שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
קברי המכבים, האמנם?

יצחק מיוחס

לא ידוע עדיין היכן בדיוק נמצאת מודיעין העתיקה. שורת קברים רומיים נושאים את השם "קבור אל יהוד" בפי הערבים, כמו כן ישנו כפר קרוב בשם "אל-מידיה" שמשמר את השם מודיעין, הקברים בעלי אבני גולל גדולות הם המקום ממנו יוצא מירוץ הלפיד מידי שנה בחג החנוכה.

להלן תיאור המטבעות שמצאתי ליד "קברי המכבים":

מטבע תלמי החמישי אפיפנס 181-203 לפנה"ס - ראש זאוס עטור זקן וסמל המלוכה עוטר ראשומטבע תלמי החמישי אפיפנס 181-203 לפנה"ס - עיט עומד על ברק (מסמלי זאוס), ליד רגלו "אלה" (מסימני מטבעת צור), הכתובת "בזילאו פתולומאי"מטבע של תלמי החמישי אפיפנס (המזהיר) הוא פתולמאוס-5, שלט במצרים וחלק מא"י בין השנים 181-203 לפנה"ס.

בצד אחד של המטבע ראש זאוס עטור זקן כשסרט מסמל מלוכה עוטר את ראשו, מסביב לו שורת נקודות זעירות שתוחמות את קצה מטבע הברונזה. משקלו 5.55 גרם, קוטרו 2x1.7 ס"מ, נטבע בעיר צור.

צד שני עיט עומד על ברק (מסמלי זיאוס) ליד רגלו "אלה" אחד מסימני מטבעת צור, מסביב כתובת ביוונית "בזילאו פתולומאי" המלך פתולמאוס-תלמי. נמצאה ליד קבר השיח ב-1985.

2 מטבעות אנטיוכוס-4 אפיפנס (המזהיר) עלה לשלטון שנה 175 לפנה"ס הוא שלט על סוריה וחלק מארץ ישראל. כינה עצמו "אל" וניסה בכח להשליט בכל ממלכתו האדירה את הדת היוונית, בה שימש זאוס ראש לכל האלים. עתה הוקמו ושופצו מקדשים רבים לזאוס, גם בירושלים, נגזר על האוכלוסיה להקריב לו קורבנות ומתנות, דבר שקומם את היהודים. מטבע אנטיוכוס הרביעי אפיפנס 175 לפנה"ס - ראש המלך אנטיוכוס עטור כתר קרנייםמטבע אנטיוכוס הרביעי אפיפנס 175 לפנה"ס - דמות אלה אוחזת רומח והכתובת "בזילאו אנטיוכו"מרד החשמונאים פרץ עקב כך בשנת 167 לפנה"ס בעיר מודיעין שבאיזור לוד. בכ"ה בכסלו בשנת 164 לפנה"ס טיהרו את בית המקדש וחידשו את עבודת הכהנים בבית האלוהים, מאז חוגגים את חנוכה, באותה שנה מת אנטיוכוס אפיפנס בפרס הרחוקה.

בצד אחד ראש המלך אנטיוכוס עטור כתר קרניים. בצד השני דמות אלה עומדת האוחזת ברומח וכתובת משני צידיה ביוונית "בזילאו אנטיוכו".
המאפיין את מטבעות אנטיוכוס הרביעי הוא שוליים משוננים, ערכם (לופטון) הוא הנמוך ביותר, משקל המטבעות 3.15/3.22 גרם, קוטרם 1.5/1.3 ס"מ, ציר שעה 01:00 והשני 12:00.

