעות משנת 1982 ואילך, המועברים במכבש, אינם שומרים על צבעם המקורי והאבץ הלבן מבצבץ באופן לא אחיד לכל אורך המטבע, ומתחיל להשחיר מייד עם החשיפה לאוויר.
התוצאה: מטבעות מוארכים מלפני שנת 1982 "מזדקנים בכבוד" (צבעם כתום ואחיד, ומתכהה לאורך הזמן בצורה איטית ואחידה), נראים יפה וערכם האספני מחושב בהתאם, ואילו מטבעות סנט מאוחרים יותר משחירים כמעט מיד לאחר הגלגול, נראים הרבה פחות אטרקטיביים וכמעט אינם מבוקשים ע"י אספנים. למעשה, לכל אספן מטבעות מוארכים המכבד את עצמו יש אוסף גדול של מטבעות סנט אמריקאי מלפני שנת 1982, אותם הוא נוטל עימו במסעותיו אחר מכונות כאלו, ורק בהם הוא משתמש לגלגול...

כאמור, גם המכונות הקיימות בארץ מכוילות להטביע על סנט אמריקאי אחד, וזאת בשל האיסור להשתמש במטבעות ישראלים (ראה דיון "האם זה חוקי?" בהמשך).

בשביל מה זה טוב?

משמאל דמותו של אברהם לינקולן מוטבעת על מטבע 1 סנט. מימין מוטבעת באותה מכונה על מטבע 5 אגורות ישראלי

מכונות מסוג זה הן עסק לכל דבר. כדי להפעילן יש לשלשל מספר מטבעות כתשלום עבור ביצוע הפעולה, וכן את המטבע עליו מעוניינים להטביע. ברוב המכונות בארה"ב יש לשלשל למכונה 2 מטבעות של רבע דולר כתשלום, ולשים בחריץ מיוחד מטבע (בדרך כלל מטבע של סנט אמריקני אחד) עליו מעוניינים להטביע את הדמות.

גם הלקוחות נהנים מהעניין. עבור ציידי המזכרות מה יכול להיות טוב יותר ממזכרת ייחודית העולה סכום סמלי, שאינה צורכת מקום או משקל רב ועמידה לאורך שנים רבות? גם עבור האספנים הרבים של מטבעות אלה (בארה"ב קיימים מספר מועדוני אספנים, בהם מאות רבות של אספנים פעילים) מדובר בתחום מעניין ומגוון. ניתן "לגלגל" (המונח המקצועי של תהליך ההטבעה) מטבעות מסוגים שונים, כל עוד הן בקוטר ובעובי הדרוש. דוגמה: המטבע הישראלי של חמש אגורות, למרות שהוא עשוי ממתכת נחושת שהינה קשה יותר, קרוב מאוד בעוביו ובקוטרו למטבע של סנט אמריקאי, ובמכונות רבות בארה"ב ניתן ל"גלגל" עליו.

מאחר ומכונות לגלגול מטבעות מוארכים נפוצות כיום ברחבי העולם (כולל בישראל), ניתן להחליף מטבעות עם אספנים מכל רחבי העולם. מטבעות מוארכים, שנהגו לראשונה כרעיון למזכרות מהיריד העולמי בשיקגו, מופקים עד היום לציון אירועים מסוימים, בדרך כלל בכמויות מוגבלות.

מטבעות שהופקו לרגל חתונות שנערכו בישראל, וחולקו כמזכרת לאורחים

מטבעות שהופקו לרגל חתונות שנערכו בישראל, וחולקו כמזכרת לאורחים

האם זה חוקי?

בארה"ב, כמו במרבית מדינות העולם, החוק אוסר במפורש על השחתה מכל סוג שהוא של המטבעות והשטרות הרשמיים. יחד עם זאת אין מניעה לבצע שינויים מסוימים במטבעות, כל עוד השינוי אינו בגדר "השחתה" (כלומר גרימת נזק לשם ונדליזם) של המטבע, ושאינו מבוצע במטרה להונות (לדוגמה: שהשינוי אינו נועד להפוך שטר של דולר אחד למאה דולרים, וכדומה). מכיוון שגלגול המטבעות נעשה למטרת אספנות, ובהתחשב בהגבלה ספציפית בחוק האמריקאי המתירה "שימושים שונים" מסוג זה במטבעות מסוג סנט אחד או 5 סנט "למטרות חינוכיות, בילוי, מזכרות וכדומה", ולא לשם השחתה או הונאה, שוק המטבעות המגולגלים פורח ורווח.

