שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
מאמרים נוספים

הדפס
"כתב" נובע תוצרת הארץ

ישראל בן-סיני

האחים וולטר ואריק קורנפלד, אשר ברחו מאוסטריה הנאצית, הקימו בעזרתו ותמיכתו של אביהם תעשיין טקסטיל מאוסטריה מפעל לייצור עטים נובעים ועפרונות מכניים בשנת 1936 ברמת-גן, המפעל היה ממוקם ברחוב ביאליק 30 בקומה הראשונה בבניין בן שתי קומות. לא היה למשפחה שום קשר וידע בנושא יצור מכשירי הכתיבה, אבל בכל זאת הצליחו לבסס עסק מצליח תחת השם "כַּתָּב" (KATAB).

באנגלית השם לא היה תרגום המילה מעברית אלא דווקא  טרנסקריפציה של  מילה ערבית שמשמעותה "כתב" (פועל בלשון עבר) או "מסמך כתוב", כאשר בעברית המשמעות כפועל היא "נכתב" או שוב "מסמך כתוב" או לחילופין מקצועו של המשתמש כתב על משקל נפח וכו'. אם משפחת קורנפלד הייתה מכוונת ללקוחות יהודים בלבד, היו כותבים KATAV. אך מה שעמד לנגד עיניהם בשימוש בשם KATAB הייתה הפנייה לאוכלוסייה הערבית, אשר באותו הזמן היה גודלה לפחות כפליים מגודל האוכלוסייה היהודית. רבים מהערבים לא ידעו לכתוב, אבל אלה שיכלו להרשות לעצמם עטים איכותיים העדיפו, ועדיין מעדיפים, חפצים יפים למראה - בעדיפות לשיבוצי אביזרים מזהב, ולכן המודלים הראשונים של "כתב" היו באיכות גבוהה מאוד, עם אביזרים מצופי זהב, ובמיוחד תבליט זהב קטן על המכסה המתברג, בערך לקראת סופו. עטים כאלה הם נדירים ביותר.

בזמן מלה"ע השנייה, חומרי הגלם היו מצומצמים כך שעל המשפחה היה למחזר פלסטיק משומש וכך להמשיך בייצור, ברור שהעטים מהפלסטיק הממוחזר לא היו באיכות הטובה ביותר. ברגע שהמלחמה הסתיימה במאי 1945 הייצור נמשך כרגיל. לאחר הקמת מדינת ישראל (15 במאי 1948) היה מחסור גדול במטבע זר (ספינות עמוסות בחיטה לקמח המתינו מחוץ לנמלים לתשלום על המטען), ועל מפעל "כתב" היה להתאים עצמו שוב למחסור נוסף בחומרי גלם ולהמשיך הייצור.

עט נובע "כתב" Palestine
עט נובע "כתב" Palestine
דוגמאות לעטי "כתב" Palestine

ההבדל הברור בין העטים שמלפני קום המדינה לאלה שבאו אחריה היה הכיתוב, עד מאי 48' העטים נשאו את הכיתוב "Made in Palestine" לאחר ה-15 למאי 1948 הורד הכיתוב "Made in Palestine". בכל עטי "כתב" מופיע הסמל (בתמונה המובאת למעלה בין המילים "כתב" ו"KATAB") המסמן כי המוצר יוצר בארץ (א"י), הסמל הקטן מראה שלש ארובות ושימש את התנועה לקנות תוצרת הארץ. על חלק גדול של חותם הזהב מופיע סמל זה, בעוד שעל חלק אחר מופיע סמלו של המפעל, שהיה ציפורן של עט מוקפת בעגול.

ציפורן K, עט נובע "כתב"בעלי המפעל היו אנשים חדשניים וייצרו עטים שמולאו מקסתות דיו או צוידו במחסניות  דיו (סטנדרד משלהם השונה שמהמחסניות המקובלות בעולם), מערכת המילוי הייתה בעיקר כפתור-מילוי אבל הם גם ייצרו מנופי-מילוי ובוכנות-מילוי (piston). גם כשהופיע עט פרקר 51 ובו הציפורן המכוסה וגזל חלק ממכירותיהם, הזדרזו במפעל והוציאו דגם עם ציפורן מכוסה חלקית.

