שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
הטריסקילינג הצהוב

בול ה"טריסקילינג" (3 סקילינג) הצהוב הוא טעות הדפסה משנת 1857. צבעו המקורי של הבול הוא ירוק, כאשר בול ה-8 סקילינג היה צהוב. רק בול 3 סקילינג צהוב יחיד נמצא במהלך 150 השנים בהם בולי שוודיה קיימים.

ערן מיוחס

למה צהוב?

כששירות הדואר השוודי הדפיס את הבולים מהוצאתו הראשונה (3, 4, 6, 8 ו-24 Skilling Banco) ב-1855, הם הודפסו על גליונות של 10x10. מסגרות ההדפסה הכילו כ-100 תבניות הדפסה, ובאותם ימים, תבניות ההדפסה היו רגישות ולעיתים קרובות נשברו והוחלפו.

הדעה הרווחת היא שבמהלך הדפסת Skilling Banco 8 הצהוב, אחת מתבניות ההדפסה נשברה והוחלפה בטעות ע"י תבנית הדפסה של Skilling Banco 3, כנראה שגיליון אחד הודפס עם התבנית השגויה לפני שהמדפיסים גילו את טעותם ותיקנו אותה. כמובן שגיליון זה היה אמור להתבטל ולהיגרס...

בסוף 1885, ילד בן 14 בשם גורג' וויליאם באקמן שומע כי סוחר בולים בשם היינריך ליכטנשטיין קונה פריטים מסדרת הבולים הראשונה של שוודיה – סדרת Skilling Banco. תמורת הלא נפוצים, ה-3 וה-24 Skilling Banco, הוא משלם עד כ-7 קרונות שוודיות שהיו סכום לא מבוטל אפילו למבוגרים.
כאשר גורג' ביקר את סבתו במהלך חופשת חג המולד, הוא שאל אותה אם במקרה יש לה מכתבים ישנים ששמרה. למזלו, היא שמרה כמה מהמכתבים שהיא ובעלה קיבלו. גורג' הורשה לעבור על המכתבים ולהוריד מהם את הבולים, את המכתבים עצמם רצתה סבתו לשמור לעצמה.

בול ה"טריסקילינג" (3 סקילינג) הצהוב, Skilling Banco 3, שוודיה 1857במהלך התקופה בה בולי ה-Skilling Banco היו בשימוש (1855-58), מחירו ממוצע של משלוח מכתב היה כ-4 Skilling Banco, לכן גורג' מצא ככל הנראה רבים כאלה. הוא מצא לפחות 3 Skilling Banco אחד, אשר אותו הביא לליכטנשטיין מיד כשחזר לשטוקהולם.
כאשר שם גורג' את בול ה-3 Skilling Banco שלו לפני ליכטנשטיין, סוחר הבולים היה מופתע ביותר. גורג' שמע אותו ממלמל "אבל הוא צהוב" כמה פעמים והרגיש לא בנוח כי חשב שכבר לא יקבל את 7 הקורונות המובטחות, ולכן שאל את הסוחר אם הבול לא אמור להיות צהוב, הסוחר ענה "לא.. הוא אמור להיות ירוק".
לבסוף שאל גורג' את הסוחר אם יקבל 7 קורונות תמורת הבול או לאו, ליכטנשטיין השיב לו "אני אשלם לך 7 קרונות למרות העובדה שהוא צהוב".

צבירת שווי תוך החלפת בעלים

בשנת 1894 קנה פיליפ לה רנוטייר פון פרארי את הבול דרך סוכנות של Sigismud Firedl תמורת 4,000 גילדן (£400). פרארי, אשר יצר את אוסף הבולים הגדול ביותר שנראה אי פעם, ייעד אותו, כולל את הטריסקילינג הצהוב, למוזיאון הדואר של ברלין. לאחר דרישות פיצויי-מלחמה כנגד גרמניה, ממשלת צרפת החרימה את האוסף בהתאם להסכם וורסאי.
קארול השני מלך רומניה (1930-1940)בשנת 1922 קנה הברון Eric Leijonhufvud את הבול במכירה פומבית של אוסף פרארי. מכירה מס' 518, מחיר 35,250 פראנק (£694). ב-1923 בנו של הברון, שהיה גם כן סוחר בולים, מכר את אוסף אביו כולו, מכירה מס' 16: "טרנסקילינג צהוב".
גורג' ויליאם באקמן העיד בשנת 1931 בבית משפט בשוודיה כיצד מצא את הבול, העדות הזאת ניתנה תודות לדר' רמברג שהיה הבעלים של הבול הצהוב באותו הזמן. ב-1937 מכר דר' רמברג את הבול דרך סוכנות של H.R. Harmer למלך רומניה קארול השני תמורת £5,000. המלך היה אספן נלהב והחזיק בבול במשך כמה שנים. בשנת 1950 קנה רנה ברלינגין את הבול מהמלך דרך הסוכנות של H.R. Harmer.

קרל ה-16 גוסטב מלך שוודיה (מ-1973)סטוקהולמיה 55, תערוכת המאה להנפקת הבולים הראשונה של שוודיה, התקיימה בשנת 1955. בשנת 1974 הוצג הבול הצהוב בסטוקהולמיה 74, אחד המבקרים בתערוכה היה המלך קרל ה-16 גוסטב, הוא נשמע אומר "הוא נראה קצת דהוי" לגבי הבול. בעקבות טענות על כך שהבול הוא זיוף, נבדק הבול בשנת 1975 בבדיקות מדעיות שבוצעו ע"י קבוצת מדענים בראשות פרופ' דייגו קרלסטרום, הדו"ח אישר כי הטריסקילינג הצהוב מקורי. בסטוקהולמיה 86 הבינלאומית היה ה"טריסקילינג" הצהוב במרכז תשומת הלב, המלך השוודי קרל ה-16 גוסטאב הגיע, שוב, לראות את הבול.

סידורי האבטחה והמשלוח סביב בול הטריסקילינג הצהוב
de Vries Philatelic Media

בנובמבר 1996 נמכר ה"טריסקילינג" הצהוב במכירה פומבית של דיוויד פלדמן בציריך תמורת סכום שובר שיאים של 2,875,000 פרנקים שווצריים (1.5 מיליון דולר בקירוב), שיא עולם חדש למחיר בול יחיד. האנס לרנסטאל קנה את הבול בשם אספן אנונימי.
בינואר 2001 הובל הבול תחת סידורי אבטחה נוקשים מדנמרק לטוקסון שבאריזונה ארה"ב, להופעה בתערוכה. בשווי של 71 מיליארד דולר לקילוגרם – בול זה הוא אחד החפצים היקרים בעולם לפי משקל ונפח.

ה"טריסקילינג" הצהוב איננו רק בול, הוא סמל ונקודת פוקוס לסיפורים וחלומות רבים. מאפייניו המיוחדים וסיפור רקע אגדי המתפרס על פני 150 שנה מהווים משיכה לאנשים רבים ברחבי לעולם.

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
1.הבול השוודי טריסקילינגיואו18/11/2008 17:33

אצל מי נמצא בול זה נכון לשנת 2008?

[הוסף תגובה]