יתירה מזאת, ברוב המקומות בארה"ב לא נעשה שימוש יומיומי מעשי במטבע של סנט אחד. הערך של סנט אחד פשוט נמוך מדי ואין הוא שימושי. מידי פעם מועלית הצעת חוק לבטל את המטבע ולהוציאו מהשירות (בין היתר מאחר ועלות ייצורו עולה על ערכו הנקוב), אולם עד היום ניסיונות אלה נבלמו. למעשה, המקום היחיד בו עדיין מכוילות כל מכונות המכירה האוטומטיות עפ"י חוק, למטבעות אלה, הינו מדינה אילינוי, מקום הולדתו של אברהם לינקולן, שדמותו מוטבעת על המטבע.

בקנדה קשה לגלגל מטבעות מקומיים, שכן על כל המטבעות הקנדיים מופיעה דמות המלכה אליזבת, והחוק הקנדי אוסר שינוי מכל סוג שהוא של דמות המלכה. מסיבה זו רוב המכונות בקנדה הינן מהסוג בו לא ניתן להזין מטבע, אלא המכונה מכילה מחסנית של מטבעות (בד"כ מטבעות סנט אמריקאים...), ורק בהם מבוצע שימוש. בשאר המכונות מבוצע שימוש בדיסקית קטנה וחלקה עשויה נחושת, בגודל ועובי זהים למטבע הסנט המקומי.

גם בישראל אסור ביצוע כל שינוי שהוא במטבעות ישראלים, ולכן המכונות המעטות המצויות בארץ מגלגלות אף הן על מטבעות סנט אמריקאי. יחד עם זאת, מאחר שבין אספני המטבעות המוארכים בעולם ישנה קהילה מכובדת של ישראלים ויהודים, מספר יצרני גלופות הפיקו גלופות המיועדות למטבעות ישראלים, וכדי לעקוף את המגבלה החוקית בישראל גלגלו את המטבעות בחו"ל.

מטבעות מוארכים בישראל

מטבעות מאורכים ממוזיאון חיל האוויר

מטבעות מאורכים ממוזיאון חיל האוויר

גם בישראל לא נפקד מקומם של המטבעות המוארכים ואספניהם, ומכונות לגלגול מטבעות ייעודיים קיימות במספר מקומות בארץ: במוזיאון חיל האוויר, יד לשריון, עין גדי, ים המלח, מכרות תמנע, במוזיאונים שונים בירושלים, ועוד (בחלק מהמקומות המכונות מוצבות באופן זמני בלבד). בשל חוסר המודעות לענף יש בישראל מספר מועט בלבד של אספני מטבעות מוארכים, הם אינם מאוגדים וסובלים מהיצע מקומי דל. יחד עם זאת, תפוצת המכונות בעולם, כמו גם ההיצע הגדול באתרי המכירות הפומביות מאפשרים לכל המעוניין לפתח אוסף מגוון וגדול כמעט ללא הגבלה. באמצעות מאמר זה אנחנו מקווים להגביר את המודעות לענף, ומזמינים את כל המעוניינים במידע נוסף לפנות למערכת (או ישירות לכותב המאמר).

רשת דיסני וחשיבותה לתחום

כאמור לעיל, מכונות המגלגלות מטבעות מוארכים ניתן למצוא ברחבי העולם, אולם הן נפוצות בעיקר במקומות תיירותיים בארה"ב, ובראשם פארקי השעשועים למיניהם (Bush Gardens, Six Flags, Universal Studios ועוד). מבין כל הרשתות הגדולות, חברת דיסני היתה הראשונה שזיהתה את הפוטנציאל הכלכלי הטמון בשוק מגלגלי המטבעות, והיא נחשבת מזה שנים רבות למובילה בתחום. באתרי דיסני ברחבי העולם ממוקמות מכונות רבות, בהן ניתן לגלגל מזכרות מהאתר ובדרך כלל מהאטרקציה הספציפית לידה ממוקמת המכונה (ליד כל רכבת-הרים, גלגל-ענק וכדומה ניתן למצוא מכונה המטביעה דוגמה ייחודית לאטרקציה הספציפית על מטבעות).

בנוסף למטבעות, ברוב האתרים מוצעים לקהל האספנים הנלהב מוצרים נלווים למטבעות המוארכים, כגון אלבומים קטנים ייעודיים לשמירה ואיסוף המטבעות, מחזיקי מפתחות בהם מוטבעים מטבעות מוארכים, מטבעות מוארכים בתוך בקבוקוני זכוכית, ועוד.