מטבע הורדוס ארכילאוס 4-6 לפנה"ס - אשכול ענבים על גבעול, משמאל עלה גפן וקנוקנה מלמעלה, ומימין הכתובת "להורדוס (ארכילאוס)"מטבע הורדוס ארכילאוס 4-6 לפנה"ס - קסדת כרבולת גבוהה לחזית, למטה כתובת "לאתנרך" וקודקיאוס זעיר (צמד נחשים מתפתלים)מטבע הורדוס ארכילאוס אחד משלושת בניו של המלך "הורדוס הגדול" היה בעל תואר "אתנרכוס (נשיא העם)",הוא שלט ביהודה ובשומרון בשנים 6-4 לפנה"ס. מטבע זה עשוי ברונזה ונמצא קרוב לכביש ירושלים-ת"א ליד "קברי המכבים". המטבע נטבע בירושלים, בפני המטבע יש אשכול ענבים על גבעול, משמאל עלה גפן וקנוקנה מלמעלה ומימין כתוב ביוונית "להורדוס (ארכילאוס)" בשוליים זר נקודות. בצד שני קסדת כרבולת גבוהה לחזית, למטה כתובת "לאתנרך" בסוף הכתובת משמאל, למטה קדוקיאוס זעיר (צמד נחשים מתפתלים על מטה), גם כאן עוטר זר נקודות זעירות את שולי המטבע. משקל 1.57 גרם, קוטר 1.5 ס"מ, ציר 11:00 (כלומר באם נסובבו צידו האחורי לא יהיה מקביל לראשון אלא מוטה בזווית קלה כלפי הסיפרה 11 שבשעון).

זה סיכום קצר לכבוד חג החנוכה 2004.

סיפור הרקע - מודיעין, 1985

זכיתי והשתתפתי בסקר וחפירה עם איש יקר, מורי ורבי עליו השלום צבי אילן, העתונאי מ"למרחב" ו"דבר" שכתב ספרים בנושא ידיעת הארץ והיה מורה במכון אבשלום, ארכיאולוג חושף בתי כנסת קדומים במרות ענים ועוד, לאחר מותו יצא ספרו "בתי כנסת קדומים" וכיום ישנה קבוצת אנשים שהיו תלמידיו במכון אבשלום, הם נקראים "אנשי סדנת בתי כנסת קדומים על שם צבי אילן" ואת משנתו הם נושאים ומוזמנים על ידי מיטב החוקרים להשתתף בחפירות וסקרים, אני נמנה עמהם. בחפירה במודיעין ליד הקברים, השתתפו מספר תלמידי מכון אבשלום וזוהר ברעם מכפר החשמונאים "שילת", סרקנו את איזור קברי המכבים עד לקבר שיח חירבאווי. שם ערכנו חפירה ומצאנו את המקום שבו חפר מאה שנים קודם גרן הצרפתי. הוא השאיר תרשימים של אתר קבורה בנוי אבני גזית גדולות וקבר שבו מוזיאיקה עם צלב במרכז, האבנים נשדדו במשך השנים ולחוקרים אבד זיהוי המקום. כאמור, אנו חידשנו שם את החפירה בחנוכה 1985, חשפנו קבר מקמרת ומספר חדרים, שיערנו כפי שחשב גרן שזהו קבר החשמונאים. כיום אין ביטחון שזה אכן המקום. תוך כדי סיורים חוזרים מידי חנוכה עם התלמידים שנשאו את הלפיד ליקטתי באיזור מטבעות עתיקים שמספרים את סיפור השטח. הסלווקים שהו במקום וזה לפי שתי מטבעות של אנטיוכוס-4, מציאת מטבע תלמיי מוכיחה שאף אנשי תלמי ממצרים שהו באיזור. המטבע היהודי של הורדוס ארכילאוס, שזה היה תחום שלטונו, מוכיח ששהו שם יהודים. החוקרים מחפשים עתה את מודיעין הישנה וכל מידע חדש מקפיץ את מדד ההתלהבות של חוקרי א"י. עתה, למשל, חופרים חפירת הצלה במקום בו תחובר מסילת הברזל, ליד צומת בן-שמן גמזו. נתגלתה התיישבות יהודית חשמונאית לפי המקוואות החרסים והמטבעות. כמו כן ליד הכביש למודיעין נחשפה מערת קבורה גדולה ובה מספר רב של גומחות לקבורה. עומדת בעינה השאלה, הייתכן ואלו קברי המכבים?

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
2.ציור שמש הוא בעיקר מופיע על מטבעות אלכסנדר ינאייצחק מיוחס25/06/2005 21:07

מטבע אלכסנדר ינאי מכיל בצד אחד שמש ובצד השני קרני שפע. המילה חשמונאי אינה מופיעה על אף מטבע

[הוסף תגובה]

1.מטבע עתיקאשר פרץ25/06/2005 10:04

היי איו לי שום הבנה בתחום אבל מצאתי מטבע שכתוב בו חשמונאי עם ציור של שמש מצד שני
אם יש מישהו שיכול לבדוק או לקשר עם מי שכן יודע מוזמן לכתוב לי למייל תודה

[הוסף תגובה]