מפעל "כתב" היה ביסודו מפעל טוב כנראה עקב מיומנות עובדיו ויחסם הרציני של בעליו. ציפורני העט היו בדרך כלל עשויים זהב 14 קארט עם קצוות אירידיום ועם האות K, עד כמה שאני יודע, הם כולם היו מיובאים, למרות ששמעתי שחלק מיצור הציפורנים (או תיקונם) נעשה מקומית.

יש לי באוסף שלי דוגמאות לכמה וכמה עיצובים - למרות שאין לי כל בסיס להכריז על כך שהאוסף שלי הוא מושלם. מחירים לדוגמא: לא מצאתי את העט הבסיסי המהודר שלהם במצב חדש. שילמתי על פריטים כאלה במצב טוב אך משומש $100 עד $150. הוצע לי סט של עט נובע ועפרון עם משבצות אדומות במחיר של $200 והמחיר עלה ל-$300, הוא נמכר לאספן בגדרה, והמוכר טוען שקבל עבורו $400. אין לי שום הוכחה למחיר זה. קניתי עטים בטווח מאד רחב של מחירים ושל מצב העט. באופן עקרוני אני מעוניין לקנות כל כלי כתיבה (עטים ועפרונות) הנושאים את השם "כתב".
מצאתי עטים שהיו באריזתם המקורית עם התווית "מס קנייה" או "מס מותרות" (!) אם התווית הקטנה שלמה, או אם העט נושא את תווית המחיר המקורית, אני מתייחס אליו כעט שמעולם לא נעשה בו שימוש.
בשלהי קיומו של המפעל הם ייצרו גם עטים כדוריים תחת השם "Matador", יש באוסף שלי מספר דוגמאות של עט זה.

כשהעט הכדורי נעשה פופולארי, במהלך תחילת שנות ה-50', חברת "כתב" התכוונה להיכנס לייצור העט הכדורי, למעשה מצאתי עט כדורי אחד וכן מילוי עט כדורי כשעליהם הסימון "KATAB" וכן חלקי עטים דומים רבים, אך למדינה הצעירה היו רעיונות משל עצמה לגבי תעשיות פרטיות אשר לא היו לרוחם של בעלי "כתב". וכך במקום להקים מפעל נוסף, החליט בעלי המפעל לסגור אותו לגמרי.  המילוי של העט הכדורי של "כתב" יוצר ע"י יצרן אחר. הצורה והעיצוב של המילוי הכדורי דומים מאוד למילוי העט הכדורי של "גלובוס" ולכן, אני סבור, הם היו מיוצרים עבור "כתב" ע"י יצרני עטים כדוריים אחרים בישראל. לפי עדות אחד מבני שני האחים קורנפלד, חלקי העט הכדורי המיועד, פרט למילוי, יוצרו ע"י  המפעל "כתב" עצמו.

ציפורני K, עט נובע "כתב"
ציפורני "כתב" K, באדיבות דר' אלישע פראונד אשר אביו היה מנהל עבודה במפעל "כתב"