מעבר לכך, חברת דיסני מטפחת את היחס האספני למטבעותיה ומעודדת בצורה אקטיבית את האיסוף למטרות אוסף והשקעה (בניגוד לאיסוף מזכרות למשל): מידי שנה, מעט לפני חג המולד, מציבה דיסני באתריה השונים מכונות לגלגול מטבעות (בדרך כלל של רבע-דולר אמריקני) המגלגלות דוגמה מיוחדת עבור החג, תוך ציון של התאריך והשנה. מייד לאחר חג המולד מועברות המכונות למחסנים (עד השנה הבאה...) והגלופה ליצירת הדוגמא מושמדת. בכך הופכים המטבעות שהוטבעו במכונה לפריט אספני במהדורה מוגבלת, שהביקוש לו וכן מחירו באתרי המכירות הפומביות, עולה בעקביות מידי שנה.

קישורים למידע נוסף

מידע לגבי היריד העולמי בשיקגו. באתר זה ניתן למצוא, בין היתר, רשימה של מכונות להטבעת מטבעות ומיקומן. אחד מיצרני המטבעות המוארכים המובילים בעולם. מטבעות דיסני מפארקים שונים ברחבי העולם. המוזיאון הווירטואלי הראשון של מטבעות מוארכים. אחד ממועדוני אספני המטבעות המוארכים בארה"ב. מפה עדכנית עליה מסומנות רוב המכונות.


פורסם לראשונה בעלון עמותת הנומיסמטיקה בישראל.

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
6.מטבעות מאורכים זו דרך חיים...עודד פז26/04/2016 07:53

טוב, אז מטבעות מאורכים (או מעוכים) זו לא ממש דרך חיים, אבל זה שטח מאוד נחמד לאספנות.

אני התמכרתי לתחום לפני שנים רבות, ויש לי בסביבות +50,000 מטבעות שכלו, והיד עדיין נטוייה.

אני מתגורר בארה"ב, ואני קונה, מוכר ומחליף מטבעות מאורכים.

כמו-כן, יש לי מכונה, ואני מעצב ומייצר מטבעות מעוכים לכל מטרה, כגון חתונות, בר/בת-מצווה, זיכרון, כרטיסי ביקור לעסקים (בעיקר בתחומים הנומיסמטיים), הרמת תרומות וכד'.

אפשר לראות תמונות ודוגמאות באתר שלי - www.OdedPaz.com

אשמח לשוחח עם כל אחד בפייסבוק https://www.facebook.com/odedpaz או בדוא"ל - paz@sbcglobal.net

להשתמע,

עודד פז

[הוסף תגובה]

5.גלופה 5 לירות ישראליות 1955yossielimelech23/09/2010 18:31

מעוניין לדעת כמה שווה גלופה של 5 לירות ישראליות (מבנק ישראל) כסף(925) מישנת 1955

[הוסף תגובה]

4.מטבע רוסי 1924 9.5 גרם של כסף anna kirian``19/03/2010 17:13

כל המעונין ליקנות ורוצה לירות תמונות שלה נא לשלוח סמס עם הימיל שלכם למספר פלפון שלי 0544477569 ואני אלכס

[הוסף תגובה]

3.איפה אפשר להשיג מכונות הטבעהיוסי גרףיוסי גרף אדרי23/02/2010 10:25

יוסי גרף "תגי שוטר"
כל שוטר חייב לענוד תג שחרוט עליו שמו ושם משפחתו
את התגים אפשר להזמין אצל יוסי גרף .
דרך סלמה 90 03-6826474 www.yosigraf.com
כמו כן אפשר להזמין ארנק בילוש שאפשר להזדהות עימו בלבוש

[הוסף תגובה]

2.כתבה נהדרתTsahi19/07/2008 12:11

ארז.
כתבה מעניינת לא "כבדה" מיד, בקיצוק נהנתי וכבר לאחריה הלכתי לראות איזה מטבעות מאורכים יש לי (וכמה חבל שלא היו לי אז בארנק סנטים מלפני שנת 82......).

[הוסף תגובה]

1. מטבע אובלייואי224/06/2008 15:23

מטבעות אובליים נעשו גם בתקופת המעבר הצלבנית ממלוכית, והיו בשימוש עד התקופה העותמנית כאן אצלנו בארץ.

[הוסף תגובה]