שלום אורח [כניסה]
פורומים|הרשמה לאתר ועדכון|אודות|צור קשר
עמוד ראשי
אמנות
מטבעות העת החדשה ומדליות
שטרות ואמצעי תשלום
בולים
עתיקות ומטבעות עתיקים
טלכרטים וכרטיסי חיוג
רכבי אספנות
עטים ומכשירי כתיבה
יינות וכהילים
נושאים שונים
מכירות פומביות קרובות
רשימת עמותות ומועדונים
עמותת אספני שטרות ומטבעות
אגודת אספני טלכרט בישראל
מועדון העט הישראלי
עמותת א.נ.ק.ה – נשק קר
כתבות נוספות

16 במרץ 2005הדפס
מטבע נדיר התגלה בשוק הפשפשים ביפו

המטבע נושא כתובת ערבית קדומה ובה המילים "האב, הבן ורוח הקודש" - לצד מוטיבים נוצריים

מטבע חצי דרכמה מכסף, תקופת הממלכה הצלבנית של ירושלים (1099-1291)

המטבע המדובר

מטבע נדיר מימי הממלכה הצלבנית של ירושלים (1099-1291), נמצא במהלך חפירות שערכה רשות העתיקות בשוק הפשפשים ביפו, במסגרת שיקום ושיפוץ שוק הפשפשים שמבצעת עיריית תל-אביב-יפו. הממצא, מטבע נדיר מכסף - חצי דרכמה - זוהה ע"י מומחים במחלקת המטבעות של רשות העתיקות כמטבע ראשון מסוג זה שהתגלה בחפירות ארכיאולוגיות מוסדרות. הכתובת המוטבעת משני צידי המטבע, תחומה בריבוע, כתובה בכתב ערבי קדום ובאופן מפתיע היא מציינת את  השילוש הקדוש - "האב, הבן ורוח הקודש" - שהוא במרכזה של הדוקטרינה הנוצרית. משני צידי המטבע לצד הכתובת הערבית ניתן להבחין במוטיבים נוצריים: הצלב מצד אחד ופרח השושן מצידו השני. בשולי שני צידי המטבע מסביב לריבוע מופיעה כותבת נוספת הנושאת את הברכה הנוצרית "הוא הלל לעולם ועד". המטבע שהתגלה ע"י הארכיאולוגים, מרטין פיילשטוקר ועמית ראם מרשות העתיקות, נמצא בתוך מבנה המתוארך למאה ה- 13.

רוברט קול , מומחה למטבעות מרשות העתיקות, מסר כי מטבעות מסוג זה הוטבעו בעכו במהלך תקופה קצרה מאוד (בין השנים 1251-1257), והם מחקים חצי דרהם שנטבע בדמשק בימי שושלת האיובים, במחצית הראשונה של המאה ה- 13. קול מסביר את השילוב המפתיע של כתובות ערביות המציינות את השילוש הקדוש בליווי מוטיבים נוצרים, בכך שבשנת 1250 הגיע נציג האפיפיור, הבישוף הצרפתי Eudes de Chateauroux, לביקור בממלכה, וגילה כי הנתינים ממשיכים לטבוע מטבעות הנושאים את  שם  מוחמד - הנביא המוסלמי - בליוות כתובות מוסלמיות. הבישוף ביקש לשים סוף למנהג ודרש מהאפיפיור ברומא להתערב בעניין באופן אישי. בעקבות פנייתו של הבישוף, פרסם האפיפיור אינוצנטיוס הרביעי הוראה בה הוא מאיים להטיל חרם ולנדות את כל מי שמטביע מטבעות מסוג זה. "כדי לעקוף את האיסור האפיפיורי הטביעו הנתינים מטבעות נושאי סמלים נוצריים אך עם כתובות בשפה הערבית" סיפר קול.

מקור: רשות העתיקות

תגובות

נושא התגובהשםתאריך ושעה
2.יש לי orgad03/07/2018 16:14

יש לי מטבע כזה מישהוא יודע מה השובי שלו

[הוסף תגובה]

1.הרצאה שהתקיימה במוזיאון א"ייהושע זלוטניק30/05/2005 22:02

בהרצאה שהתקיימה במוזיאון ארץ ישראל בת"א בתאריך 30.5, על "מטבעות עכו ותפוצתן", הוזכרה מטבע צלבנית דומה למטבע שהתגלתה בחפירה ביפו, ואשר הוטבעה בעיר עכו במאה ה-13 לספירה.
מטבע זו היתה מטבע חיקוי למטבע איסלמית הכתובה בערבית. המטבע הצלבנית הנזכרת בכתבה באתר, בה מופיעה הכתובת "האב, הבן ורוח הקודש" בכתב ערבי קדום, באה להחליף מטבע צלבנית קודמת מטביעת עכו עם הכתובת בערבית קדומה "אין אללה מבלעדי אללה, מוחמד שליח אללה". טביעה של מטבע זו זכתה לביקורת נוקבת של שליח האפיפיור, אינוצנטיוס הרביעי שביקר בעכו ובעיקבות ביקורת זו הוחלפה המטבע הקודמת בדגם צלבני חדש במשקל זהה, שאליו נוסף צלב עם הכתובת בערבית "האב, הבן ורוח הקודש", המטבע הוטבעה הן בעכו ואף בירושלים והמטבע שהתגלתה ביפו, היא מדגם זהה לדגם שהוטבע בירושלים.

[הוסף תגובה]