שני ג'נטלמנים בעלי ידע עדיין חיים בישראל. האחד שמו משה הכהן מתל-אביב אשר עקב אחר תעשיית ייצור העטים הישראלית (ופלסטינאית א"ית) קרוב יותר ממני, כמתעסק בעטים כל חייו. אף על פי כן, משום שהביע את רצונו לכתוב בעצמו על "כתב", קיבלתי רק כמה פיסות מידע למרות הצעתי לפצותו על זמנו. האחר הוא מר יאיר נחמני מחיפה אשר מחזיק בחנות עטים בשותפות עם בנו אברהם, ממנו קניתי כמה עטי "כתב" לא לפני זמן רב (בינואר 2003), עטים אלו יוצרו בישראל לתקופה קצרה לפני סגירתו של המפעל. דרך אגב, מר יאיר נחמני הואיל בטובו לתת לי, ללא תשלום, את כל אוסף חלקי העטים שאסף לאורך השנים, ובאותו האוסף גיליתי את מילוי העט הכדורי של "כתב". חלקי עטים אלה עדיין צופנים מידע רב, עליו אני מתכוון לכתוב בעתיד. בנוסף נראה כי בנו של יאיר נחמני, מומחה לתיקון עטים, מוצא מטמוני עטים מידי פעם, אך לצערי זכרונו של יאיר נחמני לא בשיאו כך שאני מקבל ממנו מידע מועט, אולם בכל זאת תרומתו לידיעותיי משמעותית.

לא יכולתי למצוא מידע מודפס רב הנוגע למפעל "כתב", אך מצאתי שלושה מראי מקום והם מוצגים למטה. המידע שבעל-פה משני מקורותיי משתנה לעיתים, וחלק מעיסוקי העכשוויים מתמקד באיסוף דגמים וחומר מודפס הנוגע למפעל.

מודעת פרסומת לעט נובע "כתב"מודעת פרסומת לעט נובע "כתב"מודעת פרסומת לעט נובע "כתב"
מודעות פרסומת מתקופת הייצור (לחץ/י להגדלה)

המפעל סגר את דלתותיו ב-1954, מיקומו האחרון היה כאמור ברחוב ביאליק ברמת-גן, וכן היה משרד למטרות מסחריות ברחוב החשמל בתל-אביב. שני האחים ואביהם נפטרו כבר לפני שנים אבל שלושה גברים שהם מצאצאיהם חיים עמנו, ולא עוסקים בעטים. הקלוב הישראלי לעטים IPC קיים, כחלק מפעילותו, הרצאה בנושא "כתב" בה השתתפו שלושת האישים האלו, כאשר הצעיר שבהם נזכר שכנער עבד במפעל.


ישראל בן-סיני הוא אספן עטים נלהב, המרכז לאחרונה את פעילותו בנושא יצור מכשירי כתיבה בפלסטינה (א"י) ובישראל, פרטים נוספים אודותיו ואודות תחביבו באתרו. אם בידכם עטים או פריטים אחרים מתוצרת הארץ, מכל סוג שהוא, אשמח לראותם.

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
5.עטי כתבאלי ויטנברג04/05/2013 14:12

בילדותי ככל היתה חנות ספרים ומכשירי כתיבה ברחוב הרצל בחיפה ליד קולנוע אורה בשם כתב.הם מכרו עטים שונים וגם עטי כתב.נשארו לי מספר עטי כתב ללא שימוש במצב טכני לא ברור

[הוסף תגובה]

4.עט KATAB למכירהעמיחי שינקוביץ10/11/2007 22:51

יש בידי עט KATAB מיצור פלשתין
צרו קשר :
0526440080
man7aa@gmail.com

[הוסף תגובה]

3.עט 'כתב' למכירהאמנון מוס23/07/2007 18:15

ברשותי עט 'כתב' המוצא למכירה.
בהצעות לפנות לדוא"ל:
amnonmos@gmail.com

[הוסף תגובה]

2.עטי כתביואל אושרי25/09/2006 21:04

ברשותי עט מדגם כתב תוצרת פלשתינה. אשמח להחליף מידע בנושא עטים אלו עם אספנים נוספים.

בברכת שנה טובה, יואל

[הוסף תגובה]

1. כתב - עט נובע תוצרת הארץאריה חזקיה09/06/2005 20:42

חבל מאד שבהמפעל לא שרד - מי יודע אולי היום היה לנו מפעל כמו המונבלאן או ווטרמן - במקביל לתעשיית ההי-טק

[הוסף תגובה]